Messerek Bf-109E-1 z Hiszpanii 1:72 ICM

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Awatar użytkownika
MacGregor
Posty: 71
Rejestracja: pt kwie 04 2003, 13:36
Lokalizacja: Inowrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MacGregor »

Dzięki Edmund za miłe słowa, ale wątku nowego nie będę zaczynał. Te messery mojej powstawały na przestrzeni około 15 lat i na większość z nich dziś już patrzeć nie mogę - czekają w kolejce na złomowanie. Dziś są takie czasy, że można przebierać, wybierać i kupić sobie naprawdę świetny model bez konieczności kupowania bubla, z którego cuda trzeba było robić, żeby jakoś wyglądał. W tej chwili ICM produkuje znakomitego Bf-109E, zapowiadają Bf-109B-D, na co bardzo czekam, ale wciąż nie ma porządnego Bf-109F i G - bo te co są (Academy na przykład) to niestety jeszcze nie "to". Oczywiście nie wspominam tu o tym, że Hasegawa produkuje wspaniałe zestawy w wersji E, F i G - ale ich ceny!!!
A ICM za 23 zł zaoferował naprawdę świetny model.
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Piękna kolekcja, naprawde, gratuluje.

W tym momencie musze stwierdzić, że nie zasługuje na nicka "messer" z moimi 6-cioma 109-tkami i siódmą w drodze...;-)
Awatar użytkownika
MacGregor
Posty: 71
Rejestracja: pt kwie 04 2003, 13:36
Lokalizacja: Inowrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MacGregor »

messer - wszystko przed Tobą! :-)))
A zauważyłeś, że ostatni messerek, na dole po prawej z tej całej eskadry jest dokładnie taki sam, jak ten w Twoim avatarku?
Specjalnie kiedyś poświęciłem jeden revellowski zestaw G-10 by zrobić ten latający egzemplarz muzalny z czarną dwójką, który podobno ma w ogóle nieprawidłowe malowanie...
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Upsss, nie zwróciłem na niego uwagi.
Ale nie dość, że egzemplarz latający ma niewłaściwe malowanie, to przede wszystkim jest składakiem, z tego co pamiętam to jest w nim troche i części czeskich i niemieckich :)
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3197
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Jak już mowa o czeskich częściach to czy ktoś wie jakim kolorem były malowane izraelskie Avie S-199, czy całe były jednolite czy od spodu szary/niebieski?. Chodzi mi o numer FS lub farby jakiegoś producenta. A może trzeba namieszć? Mam taką sklejoną tyle że pierwotnie miała być czeska i cała jest w kolorze Dark Green. Od 9 lat czeka na kalkomanie :). Teraz znalazłem kalkomanie z oznaczeniami izraelskimi w Texanie z Academy i korci mnie aby ją przemalować.

Na wystawie w Bytomiu był model w skali 1:48 (na dole zdjęcia)
http://republika.pl/tempest/images/B2005/08.JPG
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Roobert
Posty: 209
Rejestracja: wt lut 17 2004, 16:23
Lokalizacja: Resko
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roobert »

MacGregor niezła kolekcje, no, no, no :shock: Skoro jesteś fanem messerów to może zmontujesz jeszcze inne wersje rozwojowe 109? Np. 209, 309, 409, 509, 609? Niektóre zestawy gdzieś widziałem w sieci.
Tutaj 209 i 309: http://www.luftwaffepics.com/lme2091.htm

A tu cała rodzinka innych dziwadeł: http://www.luft46.com/mess/mess.html


Aha, zabrakło ojca 109-tek, czyli Bf-108 Tajfun!!! ;-)
Awatar użytkownika
MacGregor
Posty: 71
Rejestracja: pt kwie 04 2003, 13:36
Lokalizacja: Inowrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MacGregor »

Roobert - owszem, jestem maniakiem messerów, ale tylko 109. Czyli od B do K i koniec. Wersje rozwojowe to już nie dla mnie, choć czeska Avia i messer hiszpański z silnikiem Griffon włączam do klubu zainteresowań. Bf-108 czeka w kolejce do sklejenia, a jakże!
Tempest - wydaje mi się, że izraelskie Avie były całe w jednym kolorze, nie było od spodu innych barw, ale nie jestem pewien. Sklejasz w 1:72 czy 1:48? Bo jeśli 1:72, to poszukaj na rynku zestawów czeskich Avii pakowanych przez jakąś polską firme - masz tam poza stareńkim modelem świetnej jakości kalki z techmodu - jest i wersja czeska i wersja Izraelska.
W 1:48 Avie robi Hobbycraft - też w malowaniach czeskim i izraelskim.
Warto by choć do ich insrukcji się dorwac, tam na pewno właściwe kolorki są podane.
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Pare lat temu można było spotkać polskie wydanie Avii z czeskiego KP, to znaczy wypraska czeska, reszta zaś spolszczona, kalkomanie właśnie czeskie i izraelskie (jeszcze gdzieś je mam) a w instrukcji niestety barwy farb podane w sposób: czarna, szara, ciemnozielona, etc. Bez podania odpowiedników FS czy chociażby Humbrola.
Ale płatowiec był cały malowany jednym kolorem - oczywiście jeśli chodzi o malowanie izraelskie.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3197
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Dziękuję za te informacje. W śp. Aero technice lotniczej był kiedyś artykuł o wojnie pomiędzy Izraelem a ???? (nie pamietam jakim państwem) i były zdjęcia między innymi tych avii. Z artukułu dowiedziałem się, że jakość tych maszyn była bardzo kiepska. Izraelscy piloci twierdzili, że samolot ten został skonstruowany przez samych sabotażystów. Muszę kiedyś tego numeru poszukać. A kupować modeu dla kalkomanii nie będę (mamjeszcze jeden niesklejony, oryginalny KP), oznaczenia z texana powinny podejść wymiarowo a resztę się domaluje.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
MacGregor
Posty: 71
Rejestracja: pt kwie 04 2003, 13:36
Lokalizacja: Inowrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MacGregor »

Tempest - zajrzyj pod ten adresik:
http://kfir.hobbyvista.com/avia.htm
ODPOWIEDZ