Grot i Skorpion, ikonografia poszukiwana*

technika, historia, dokumentacja, linki itp.

Moderatorzy: kartonwork, Aviator, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
audiodekan
Posty: 25
Rejestracja: pt paź 01 2004, 20:14

Grot i Skorpion, ikonografia poszukiwana*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: audiodekan »

Czy ktoś z kolegów posiada jakieś zdjęcia Grota ponad te dwa, trzy dostępne w necie? Jedno z góry ze skosu, drugie z boku przy hangarze a oba bardzo niewyraźne, retuszowane... Czy są ślady jakiś szkiców czy planów? Może wypłynęły jakieś archiwalia po zmarłym w zeszłym roku Tadeuszu Sołtyku? Właściwie to ten sam problem dotyczy Skorpiona... Będę wdzięczny za każdy ślad.
Pozdrawiam.
Nie należy lekceważyć drobiazgów - to one składają się na doskonałość a przecież nikt nie lekceważy doskonałości...
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Witam .
Posiadam tylko dwa szkice z ksiazki Soltyka " Polska mysl techniczna w lotnictwie 1919-1939 i 1945-1965 ". Jest jeszcze fotka ale to wlasnie ta zrobiona przed hangarem ;-)

PS. Gdzie zznajde te fotki w sieci :roll:
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
audiodekan
Posty: 25
Rejestracja: pt paź 01 2004, 20:14

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: audiodekan »

Dzięki za kapitalne rysunki :D . Okonku, w necie nie zrobiłem nic odkrywczego; po prostu w Google wpisałem "T16 Grot" i wyskoczyło kilka linków. Ale generalnie mizeria...
Żałuję, że trudno by było wykonać nawet uproszczony model. Wg mojej skromnej wiedzy, ostateczny kształt był sprawą otwartą nawet dla samego Sołtyka a fotografie pokazują makietę, która po prostu musiała powstać na jakieś pokazy "na szczeblu" - była raczej luźną wizją a nie wynikiem badań i obliczeń.
Pozdrawiam, a.
Nie należy lekceważyć drobiazgów - to one składają się na doskonałość a przecież nikt nie lekceważy doskonałości...
greegg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greegg »

hm.... nie wiem czy się nie mylę,ale spotkałem się z rysunkami Grota w książce pod tytułem ,,Polskie lotnictwo wojskowe 1945-1980''.Z całą pewnością był tam temat tego i wielu innych samolotów - do każdego praktycznie typu był opis i rysunek w trzech rzutach.Niestety, nie mogę dać pewnej odpowiedzi - wypożyczałem tą książkę z biblioteki.
greegg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greegg »

A co do Skorpiona to było sporo na jego temat, nawet był wydany jego model (wisi pod moim sufitem).Myslę ,że w archiwalnych numerach ,,Skrzydlatej Polski'' , czy ,,Żołnierza Polskiego'' można coś znaleźć na ten temat.Oczywiście poszukam niezwłocznie w swoich zasobach ;-)
ODPOWIEDZ