[Galeria + Relacja] ZLIN 42M SP-ADB w skali 1:33

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
MBig
Posty: 43
Rejestracja: wt mar 11 2003, 21:50
Lokalizacja: Bielsko-Biała i Szkocja

[Galeria + Relacja] ZLIN 42M SP-ADB w skali 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MBig »

Przedstawiam galerię końcową z budowy pierwszej surówki mojego Zlinka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Parę zdjęć od dołu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kilka słów o modelu. Jest to pierwsza surówka. Postanowiłem zrobić ją z rejestracją SP-ABD z Aeroklubu Bielskiego. Zawiera ona trochę błędów, które w surówce BETA będą poprawione. Najwięcej błędów jest w malowaniu, a właściwie w jednym elemencie - ten czerwony pas na kadłubie. W kolejnej wersji będzie poprawiony.
Postanowiłem, że surówka BETA będzie miała inną rejestrację - SP-ALH, go której otrzymałem świetną dokumentację zdjęciową od kolegi Wojtka - modelarza z Bielska-Białej. Wersja BETA będzie full wypaskiem (wiadomo chyba o co chodzi ;)).





PS. Umieściłem galerie końcową w pierwszym poście, dla ułatwienia przeglądania. Poniżej pierwszy, oryginalny post.


Witam serdecznie po długim milczeniu.

Od ponad 4 lat (z przerwami) buduję bocznokołowca Robt. E. Lee. Jednak, jakies pół roku temu straciłem zapał do niego. Postanowiłem odłożyć go na później i skleiłem parę plastików (głównie motory w 1:12). Jednak ciągnęło mnie do kartonu. Za namową kolegi Darka (namawiał mnie dawno temu) postanowiłem zaprojektować sobie model prosty i przyjemny. Wybór padł na SP-ADB.

Założenia projektu:
1. Model ma być prosty, a zarazem efektowny.
2. Ma być na "pierwszy model" i na "konkurs" (z tym drugim będzie trudniej).
3. Ma mieć maksymalnie 259 części.
Tym, którzy widzieli moje wcześniejsze modele, będzie trudno uwierzyć w punkt 3, mi zresztą też. Jednak spróbuję (a co mi tam).

A więc zaczynam (mam lekką tremę).
Kabinka i jej szkielet. Starałem się zaprojektować to dosyć solidnie, bo będą się na tym trzymały skrzydła i podwozie.
Obrazek

Zegarki. Pierwsze zdjęcie przedstawia wersję uproszczoną, następne dwa wersję za szkłem.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następne zdjęcia to kabinka.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na ostatnim zdjęciu widać niedokładność, ale po to jest surówka, żeby to poprawić.

Teraz kadłub w prawie całej okazałości.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na ostatnim zdjęciu widać otwór w pierwszej wrędze. Zagadka: Po co jest ten otwór??


Z tego co wiem (proszę o potwierdzenie tej informacji Darka), ten samolot zakończył swój żywoj na ... krowie. Krowa przeżyła, a samolot nie. Ostał sie tylko kadłub w hangarze na lotnisku w Bielsku-Białej.
Ostatnio zmieniony śr gru 08 2010, 20:47 przez MBig, łącznie zmieniany 1 raz.
W budowie: RWD-13 w trzech osłonach: wieśniacki SP-BMW, SP-BFD i SP-ATJ Wiarus. Wszystkie z aeroklubu bielskiego (aleksandrowickiego).

Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.
Awatar użytkownika
19zbyniu95
Posty: 453
Rejestracja: wt kwie 28 2009, 17:52
Lokalizacja: Tychy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 19zbyniu95 »

Otworek będzie służył do włożenia obciążenia? :D
Pozdrawiam
Zbyszek G.

Ukończone: Ju-87 Stuka, Ba-6, Mi-24D Hind, Bn2t+t

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
MBig
Posty: 43
Rejestracja: wt mar 11 2003, 21:50
Lokalizacja: Bielsko-Biała i Szkocja

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MBig »

Zgadłeś. Zastanawiam się nad nagrodą. :))
W budowie: RWD-13 w trzech osłonach: wieśniacki SP-BMW, SP-BFD i SP-ATJ Wiarus. Wszystkie z aeroklubu bielskiego (aleksandrowickiego).

Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.
Awatar użytkownika
MBig
Posty: 43
Rejestracja: wt mar 11 2003, 21:50
Lokalizacja: Bielsko-Biała i Szkocja

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MBig »

Powoli budowa idzie naprzód.

Rozrysowałem i zbudowałem stateczniki. Niestety teoria czasem się rozpływa z rzeczywistością i płetwa grzbietowa wyszła za krótka, co widać na ostatnim zdjęciu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jutro biorę się za skrzydła ( jak mnie pierwszy mechanik z FUGRO SEARCHER wypuści o 17).
W budowie: RWD-13 w trzech osłonach: wieśniacki SP-BMW, SP-BFD i SP-ATJ Wiarus. Wszystkie z aeroklubu bielskiego (aleksandrowickiego).

Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: {Relacja] ZLIN 42M SP-ADB w skali 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

MBig pisze: Zegarki. Pierwsze zdjęcie przedstawia wersję uproszczoną, następne dwa wersję za szkłem.
Podziwiam modelarzy, którzy to umieją. Ja raz spróbowałem – i wyszła katastrofa. Czym wybijasz (wiercisz) otwory? Czy to gdzieś już na forum opisane?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
19zbyniu95
Posty: 453
Rejestracja: wt kwie 28 2009, 17:52
Lokalizacja: Tychy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 19zbyniu95 »

Wydaje mi się, że są cięte skalpelem - widać krawędzie :)
Pozdrawiam
Zbyszek G.

Ukończone: Ju-87 Stuka, Ba-6, Mi-24D Hind, Bn2t+t

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
MBig
Posty: 43
Rejestracja: wt mar 11 2003, 21:50
Lokalizacja: Bielsko-Biała i Szkocja

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MBig »

Heinrich.
Metoda na dzięcioła, a potem, dla wyrównania, wkładam do otworu końcówkę pędzla (chodzi o minimalny stożek) i lekko wciskam, dla wyrównania krawędzi. Końcówka pędzla jest tylko przykładem, najlepiej jakby było to coś okrągłego o średnicy otworu i o kształcie wykałaczki.
W budowie: RWD-13 w trzech osłonach: wieśniacki SP-BMW, SP-BFD i SP-ATJ Wiarus. Wszystkie z aeroklubu bielskiego (aleksandrowickiego).

Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.
Awatar użytkownika
Kazik.R
Posty: 93
Rejestracja: sob lis 06 2004, 8:28
Lokalizacja: Gliwice-Śląsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kazik.R »

Mbig-czy jest szansa,że po ukończeniu modelu udostępnisz go jako wycinankę dla ogółu???-bo kasek to nie lada....pozdrawiam i pomyślnego ukończenia budowy... :D :D :D
Awatar użytkownika
MBig
Posty: 43
Rejestracja: wt mar 11 2003, 21:50
Lokalizacja: Bielsko-Biała i Szkocja

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MBig »

Model już w trakcie projektowania jest przygotowywany do druku. Ale czy będzie wydany? Nie wiem.
W budowie: RWD-13 w trzech osłonach: wieśniacki SP-BMW, SP-BFD i SP-ATJ Wiarus. Wszystkie z aeroklubu bielskiego (aleksandrowickiego).

Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.
Awatar użytkownika
MBig
Posty: 43
Rejestracja: wt mar 11 2003, 21:50
Lokalizacja: Bielsko-Biała i Szkocja

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MBig »

Witam w kolejnej odsłonie.

Na początek poprawiona płetwa ogonowa. Tym razem pasuje.

Obrazek

Ruszyły prace nad skrzydłami. Kolejne etapy na fotkach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A także wstępnie skleiłem osłonę silnika i przykleiłem parę chrapek na osłonie silnika.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jutro drugie skrzydełko z reflektorem.
W budowie: RWD-13 w trzech osłonach: wieśniacki SP-BMW, SP-BFD i SP-ATJ Wiarus. Wszystkie z aeroklubu bielskiego (aleksandrowickiego).

Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.
ODPOWIEDZ