Samolot, którym wożono Hitlera w latach 1942-1944*

technika, historia, dokumentacja, linki itp.

Moderatorzy: kartonwork, Aviator, Rafal N.

kacper
Posty: 18
Rejestracja: wt wrz 13 2005, 12:51

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacper »

Marek P. pisze:... w czym tkwi pomyłka?
W paru istotnych, wydaje mi się, szczegółach
  1. Brak na rysunku, wanny widocznej na zdjęciu.
  2. Brak na rysunku wieżyczki strzeleckiej za pilotemwidocznej na zdjęciu.
  3. Inny kształt osłon cylindrów i kształ gondoli. Na rysynku rozpoznaję BMW132G (lub 132Dc) stosowane w Condorach serii A , a na zdjęciu BMW132H stosowane w Condorach serii C.
... W dotatu poprzednie zdjęcie jest pobrane z internetu z takim podpisem, że jest to właśnie ten a nie inny samolot (ale coraz bardziej mi się widzi, że mamy do czyniena z doskonale wykonaym zdjęciem modelu a nie oryginalnego samolotu... więc sami widzicie, że opieranie się na jakich kolwiek źródłach musi być ostrożne).
Dlatego, jeszcze raz, proszę o jak najdokładniejsze (wręcz naukowe) podawanie źródeł i trzymanie się informacji, a jeśli juz jej opracowywanie to co najwyżej kompilację, a nie swobodne dywagacje, które łatwo mogą przerodzić się w "naginanie faktów podlane uśmieszkiem przyjaznego wujcia".
W przypadku wspomnianego zdjęcia, gdybys podał skąd je wziąłeś ułatwił byś zaintersowanym dotarcie do zamieszczającego oryginał i sprawdzenie co jest prawdą, a co nie.
... Erich Manstein, Stracone zwycięstwa 1939-1944, t.1-2, tłum: Jan Bańbor, Dom Wydawniczy Bellona, 2000 ...
Dziękuję za dokładne podawanie źródeł.

KAcper
Ostatnio zmieniony śr wrz 21 2005, 8:46 przez kacper, łącznie zmieniany 1 raz.
kacper
Posty: 18
Rejestracja: wt wrz 13 2005, 12:51

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacper »

Marek P. pisze:... z lotniska Intersburg (dzisiejsza Rosja - obwód Kaliningradzki dzisiejszy Czerniachowsk - lotnisko armii rosyjskiej) tam stacjonowały wszystie 3 Fw200 z ekadry Hitlera kiedy on przebywał w swojej kwaterze w Wilczym Szańcu. Wilczy Szaniec posiadał bezpośrednie połączenie kolejowe z Intersburgiem. ...
Świetnie, tylko jesli mamy przyjąć te informacje za fakt to proszę pomóż innym zweryfikowac je czyli podaj źródła.

KAcper
kacper
Posty: 18
Rejestracja: wt wrz 13 2005, 12:51

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacper »

Marek P. pisze:... A sam Hitler nie był tak skory do latania i robił to w ostateczności.
Jednkowóż latał w czasie wojny. :)

Jedno ze zdjęć potwierdzających ten fakt sam cytowałeś.

Ja ze swej strony dodam dwa zdjęcia pochodzące z Ledwoch Janusz, Trojca Halina, Trojca Waldemar, Focke-Wulf 200 Condor, wydawnictwo Militaria 1995. Pozycja jest osiągalna w handlu i w bibliotekach.

Ze strony 8 podpisane: Heil dla mnie! Adolf Hitler Przybywa na lotnisko Warszawa-Okęcie na pokładzie Fw200A-0 S8 "Grentzmark", 25? września 1939 roku.
Obrazek

Ze strony 18 podpisane: Fw 200A-0 S9 26+00 na froncie wschodnim, 1941rok.
Obrazek

KAcper
Ostatnio zmieniony czw wrz 22 2005, 11:27 przez kacper, łącznie zmieniany 2 razy.
kacper
Posty: 18
Rejestracja: wt wrz 13 2005, 12:51

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacper »

grzegorz pisze:...podaj typy samolotów którymi posługiwał się Hitler, postaram się zaczerpnąć z rosyjskich źródeł...
Najpierw pobieżnie: Junkers Ju 52m3, Focke Wulf Fw 200, podobno Junkers Ju 290.

Bardziej szczegółowo interesuje mnie samolot, którego Hitler używał w okresie od Czerwca 1941 do Listopada 1944.

Z dość pobieżnych narazie badań mniemam, że były to dwa różne egzemplarze Fw 200 plus dwa zapasowe.
  • Główne
    • Fw 200A-0 S9 nr fabr. 3099
    • Fw 200C-4/U1 nr fabr. 0137
  • Zapasowe
    • Fw 200A-0 S8 nr fabr. 3098
    • Fw 200C-4/U1 nr fabr. 0176
Dane zaczerpnąłem z "Trojców"i "Kempskiego"

Dziękuję za zainteresowanie. Przepraszam za bajzel, który nie był moim zamiarem.

KAcper
Ostatnio zmieniony pt wrz 23 2005, 14:30 przez kacper, łącznie zmieniany 1 raz.
kacper
Posty: 18
Rejestracja: wt wrz 13 2005, 12:51

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacper »

grzegorz pisze:...Hiszpańskojęzyczną monografie FW-200 wyciąłem z większej całości dwa samoloty z eskadry „fuhrera”, bo chyba o nie ci chodziło...
Serdeczne dzięki.:D
Pierwszy z nich +/- zgadzałby się z rysunkiem (Obrazek ) na stronie 37 "Trojców".
Drugi też jest ciekawy. Trochę juz mi się pomieszało (a nie mam czasu tego uporządkować), czy tylko i wyłącznie towarzyszył Hitlerowi w jego przelotach, czy też bywał użyty osobiście przez Hitlera.
Pochodzenie ...”perfiles aeronauticos” “Juan Carlos Salgado”
Czy to o tym wydaniu mówimy?

Kacper
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Dzień dobry...
Kacper...Hm... No nie mam pewności, bo autor się zgadza, tyle, że ja mam monografie dwuczęściową i oprócz “Juan Carlos Salgado” jest jeszcze jeden autor... To tak mimochodem...A co do JU-52, i JU-290 to do poniedziałku powinienem dostać na FTP koło pięciu różnych monografii ... Mam kolegę, który „żyje” z tego okresu...ma fobie na punkcie IIWW, tak jak ja na punkcie made in CCCP...

Po pobieżnym przejrzeniu powstawiam wszystkie malowania i zdjęcia przypisane A.Hitlerowi.... i wtedy może powalczymy o jakieś dokładniejsze opisy samolotów i ich użycia przez „Adolfa” z tym że j. hiszpańskiego tłumaczyć się nie podejmuje...Hm....

:idea: :idea: :idea:
kacper
Posty: 18
Rejestracja: wt wrz 13 2005, 12:51

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacper »

Grzegorzu!
Dzień dobry...
Bardzo mi miło.:)
...bo autor się zgadza, tyle, że ja mam monografie dwuczęściową i oprócz “Juan Carlos Salgado” jest jeszcze jeden autor...
Właśnie dlatego pytałem, bo teraz nie mogę znaleźć stron podających namiary na tę wersję, którą ty posiadasz.
...Po pobieżnym przejrzeniu powstawiam wszystkie malowania i zdjęcia przypisane A.Hitlerowi.... i wtedy może powalczymy o jakieś dokładniejsze opisy samolotów i ich użycia przez „Adolfa” z tym że j. hiszpańskiego tłumaczyć się nie podejmuje...
I tak wyświadczasz mi ogromną przysługę!

Ja zgodnie z daną obietnicą powinienem podsumować moje dotychczasowe poszukiwania. Jedyne co mnie usprawiedliwia, to nawał pracy zawodowej, a wolałbym publicznie nie walnąć głupoty. :oops:

KAcper
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Z tego, co zdążyłem zauważyć w różnych publikacjach na temat ciężkich wielosilnikowych samolotów niemieckich to ten Hiszpan jest autorytetem w środowisku wydawców...Przewija się przez kilka monografii....Już dzisiaj wiem, że opracowań samolotów, które wymieniłeś będę miał więcej niż 5.... Oby zbiory kumpla rosły w siłę a jemu samemu żyło się dostatnio.... :-)
Obrazek
Awatar użytkownika
DonRycho
Posty: 130
Rejestracja: wt maja 03 2005, 12:10
Lokalizacja: Redło

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: DonRycho »

Witam
Znalazłem w niemieckiej monografii:
Fw 200 CONDOR Kampfgetahrte der U-Boote nr 59 wydawnictwa PODZUN - PALLAS z 1978 r.
parametry techniczne tego samolotu
Parametr "startstrecke" = 420m
F14?
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Czyli może startować z niedużych pasów startowych, pewnie przy zmniejszonej masie startowej nawet z lotnisk gruntowych...hm.... :-)
Obrazek
ODPOWIEDZ