Deskowany kadłub.

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

ODPOWIEDZ
Dragoste
Posty: 36
Rejestracja: sob sty 05 2008, 16:26
Lokalizacja: Bełchatów

Deskowany kadłub.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Dragoste »

Witam

Mógłby ktoś opisać/zaprezentować/podpowiedzieć* jak wykonać poszycie kadłuba z pasków papieru?

Chodzi o coś takiego:
viewtopic.php?t=7958&start=80

Niestety nie znalazłem nic na ten temat w internecie :(
Głownie chodzi mi o to, czy paski te są proste, czy mają jakoś odpowiednio narzucane kształty? Jak coś spasować itd. Bo jak wiadomo kadłub prostopadłościanem nie jest. :D

Przy okazji zapytam, czy takie coś, aby nabrało koloru najlepiej "przejechać" bejcą?

* - niepotrzebne skreślić ;-)
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

Re: Deskowany kadłub.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Dragoste pisze:Niestety nie znalazłem nic na ten temat w internecie
A ja znalazłem. Właśnie pod linkiem który podałeś, w słowach Wujka.
Dragoste pisze:Głownie chodzi mi o to, czy paski te są proste, czy mają jakoś odpowiednio narzucane kształty?
Paski są proste. Pomimo że to twarda odmiana papieru (PRESZPAN - napisał Wujek) to jednak papier, co pozwala na jego elastyczne układanie. Klej BCG pozwala dodatkowo go zmiękczać (należy potrenować)
Dragoste pisze:Przy okazji zapytam, czy takie coś, aby nabrało koloru najlepiej "przejechać" bejcą?
Bejca pomaga wydobyć naturalne zabarwienie preszpanu.

Oprócz powyższego zapytam: a nie przyszło Ci do głowy po prostu spróbować? Przecież na tym właśnie polega modelarstwo!
Dragoste
Posty: 36
Rejestracja: sob sty 05 2008, 16:26
Lokalizacja: Bełchatów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Dragoste »

Dziękuję za odpowiedź.
Wujek Andrze pisze: Przerysowuję części z wycinanki na tekturkę ( 0,8 mm ) i preszpan (0,5 mm ) i kleję .
Z tego jasno nie wynika, że deski robione przez Wujka są z preszpanu. :P Ale teraz już jasno wiadomo :-)
Z postu nie wynikało również, jaki jest kształt pasków.

Jeszcze chciałbym zapytać, czy ze zwykłą tekturą, kartonem etc. nie bedzie efektu drewna? Chodzi o kolor oczywiście.

Spróbować? Oczywiście że przyszło. Ale obecnie jestem dopiero na etapie wycinania wręg, Pytałem tak na zapas :) W końcu po to jest ten dział, chyba nie? ;) Głównie chodziło mi właśnie o materiał, kształt i bejce, gdyż średnio orientuję się w chemii itp ( między innymi dopiero się dowiedziałem, co to preszpan :P ) Poza tym, to, że modelarstwo między innymi polega na kreatywności, to nie znaczy, że nie można korzystać z tego, co już ktoś zrobił/wymyślił.

Pozdrawiam
Dragoste
ODPOWIEDZ