Antena - czyli jak skleić małe druciki

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

Dragoste
Posty: 36
Rejestracja: sob sty 05 2008, 16:26
Lokalizacja: Bełchatów

Antena - czyli jak skleić małe druciki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Dragoste »

Witam

Kleję sobie powoli mój okręcik i mam problem ze sklejeniem anteny. Antena ma składać się z drucików o śr. 0,4mm, klejonych praktycznie na styk. No i... właśnie, nie potarfię tego skleić. Próbuję, próbuję, ale lekko się dotknie i odpada wszystko (nie trzyma mówiąc prostym językiem)

Kleję oczywiście cyjanoakrylem.

Jak coś takiego skleić? Bo wątpię, że ma zostać coś aż tak delikatnego. Może cyjanoakryl naprawdę tak do końca schnie długo? :P

Mam nadzieję, że ktoś pomoże ;)

Pozdrawiam
Dragoste
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 311
Rejestracja: wt lip 12 2005, 15:32
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Toff »

A podrzuć fotkę szablonu tej anteny, może tak będzie łatwiej coś doradzić, bo w tej chwili nie mogę nic więcej polecić niż tylko próbować do skutku (i cyjanoakrylu dawać na druty jak najmniej!).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

a patrzyłeś czy się da zlutować?? powinno mocniej trzymac.
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Jeżeli próbujesz kleić w miejsca zalane już cjanoakrylem to nie będzie trzymać. Druciki muszą być czyste i odtłuszczone. Jeżeli nie masz jak wrzucić szablonu to napisz chociaż co to za jednostka.

Pozdrawiam
Dragoste
Posty: 36
Rejestracja: sob sty 05 2008, 16:26
Lokalizacja: Bełchatów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Dragoste »

Obrazek

Coś takiego, Wymiary rzeczywiste.

Wolałbym nie lutować, nie mam wprawy, aczkolwiek, jeśli stwierdzicie, że to najlepsze wyjście... ;)
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Myślę, że cjanoakryl powinien to skleić bez problemu. Jeżeli nie trzyma lub długo schnie to może oznaczać, że albo coś jest nie tak z klejem, albo drucik jest czymś powleczony i klej nie chwyta dokładnie.

Ja wykonał bym najpierw dwie litery H (rysunek u góry po lewej stronie), następnie literę T (rysunek u góry po prawej). Potem dokleił jedno do drugiego.
Pewnym mankamentem może być powstałe zbrubienie taka bulwa, kiedy nałoży się więcej kleju niż trzeba. Zota jest tu zasada, że kleju powinno być jak najmniej. Im bardziej spasowany element tym lepiej będzie on trzymał, gdyż klej wypełni szczelinę i natychmiast zwiąże.

Mogę tylko ci podpowiedzieć, że zrobił bym sobie taką pomoc, która miała by wolne przestrzenie w miejscu klejenia. ustawił bym druciki i dopiero za pomocą igły bądź cienkiego drucika dozował bym klej w przestrzń po między drutami.

PS: Oczywiście wszelkiego tego typu elementy są kruche i trzeba bardzo uważać.
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
jacekkarolczak
Posty: 165
Rejestracja: ndz paź 17 2004, 17:09
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacekkarolczak »

zdaje się że ta antena nie przenosi zbyt wielkich obciążeń, więc sklej ją z pręcików tworzywa - kleją sie znacznie lepiej niz drut. Wyciągnij je sobie nad świecą z ramki od modelu plastikowego lub kup w modelarskim za grosze....
Crawling rulez
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

Vivit pisze:Myślę, że cjanoakryl powinien to skleić bez problemu. Jeżeli nie trzyma lub długo schnie to może oznaczać, że albo coś jest nie tak z klejem, albo drucik jest czymś powleczony i klej nie chwyta dokładnie.
Dokładnie.
A poza tym - cyjanoakryle źle trzymają, kiedy spoina jest zalana klejem.
Ja mam w zasadzie dwa sposoby na klejenie takich drobiazgów
- na koszulkę na dokumenty (polipropylenu nie łapie żaden klej) kapię kroplę kleju, maczam w nim koniec drucika (ale z wyczuciem - koniec ma być zamoczony a nie utopiony w kleju) i "dociskam" do klejonego miejsca. Zwykle chwyta od razu.
- układam element w docelowym położeniu i pocieram miejsce klejenia wykałaczką/igłą umoczoną (podkreślam UMOCZONĄ a nie OCIEKAJĄCĄ) w kleju. Klej powinien zostać wciągnięty kapilarnie w szczelinę między elementami. Metoda trudniejsza ale czasami nieodzowna. Osobiście wolę wykałaczki od igły i mam ich zwykle kilka, zeszlifowanych na szpic albo łopatkę w zależności od potrzeb)

Obrazek
Tu kliknij, żeby zobaczyć tą fotkę 640x480

A'ha.... polecam polipropylen jako podkładkę (czyli np wspomnianą powyżej koszulkę na dokumenty) - element nie przyklei się do stołu :>. jako tymczasowy "stojak" dobrze nadaje się kulka z plasteliny.
Pozdrowionka
ZzB

..no bo skończyłem zamiatać pierwszą połowę pierwszej płyty...odsapnę nieco... i skończę drugą połowę pierwszej.
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Z doświadczenia wiem, że największym problemem, przy takich połącznikach jest trudność utrzymania klejonych elementów w bezruchu. Dlatego oprócz świetnych rad kolegów, proponuje jeszcze zerknąć na relacje nieśmiertelnego Highlandera - np Zuikaku i jego magiczne radary
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Ja druciki do klejenia rozkladam na kawalku odwroconej tasmy maskujacej. Dopiero potem zalewam klejem. Tasma maskujaca ma bardzo slabo trzymajacy klej, wiec potem latwo jest taki element delikatnie odkleic.
ODPOWIEDZ