Apache i przewożenie ludzi- dyskusja*

technika, historia, dokumentacja, linki itp.

Moderatorzy: kartonwork, Aviator, Rafal N.

Awatar użytkownika
Yunior
Posty: 570
Rejestracja: śr paź 20 2004, 23:16
Lokalizacja: warszawa

Apache i przewożenie ludzi- dyskusja*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Yunior »

Czytajac jedna z powiesci mojego ulubionego autora T. Clancy'ego z serii Centrum, dokladnie czas zdrady, natknalem sie na fragment ktory musialem przeczytac 2 razy, dlatego ze bylo w nim opisane ze oddzial komandosow byl przewozony w ladowni AH64 Longbow :!: :?: Z tego co wiem ladnych pare lat temu kiedy Longbow byl chyba jedynie w planach zostaly stworzone zasobniki do przewozu ludzi, dokladnie chyba 4, ale podczepiane na wezlach uzbrojenia, ale nigdy nie slyszalem aby Apache mial ladownie w stylu Mi24. Juz dawno wypadlem z tematu lotniczego, dlatego pytam sie Was specow, czy Longbow naprawde ma taka mozliwosc, czy Clancy'ego zabardzo poniosla fantazja?
Obrazek
USMC 3rd Force Recon Company Reenactor
Awatar użytkownika
Marek P.
Posty: 285
Rejestracja: ndz cze 01 2003, 11:59
Lokalizacja: Olecko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek P. »

No tak... Jeśli chodzi o powieści Clancy'ego to rzeczywiście nie powinno się brać "pod uwagę" opisów technicznych tam zawartych. To są świetne pozycje sensacyjno-beletrystyczne, ale źródło wiedzy zerowe.
Podobnie jak uczenie się historii na podstawie powieści Sienkiewicza :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

Czesc Yunior !
AH-64 w wersji finalnej nie jest przeznaczony do transportu praktycznie niczego poza tym z czego może strzelać. Nie posiada żadnej ładowni ani nawet miejsca żeby przewieść małe dziecko a co dopiero grupkę komandosów. Co do zasobnika to nie wiem czy coś takiego ktoś kombinował ale podpinanie tego do Apache było by czystym szaleństwem i kompletnie bezcelowe mając śmigłowce BlackHawk czy choćby UH-1.
Co do wersji prototypu AH-64 to kiedyś w jakiejś ksiażce widziałem coś na kształt hybrydy AH-64 z Mi-24 ale to nigdy nie zostało wdrążone.
Pozdrawiam
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
Awatar użytkownika
Yunior
Posty: 570
Rejestracja: śr paź 20 2004, 23:16
Lokalizacja: warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Yunior »

Jeśli chodzi o powieści Clancy'ego to rzeczywiście nie powinno się brać "pod uwagę" opisów technicznych tam zawartych
Tu bym sie z Toba nie zgodzil gdyz Clancy jak by nie patrzec jest specjalista od uzbrojenia, kilka ksiazek o czysto technicznej tematyce tez napisal, dlatego tak mnie to zaskoczylo
Co do zasobnika to nie wiem czy coś takiego ktoś kombinował ale podpinanie tego do Apache było by czystym szaleństwem i kompletnie bezcelowe mając śmigłowce BlackHawk czy choćby UH-1.
Bylo kiedys takie pisemko Aero Technika Wojskowa tam to widzialem. Musze skoczyc do mojego archeo i wtedy dokladnie przyblize temat, ktory do konca tak debilny nie jest.

Polaczenie Smiglowca transportowego i szturmowego, vide Mi24, nie jest takie glupie, zamiast wysylania calej armady, helo stricte desantowe i szturmowe, wysyla sie mniejsza ktore po wysadzeniu transportu beda mogly wspierac piechote, jednak przy tych wspomnianych zasobnikach, tez to sie mija z celem gdyz smiglowiec i tak traci swoje walory gdyz zostaje pozbawiona uzbrojenia. nie dziwie sie ze tego nie wprowadzili.
Obrazek
USMC 3rd Force Recon Company Reenactor
Awatar użytkownika
Marek P.
Posty: 285
Rejestracja: ndz cze 01 2003, 11:59
Lokalizacja: Olecko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek P. »

Mam te Aero Technikę Wojskową. Na podstawie planów (z dzisiejszej persektywy czasu trochę przefantazjowanych przez autora) zaprojektowałem swojego pierwszego Apacza. Tam nic nie ma o możliwości transportu ludzi. Był taki pomysł by jeden z rwali AH-64 miał taką możliwość. Choć na jednym filmie sensacyjnyjnym ze znanym aktorem akcji był taki motyw, że dwa zasobniki służące to transportu np. do przemieszczania się z lotniska na lotnisko zostały przystosowane do transportu ludzi...
No cóż... jeśli powieści Toma Clency są źródłem wiedzy technicznej - to nie mam nic do dodania :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

Więc dlatego możliwe że taki projekt był :) i chętnie bym to obejrzał.
Co do tej hybrydy to nie napisałem że to głupi pomysł - wręcz przeciwnie. Mi-24 to bardzo trafny projekt. Amerykanie maja swojego UH-60 teraz w wersji "M" (z kilkoma pod wersjami do różnych celów) który przy zwiekszonym udźwigu spełnia podobne zadanie.
Co do tych kontenerów sposób nieco ciekawy ale jak sam wspomniałeś wiązało by się to przynajmniej ze znaczym zmniejszeniem uzbrojenia takiego Apache a co za tym idzie główne walory tej maszyny poszły by papa
Pozdrawiam
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
Awatar użytkownika
Yunior
Posty: 570
Rejestracja: śr paź 20 2004, 23:16
Lokalizacja: warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Yunior »

Hehe Marku nie napisalem ze z powiesci mozna czerpac wiedze techniczna, tylko tyle ze taka bajka stworzona przez czlowieka ktory jest specjalista od uzbrojenia jest troche dla mnie dziwna :P

Tak jest tez wersja Blackhawka AH60 wlasnie do wsparcia ale nie ma praktycznie walorow transportowych gdyz ma cala ladownie zawalona amunicja do dzialek.

Dodatkowo Marku nie mowie o monografii Apache'a a ATL tylko w newsach cos takiego bylo
Obrazek
USMC 3rd Force Recon Company Reenactor
Awatar użytkownika
Marek P.
Posty: 285
Rejestracja: ndz cze 01 2003, 11:59
Lokalizacja: Olecko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek P. »

AH-nigdy nie miał być z dodatkowymi pasażerami.
Obok niego powstała dość ciekawa konstrukcja Sikorskiego:
http://avia.russian.ee/helicopters_eng/sik_s-67-r.html
http://www.helis.com/70s/h_s67.php
Obrazek

Żeby było śmieszniej - w tym śmigłowcu przewidywano przedział "pasażerski". Praktycznie rosyjski Mi-28 opiera się na "filozofii" tego S-67.

Sikorsky S-67 Black Hawk (tak jak dzisjaj nazywa się inny Black Hawk) był opisywany w ATL jako konkurent AH-64 Apache wraz z YAH-63 KingCobra i AH-56 Cheyene.
Obrazek
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Też mi się coś kiedyś o uszy obiło że w Apaczu można ludzi przewozić, nie wiem ile w tym prawdy, cos mi sie kojarzy że jest możliwość transportu dodatkowo 2 ludzi w przedziale awionicznym. Prawdopodobnie chodzi o to:
http://data.primeportal.net/aircraft/be ... pache4.jpg
mniejsze drzwi na bagaż, większe na ludzi.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marek P.
Posty: 285
Rejestracja: ndz cze 01 2003, 11:59
Lokalizacja: Olecko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek P. »

Yunior: Tom Clancy, a dokładnie Thomas Leo Clancy Jr. jest pisarzem. Skończył filologię angielską w Baltimore Loyola College. Na pewno nie jest specjalistą od ubrojenia :)
Obrazek
ODPOWIEDZ