[KONIEC] Smit Rotterdam 1:83

modele oraz technika

Moderator: kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Witam po dość długiej nieobecności, niestety nawał obowiązków pod koniec roku spowodował że nie miałem czasu na hobby - ale do rzeczy:
dotarły w końcu do mnie ostatnie zamówione mechanizmy napędu modelu czyli przekładnie zwalniające i kardany

Obrazek

w czasie niewielu wolnych chwil w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy udało mi się rozpocząć budowę kolejnych elementów modelu, a mianowicie dźwigów - ich podstawy zrobione są z polistyrenu i częściowo z plastikowych strzykawek, obręcze dookoła podstaw z drutu miedzianego a widoczne nakrętki to wyrób firmy Draf-model, w każdej podstawie występuje 120 nakrętek

Obrazek

ramiona dźwigu wykonane są w całości z polistyrenu - na ich wierzchołkach zamocowałem krążki mosiężne z zestawu

Obrazek
Obrazek

a tutaj przymiarka ramienia do podstawy

Obrazek
Ostatnio zmieniony pn cze 06 2011, 10:53 przez Tomasz D., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Dźwigi już zmontowane z dorobionymi podestami sterowniczymi i siłownikami hydraulicznymi - siłowniki zrobione z wkładów, żelowego i zwykłego od długopisu.

Obrazek
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Wychwalanie poziomu wykonania w Twoim przypadku było by truizmem.
Najbardziej podoba mi się pomysłowość w zastosowaniu materiałów, jak choćby siłowniki.
Czy ten mosiężny element (prawdopodobnie zawór do instalacji hydraulicznej jest z zestawu, czy to też pomysłowe wykorzystanie jakiegoś elementu?
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Element o którym wspominasz jest z zestawu, a jeśli chodzi o jego przeznaczenie to jest to najprawdopodobniej silnik hydrauliczny służący do obracania dźwigu.
W budowie tego modelu (wyłączając kadłub) zdecydowałem się na całkowite wyeliminowanie sklejki, z której w/g producenta zestawu należało wykonać ten model i zastąpienie jej poliestyrenem i spienionym PCV. Budowa modelu pływającego i zastosowanie takich materiałów wydaje się najlepszym rozwiązaniem; w budowie poszczególnych podzespołów modelu często pojawiać się będą jednak elementy z zestawu - takie jak właśnie wspomiany silnik.
ArturN
Posty: 126
Rejestracja: pn lut 27 2006, 12:42
Lokalizacja: Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ArturN »

No Tomus czytam twoja ostatnia wypowiedz :) i az mi sie moje skromne ego unosi, tylko nie wiem czemu :). Ale w nawiązaniu do zastepowaniu drewna tworzywami sztucznymi to kadlub zostawiasz drewniany czy zrobisz laminatowy??
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

W związku z tym co powiedziałem poprzednio eliminuje całkowicie elementy drewniane w tym modelu, efektem jest od nowa zrobiony szkielet. Wręgi szkieletu zrobione są z 6mm spienionego PCV zaś wzdłużnica z plexi takiej samej grubości - na fotkach zamocowane już są przekładnie i ster strumieniowy, zamocowanie steru strumieniowego pod takim a nie innym kątem wymuszone było kształtem komory wirnika steru, inne jego ułożenie spowodowało by wystawanie tejże poza obrys poszycia.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Z poliestyrenu o grubości 2,5mm wyciąłem pokłady;

wstępna przymiarka

Obrazek
Obrazek

zamocowałem w części dziobowej pompę do zasilania armatek wodnych, pompa będzie zasysała wodę z tunelu steru strumieniowego

Obrazek

tutaj widoczne wkładki ze spienionej gumy, które mają posłużyć tłumieniu drgań silników

Obrazek
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Rozpocząłem oklejanie szkieletu, na pierwszy ogień idą burty

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Zamontowałem przygotowaną wcześniej ściankę

Obrazek
Awatar użytkownika
sys
Posty: 33
Rejestracja: wt maja 25 2004, 22:25
Lokalizacja: Trzcianka/Piła/Wlkp.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sys »

no no...model prawie metrowy :shock: ...konkretna łajba :D
ODPOWIEDZ