Co to za bomba?

technika, historia, dokumentacja, linki itp.

Moderatorzy: kartonwork, Aviator, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kokosz
Posty: 122
Rejestracja: ndz mar 16 2008, 15:29
x 6

Co to za bomba?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kokosz »

Witam Kolegów i zapytowywuję, co to za bombka?
Występuje ona w modelu Mosquito z MM, którego właśnie kleję, jako przerywnik w projektowaniu Li-2 i chciałbym, żeby był to model rzeczywistej bomby, a nie jakaś fantazja.
Szukałem w necie, w Googlach (również brytyjskich) i jestem trochę zawiedziony. Myślałem, że jak wpiszę "bombs of IIWW", to zostanę dosłownie zalany stronami. A tu figa. Owszem, coś tam jest, ale takiego pełnego spisu przynajmniej podstawowych brytyjskich bomb lotniczych nie ma. Wygląda toto mniej więcej tak jak na rysunku, z tym że ma jeszcze płaskie usztywnienia między brzechwami.

Obrazek

Rysunek przedstawia niemiecką bombę, bodaj 50 funtową, ale proporcje są właśnie takie. Żeby było śmieszniej, w necie można trafić na zdjęcia, gdzie takie bomby występują, na przykład podwieszane pod Lancasterami obok dużych, ale nic poza tym. Znalazłem za to mnóstwo takich, które mają znacznie dłuższą część cylindryczną i inne, krótsze brzechwy. Na dodatek są malowane na granatowo, albo olive drab, a autor modelu proponuje na biało. Długość bomby (jeśli wierzyć tej z modelu) wynosi nieco ponad metr.

Moje pytanie jest więc zasadniczo takie: Co to jest za bomba i czy ktoś ewentualnie dysponuje czymś w rodzaju katalogu brytyjskich i nie tylko brytyjskich bomb z 2 Wojny Św. Pozdrawiam

Aha, na forum modelarstwo.org (Gdzie też zadałem to pytanie), znalazłem link do świetnej strony http://maic.jmu.edu/ordata , gdzie jest dużo różnego żelastwa z opisami, ale nie ma w nim takiej bomby, o jaką mi chodzi. :usmiech:
Awatar użytkownika
Rafal N.
Posty: 311
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 16:38
Lokalizacja: Szczecin
x 1
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rafal N. »

Coś kolega słabo szukał...

lista niemieckich zabawek: bomby III Rzeszy

angielskie zabaweczki:

1
2

To tak na szybkiego...
Awatar użytkownika
matp7
Posty: 42
Rejestracja: wt maja 31 2005, 14:47
Lokalizacja: rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: matp7 »

Awatar użytkownika
Kokosz
Posty: 122
Rejestracja: ndz mar 16 2008, 15:29
x 6

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kokosz »

Rafal N, ja dobrze szukałem. Te odnośniki, które mi podesłałeś, widziałem (drugi coś mi się nie chciał otworzyć). Na pierwszym są przeważnie bombki z pierwszej wojny, a wszystko to zdjęcia z jakiegoś muzeum. No i nie ma tej mojej. Za to bombki niemieckie... O, to ciekawe. Przyda się niewątpliwie, bo dane o tej broni są wyjątkowo skromne, zwłaszcza w necie.

Matp7, ten link jest niezły, właśnie się w niego wgryzam

Dziękuję Wam za odpowiedzi :D
ODPOWIEDZ