[Pytanie] Jeszcze raz o nartach do ,, Gawrona ,,*

technika, historia, dokumentacja, linki itp.

Moderatorzy: kartonwork, Aviator, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Krakus
Posty: 120
Rejestracja: czw kwie 03 2003, 9:53
Lokalizacja: Kraków

[Pytanie] Jeszcze raz o nartach do ,, Gawrona ,,*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krakus »

Na temat tych nart to niedlugo napisze prace doktorską ale mam jeszcze kilka pytań do znawców tego problemu.

W ,, Planach Modelarskich ,, od tylnej części kadluba do ,,dyszla,, tylnej narty jest narysowana kreska.
W/g moich przekonań i kalkulacji jest to gumowa linka, czy tak ???

Jarzmo przy przednich nartach do którego była założona oś goleni po wcześniejszym zdjeciu koła jest przesuniete daleko do tylu.
Oczywiste jest, że w takiej sytuacji w czasie lotu narta ,, stanęła by deba nosem w dół,,

Na rysunku w ,,Planach,, nie narysoweano żadnej linii od narty do kadłuba co sugerowaloby, że jest to linka gumowa.

Zerknąłem do wcześnijszego wątku dotyczącego tego problemu a ściślej do wątku Bedrzicha i zacząlęm się dokładnie przyglądać zdjeciu naktórym widnieje ,, Gawron,, z przednią nartą i zauważyłem, że do narty tuż za jarzmem oraz do dolnej cześci goleni jest zamontowany jakby mały stabilizator / raczej pneumatyczny / nie ma / bynajmniej nie widać żadnej gumowej linki /
Czyżby to małe urządzenie sprawiało, że w trakcie lotu narta znajdowała się w polożeniu poziomym i nie balansowała ???

Zależy mi na tej wiadomości, gdyż kilkumiesięcznej pracy nad modelem nie chcialbym spartaczyć jakimś ,,wybrykiem,, w postaci cienitkiej linki gumowej.


Po :drink: nia
Awatar użytkownika
bedrzich
Posty: 60
Rejestracja: pn mar 10 2003, 13:50
Lokalizacja: OTHH

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bedrzich »

Dobrze kombinujesz - to był sznur gumowy. Utrzymywał narty w czasie lotu w pozycji ok. +5-10 stopni co zabezpieczało przed zaryciem czubami nart w czasie lądowania. Nie pamietam tylko czy czasem do TYLNEJ części narty nie dochodził ogranicznik wychylenia w postaci linki stalowej
Pozdrawiam!
-- --------------------------
PAPIERU!!!
Krakus
Posty: 120
Rejestracja: czw kwie 03 2003, 9:53
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krakus »

No nie, chyba jednak za daleko sie zapedziłem z tymi nartami.

Czyli z tyłu była stalowa linka, a w przednich nartach gumowe linki czy też coś w rodzaju siłownika - stabilizatora mocowanego jednym końcem do obudowy goleni a drugim końcemdo tylnej czesci narty, tak jak to widnieje na jednym ze zdjęć, które mi niegdyś podesłaleś ?


Pozdrawiam !

--------------------------------------------
piekno tkwi w polskich skrzydłach
a diabeł w szczegółach
=======================
ODPOWIEDZ