R/C Motoszybowiec SKY HAWK ( pomocy! :) )

modele oraz technika

Moderator: kartonwork

cyrylus

R/C Motoszybowiec SKY HAWK ( pomocy! :) )

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Witam.
Ostatnimi czasy kupiłem sobie motoszybowiec Sky Hawk i.... nie mam pojęcia jak tym latać.
Największe moje osiągi to 20m dystans i 5m wysokość. Mam problem z ustawieniem sterów tak aby model leciał prosto po wypuszczeniu. O nabraniu wysokości nie wspomnę. Rozwaliłem już jedne skrzydła, a drugie muszę poreperować.
Jeżeli ktoś jest w stanie mi jakoś pomóc to będę niezmiernie wdzięczny.
Może ktoś udzieli mi wskazówek jak postępować żeby było dobrze.


Moto szybowiec wygląda sobie tak:


Obrazek


... a wyprodukowany ( bodajże ) prze SDM.
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 148
Rejestracja: czw lis 27 2003, 10:43
Lokalizacja: Pabianice/PLL

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MarcinS »

Najlepiej by bylo skontaktowac sie z jakims lokalnym klubem/modelarnia i poddac sie ich szkoleniu. Z mojego doswiadczenia wiekszosc opisow "jak latac" jest 100% poprawna i tylez nieskuteczna. Zawsze jest lepiej i taniej miec pod reka kogos kto Ci zabierze nadajnik w wrudnych momentach.
Pozdrawiam
MarcinS
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Można też sprawić sobie symulator czyli specjalną wersję nadajnika podłączaną do komputera i oprogramowanie. W Modelarzu są często reklamy takiego produktu ale zapomniałem nazwy.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Dzięki Marcin.
Też tak przypuszczałem. Można porównać to do nauki jazdy na rowerze. " Siądź, odepchnij się i pedałuj. " Uczeń robi i.... buch!!!! :D :D Ktoś musi od czasu do czasu za siodełko złapać. :D:D


Z tego linku :

http://www.gamahobby.pl/x_C_Dz__PND_5510035.html

... ściągnąłem sobie darmowy symulator i fajnie działa.... Ale mój radio-nadajnik jest prostym urządzeniem i nie posiada łącza USB, więc tylko na klawiaturze ćwiczę.

Muszę też w jakiś sposób wzmocnić skrzydła u nasady. Są tam otwory na " wypustki " plastikowej " obejmy " i przy którymś walnięciu dziobem w grunt odrywają się. :-? :-?
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Zgadza się Tempest.
Są takie aparatury i to na tej stronie którą podałem w poprzednim poście. Niektóre z nich kosztują tyle co ten cały zestaw który mam. Oczywiście mam świadomość że ten rodzaj pasji kosztuje ale na razie wolę rozwalać skrzydła za 50 PLN niż za ( na przykład ) 200 PLN. :D
Sam też sobie jestem winny bo napaliłem się jak dzieciak i wydawało mi się że to będzie łatwe. Wypuszczę i już... :D A tu niespodzianka. :D:D
Awatar użytkownika
jacekkarolczak
Posty: 165
Rejestracja: ndz paź 17 2004, 17:09
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacekkarolczak »

tańsza wersja to kupić pada z dwoma analogowymi gałkami do PC, powiedzmy za 30 pln i ustawić w symulatorze te same kanały co masz w rzeczywistości. To naprawdę pomaga, bo na klawiaturze to nic ci nie da. Chodzi o wyrobienie odruchów. Ja uczyłem się może ze 3-5 h i potem poszło. Poza tym ustaw wysokość ze 2-3 stopnie w górę. Najwyżej będzie lekko pompował. Acha no i start na maksymalnym ciągu, ale poziomo z ręki. Pomaga latanie nad powiedzmy łanem zboża lub wysoką trawą - mniej uszkodzeń.

PS. a lotem bezsilnikowym leci w miarę prosto? Bo z czym masz problemy? One zwykle jak im za mocno nie przeszkadzasz to latają prawie same... Tu masz linka do mojego latania - może z 1,5 h nalotu w realu...

http://www.youtube.com/watch?v=JCSrDE34hOY
Crawling rulez
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

O widzisz! Świetny pomysł z tym padem. I od tego pewnie zacznę.
Już jeden błąd wykryłem. Przy starcie dawałem " gaz " do połowy ( zgodnie z instrukcją ). Ster wysokości podkręciłem w górę ale może za bardzo.
Nie próbowałem lotu bez silnika.

Główny problem jest taki że po wypuszczeniu skręca w lewo i to go ciągnie w dół. Na Twoim filmiku też zauważyłem ten ruch w lewo po starcie. Jak to opanowałeś? :D
Dzięki za informację.
Awatar użytkownika
jacekkarolczak
Posty: 165
Rejestracja: ndz paź 17 2004, 17:09
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacekkarolczak »

Ten zakręt na lewo to efekt momentu obrotowego zespołu silnik-śmigło. Kręcą się w prawo a samolotem chcą kręcić w lewo... A skrzydła przy małej prędkości nie maja jeszcze tyle siły nośnej aby temu zapobiec.

Opanowanie tego to kontra kierunkiem w prawo. Generalnie tylko to robię przy starcie, po 10-15 metrach jak się rozpędzi zaciągam wysokość ale bardzo delikatnie żeby nie tracić prędkości tylko powoli się wznosić, a jeśli zrobię to za mało delikatnie i widzę że traci prędkość natychmiast drążek od siebie aby znów lecieć poziomo.

Wyrzut modelu z ręki z leciutkim wzniosem tak z 10-15 stopni, dość mocno ale bez przesady.

Co do wychylenia steru wysokości , to ma być zaledwie kilka stopni - góra 3-4.

Oblataj go bez silnika nad wysoką trawą - tak aby bez dotykania drążków apki leciał prosto lotem ślizgowym.

Musisz pamiętać, że im wyżej się wzniesiesz tym jesteś bezpieczniejszy = więcej czasu na reakcję...

Ewentualnie spróbuj startu ze zbocza - szybciej "ucieka" ziemia i rośnie wysokość nad ziemią.

Jak polatasz trochę na symku to zobaczysz swój największy błąd - za mocne szarpanie gałami - wychylenia powinny być po góra centymetrze w każdą stronę - chyba że w akrobacji :D

Na początku próbuj latać około 18:00-19:00 - wtedy zwykle ustaje wiatr ia jest jeszcze długo jasno.

Powodzenia!
Crawling rulez
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

No jasne!!! Przecież z tego powodu helikopter ma śmigło ogonowe. :D:D


Dorwałem pada i ćwiczę na symulatorze. A co do latania w realu to czekam na wolny czas i dobrą pogodę.

Dzięki za rady. Przydadzą się.
Wkrótce napiszę jak to moje latanie mi idzie.
Awatar użytkownika
d.a.r.o.
Posty: 12
Rejestracja: pn lut 01 2010, 12:20
Lokalizacja: Trójmiasto

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: d.a.r.o. »

Przed kolejnym startem musisz wyważyć model, tzn. podeprzyj go dwoma palcami (np. wskazującymi) w środku ciężkości. Powinien znajdować się mniej więcej na linii bagnetu łączącego skrzydła. Model powinien w tej pozycji utrzymywać poziom. Jeżeli jest inaczej, poprzesuwaj np. pakiet aby doprowadzić do tego stanu. Następnie wytrymuj lotki i ster wysokości aby były w poziomie, a ster kierunku w osi podłużnej szybowca. Po tych czynnościach model powinien zachowywać się stabilniej w locie.
Życzę udanego latania :)
pozdrawiam, Darek
ODPOWIEDZ