Wash - jaki rozcienczalnik?

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Fidel
Posty: 405
Rejestracja: pt sty 23 2004, 10:36
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Fidel »

Witam, Jeśli chodzi o Sidolux to nie polecam go za bardzo przerobiłem jego stosowanie na modelu itd. nie sprawdza się zbyt dobrze... Jeśli ma ktoś ochotę stosować tego typu płyny to niech zaopatrzy się amerykański Futur efekt dużo lepszy od polskiego Sidoluxu. Co do White Spirit to dziwne, że rozpuszcza polistyren mi się to nie zdarzało nigdy. Spróbuj Marcinie jeszcze benzyny do zapalniczek.

Washa z akryli nie zrobisz bo za szybko wysychają ;-)
Ukończone: M 113 Fitter
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Fidel pisze:Washa z akryli nie zrobisz bo za szybko wysychają ;-)
O taka informacje mi dokladnie chodzilo. Dzieki.

Opcja: zrobie washa ze spiritu tam, gdzie nie ma dorabianych czesci ze styrenu. A tam gdzie sa, pobawie sie pedzelkiem i bardzo rozcienczonym akrylem. Tych czesci jest zaledwie kilka, wiec powinno sie udac.
Awatar użytkownika
OldMan
Posty: 573
Rejestracja: wt lip 06 2004, 16:27
Lokalizacja: Zadupie PRL-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OldMan »

Marcintosh pisze:OK. Lakier blyszczacy... ale moj model ma byc matowy. Ma byc brudny i odrapany. Glanz mi tu jakos nie pasuje do tego obrazu.
Błysk z Future, Sidoluksu lub lakieru dajesz przed: "washowaniem" i przed położeniem kalek. Wash lepiej się rozpływa a kalki nie "srebrzą". Na koniec lakierujesz matem.
Pozdrawiam, Krzysztof "OldMan" Motyczyński
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Wyzsza szkola jazdy :)
Awatar użytkownika
OldMan
Posty: 573
Rejestracja: wt lip 06 2004, 16:27
Lokalizacja: Zadupie PRL-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OldMan »

Fidel pisze:Washa z akryli nie zrobisz bo za szybko wysychają ;-)
Zrobisz, zrobisz tylko do mocno rozcieńczonej w wodzie farby akrylowej dodaj 2-3 krople płynu do mycia naczyń. I koniecznie na błyszczącą powierzchnię !!!
Pozdrawiam, Krzysztof "OldMan" Motyczyński
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

A co sie stanie jezeli zamiast plynu do podlog, poloze zwykly Klar Tamiyi w sprayu?

Zdaje sie, ze nie bede kladl zadnych kalkomanii, a zamiast tego bede maskowal i malowal.
Fidel
Posty: 405
Rejestracja: pt sty 23 2004, 10:36
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Fidel »

Old Man napisał:
Zrobisz, zrobisz tylko do mocno rozcieńczonej w wodzie farby akrylowej dodaj 2-3 krople płynu do mycia naczyń. I koniecznie na błyszczącą powierzchnię !!!
Możesz mi zademonstrować efekt takiego washa na na którymś z Twoich modeli chętnie zobaczę :?:
Ukończone: M 113 Fitter
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Moze jeszcze jedno durne pytanie.
Jakie kolory stosujecie do osiagania jakich efektow?
Z tego co sam wykombinowalem, to mozna zrobic washa ciemnego, podkreslajacego cienie lub jasnego, imitujacego kurz. Czy sie myle?
Awatar użytkownika
OldMan
Posty: 573
Rejestracja: wt lip 06 2004, 16:27
Lokalizacja: Zadupie PRL-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OldMan »

Fidel pisze:Możesz mi zademonstrować efekt takiego washa na na którymś z Twoich modeli chętnie zobaczę :?:
Nie ma sprawy, jak tylko skończę "mały" remoncik w domu to zrobię relację z projektu do którego przymierzam się już od roku.
Będę miał przynajmniej motywację :D .
Pozdrawiam, Krzysztof "OldMan" Motyczyński
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Może by tak dogadać się, co to za zwierzę ten wash? Dla jednych jest to tehnika "zapuszczenia" linii podziału blach (głównie w samolotach). Dla innych jest sposób na naniesienie brudu w szczeliny modelu, na przykład w zakątkach czołgu, we wnękach podwozia samolotu ...

Dla mnie wash, to malowanie mocno rozieńczoną farbką, bez względu na efekt, który się chce uzyskać. Ja używałem tą technikę, opartą na wodzie w modelach TIE Fighter i X-wing. Co prawda nie rozrzedzałem farby, ale sproszkowane pastele i dodawałem do tego płyn do mycia naczyń, pomaga on uporać się z napięciem powierzchniowym wody.

Jak popatrzycie na model M113 Fidela, to widać na nim efekt kurzu - lekko zakurzone cyfry na pojeździe. Czy to jest wash? Malowanie rozcieńczonym kolorem?

gulus
ODPOWIEDZ