[Galeria] H.M.S. ENDEAVOUR

Zablokowany
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

[Galeria] H.M.S. ENDEAVOUR

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

Prezentujemy galerię zdjęć poświęconą modelowi wykonanemu na najwyższym światowym poziomie. Tym modelem jest tytułowy:
H.M.S. "ENDEAVOUR"
Historia okrętu:
Zbudowany w Anglii do transportu węgla. Wodowany w 1760 roku pod nazwą "Earl of Pembroke" pływał w żegludze kabotażowej. Zakupiony w roku 1768 przez Royal Navy dla wyprawy badawczej Jamesa Cooka, został przebudowany, uzbrojony w armaty czterofuntowe oraz falkonety i odpowiednio wyposażony. Jako H.M.S. "Endeavour" otrzymał status okrętu wojennego. Wyprawa trwała od sierpnia 1768 do czerwca 1771 roku. Po jej zakończeniu okręt został rozbrojony i sprzedany na Falklandy, gdzie służył jako hulk.
Informacje o modelu:
Gabaryty zewnętrzne:
980 mm - od topu bukszprytu do tylnej krawędzi latarni na rufie
775 mm - od dolnej krawędzi stępki do górnej powierzchni jabłka grotmasztu
390 mm - długość grotrei łącznie z wsuniętymi wytykami lizeli

Wymiary kadłuba:
663 mm - ( Lc ) długość całkowita
620 mm - ( Lk ) długość na linii wodnej
184 mm - ( Bc ) szerokość
172 mm - ( H ) wysokość boczna

Model został wykonany jako wystawowy w skali 1:50. Tak mógł wyglądać H.M.S. "Endeavour" na początku wyprawy. Za podstawę wykonania przyjęto plany zamieszczone w miesięczniku "Modelarz" oraz film dokumentalny "The Endeavour - Two Ships in One" zrealizowany na pokładzie australijskiej pływającej repliki okrętu. Jako źródła pomocnicze posłużyły publikacje dotyczące XVIII-wiecznego budownictwa okrętowego.
Kadłub wykonany jest metodą warstwową do linii wodnej i metodą wręgową powyżej linii wodnej. Do budowy użyto drewna i innych materiałów zapewniających naturalny wygląd modelu. Nie stosowano żadnych gotowych ani prefabrykowanych elementów.
Model został wykonany przez Pana Stanisława z Gdyni który, z powodu nawału obowiązków służbowych, nie mógł niestety zawitać na nasze forum. Ale nie traćmy nadziei. Uzyskaliśmy natomiast zgodę na publikację zdjęć i informacji o modelu. Wykonawca oszacował czas wykonania na 1400 godzin. Zdjęcia modelu będziemy prezentować sukcesywnie dla przedłużenia sobie uczty duchowej. Dołożymy również starań aby uzyskać od wykonawcy szczegółowe informacje na temat przebiegu prac nad modelem. A teraz pozostaje nam tylko porozkoszować się zdjęciami. Zapraszamy do galerii
Ostatnio zmieniony sob kwie 05 2003, 16:20 przez Jeta, łącznie zmieniany 7 razy.
Zablokowany