Fw-190D Waldemara Wubke- schemat malowania*

technika, historia, dokumentacja, linki itp.

Moderatorzy: kartonwork, Aviator, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 854
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Fw-190D Waldemara Wubke- schemat malowania*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Witam Forumowiczów.

Mam prośbę do osób, które dysponują informacjami na temat Dory na której latał Waldemar Wubke. Jestem na ukończeniu nieco przerabianego modelu kartonowego Fw-190D z GPM. W trakcie budowy postanowiłem, że samolot będzie miał zmienione malowanie. Mój wybór padł na kolorowe malowanie Dor będących częścią JV44, pełniących rolę osłony dla Me-262 (tzw. Wurgerstaffel / Papageienstaffel). Poniżej zamieszczam zdjęcie z wydawnictwa AJ-Press Modelmanii, które przedstawia samolot w malowaniu o które mi chodzi. Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że nie mogę się doszperać żadnego zdjęcia tego samolotu. Poza tym samolot ten jest także pokazany na okładce Modelmanii – ale tam ma inną kolorystykę kołpaka śmigła niż na planszy w środku. Pokazany kamuflaż występuje jeszcze na rysunku w japońskim wydawnictwie Aero Detail 2 poświęconemu Dorze. Podpis informuje, że ten egzemplarz pochodzi z kwietnia 1945 z lotniska Munchem-Riem gdzie stacjonowała JV44. Tymczasem udało mi się dotrzeć do bardzo ciekawej pozycji „Doras of the Galland Circus” wydawnictwa EagleFiles. W tej bardzo dobrej publikacji pokazane są zdjęcia Dor z JV44 z lotnika Ainring gdzie przebazowano w ostatnich dniach wojny część zespołu Wurgerstaffel. Z książki wynika, że Waldemar Wubke latał na Dorze oznaczonej czerwoną trójką oraz jego sloganem wymalowanym na burcie samolotu. W tym momencie nie mam już pewności co do malowania samolotu pokazanego w Modelmanii i Aero Detail. Nie znalazłem żadnej wzmianki w materiałach na temat tej jednostki, o Białej 1 i Wubke’go. Co prawda z informacji zaczerpniętych z ksiązki „Messerschmitt Me 262” Davida Bakera wynika, że w Wurgerstaffel było więcej Dor w stosunku do liczby pilotów tam walczących i możliwe jest, że jeden pilot miał do dyspozycji więcej niż jedną maszynę. Ale w dalszym ciągu nie dokopałem się do pochodzenia tego malowania, ani tekstu ani tym bardziej zdjęcia. Dlatego mam prośbę, może ktoś na Forum dysponuje udokumentowanymi informacjami na temat „Białej 1” z JV44?

Pozdrawiam
Jacob


Obrazek
Awatar użytkownika
Piotr Dmitruk
Posty: 17
Rejestracja: wt kwie 27 2004, 22:19
Lokalizacja: Łańcut

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr Dmitruk »

Odpowiedź jest prosta: takiego samolotu nie było. Kiedyś wykombinowano takie malowanie, opierając się na wspomnieniach W.Wubke, ale dotyczyły one kilku różnych maszyn ( w tym Me-109), i od tej pory takie malowanie pokutowało w publikacjach. W rzeczywistości Wubke latał na "czerwonej trójce", jednym z czterech Fw udokumentowanych zdjęciowo. Były jeszcze "czerwona jedynka", "czerwona czwórka" i "czerwona trzynastka" Klausa Fabera

Krótko- to jest fantazja!
Pozdrawiam
Piotrek
__________
na warsztacie:
najbliżej ukończenia AMX
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 854
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź!
Tego się właśnie obawiałem, dlatego zadałem to pytanie na forum. Tekst sloganu Wubke’go oraz emblemat są żywcem wzięte ze zdjęcia zamieszczonego, o ile dobrze pamiętam, właśnie w „Doras of the Galland Circus”, przedstawiającego Wubke’go w kabinie Bf 109E. W takim razie będzie Czerwona 3, tyle tylko że mam już pomalowane skrzydła i ster wysokości wg schematu z Modelmanii i trzeba będzie coś z tym zrobić.

Dzięki i pozdrawiam.
jacob
ODPOWIEDZ