Odlewanie - dla początkujących

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

marciu11
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 08 2004, 2:46
Lokalizacja: Lubuskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marciu11 »

Jak obiecalem tak zrobilem. Wygrzebalem fotki i wstawiam dla pociechy oka :)

Tak wygladaja moje formy z silikonium budowlanego.
Obrazek
w tym kakretnym przypadku gorna polowa tulowia wojaka w skali 1:35
Zdjecia odlewu nie mam ale wyszedl ok. Ale to i tak bylo tylko sprawdzenie czy taka technika sprawdzi sie w zyciu :) I sie sprawdzila sie.

Orginalny element przyklejony do podstawki (tu akurat deseczka balsowa), posmarowana calosc rodzielaczem i zapackana silikonium.
Jak pisalem wczesniej uwaga na obsmarowanie dokladnie calosci cienka werstewka. Tu tego nie zbobilem i przy podstawce bylo miejsce gdzie nie doszedl silikon i forma do odrzutu. Forma "schla" na video przez noc.
- VIDEO - kolejny niedzowny element w wyposzeniu modelarza :D tu dziala jako grzejnik.

A tak wygldaja gotowe odlewy z form jak opisana powyzej:

Obrazek
Silikon jest na tyle elastyczny iz udalo sie wyjac nawet tak zagieta reke be najmnieszego problemu. Odpada problem z dwu czesciowymi formami.

Noga pekla przy wyjmowaniu odelwu z formy. Ale jak pisalem zywica jest krucha (edlewy z E53 zeby bylo na szybkiego - zeluje 2h), ale pisalem jak sie tego efektu pozbyc - pisalem wyzej o weglu.
Reka ma inny kat dloni niz orginal. Sprawdzalem jak elastyczna robi sie podgrzana zywica. I przypalilem lokiec zpalniczka :) widac to.
Ale wyszedl duuzy plus, odlanej figorce mozna w dosc szerokim zakresie zmieniac poze i ulozenie konczyn Po 2sek nad zapalniczka zrobila sie prawie miekka jak plastelina . Kazda figorka moze wygladac ciut inaczej a nie jak atak klonow :)

Opisywany specyfik stosowany jako rozdzelacz to cos takiego.
Obrazek

Moze to i rekalama ale co tam kupiony w Castoramie za 12zl na stoisku z rekawicami ochronymi w dziele z narzedziami. I uwazam ze sa to dobrze wydane pieniadze.
Swoja droga rece tez swietnie zabezpiecza. Skorka robi sie jak pupcia niemowlaczka :D mieciutka i aksamitna hehe.

To tyle co moge odac z wlasnego doswiadczenia. W tym przypadku na podstawie klonowania figorek. Czyli elemenow dosc wymagajachy precyzji i oddania skaplikwanego a zarazem delikatnego ksztaltu i faktory. Jak tu sie prawdza to sprawdzi sie tym bardziej w prostrzych ksztaltach odlewanych detani.

Jak wpadl bym na pomysl jak choc ciut rozzedzic silikon budowlany byl bym juz w pelni szczesliwy i nie potrzebowal bym nic innego w warsztacie.
Pozdrawiam
MarCiu

Ps Aha ostatnio na forum modelarstwo.org.pl kolega zwrocil uwage iz na stonie producenta Gumosilu jest sprzedawany jeden Gumosil w opakowaniach po 0.1kg w cenie okolo 16zl. Jakpotrzebujemy jednorazowa dawke specyfiku rozwiazanie jak znalazl. Nie wiem albo tego tam wczesniej nie bylo albo ja przeoczylem.
Turgon
Posty: 42
Rejestracja: pn lut 07 2005, 11:06

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Turgon »

Wielkie dzięki Marciu ponowne !
Wykonam parę form twoja metodą i metodą mojego taty, który się w to tez bawił.

Pzdr.
Łukasz
In progres :
darmowy - M1 Abrams oraz Porsche 911 Carrera
marciu11
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 08 2004, 2:46
Lokalizacja: Lubuskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marciu11 »

Spoko Turgon Jak bedziesz "po" formach z gliny. Skrobnij pare zdan. Z checia poczytam jak to wyszlo. Moze i sam przetestuje.

MarCiu
Turgon
Posty: 42
Rejestracja: pn lut 07 2005, 11:06

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Turgon »

Powiem ci szczerze, że formy z gliny możliwe, że nie będę testowane ze względu na ryzyko wypalenia przez gorącą cynę, ale w każdym razie będą testowane formy gipsowe i twojego sposobu.

Tak na marginesie, to biorę sie za dioramkę przedstawiające zgrupowanie armii imperium na gwieździe śmierci.
Armii klonów konkretnie, więc zrobie tylko trzy formy. Jedna na ręcę, druga na nogi a trzecia na korpus z łbem.

Pzdr.
Łukasz
In progres :
darmowy - M1 Abrams oraz Porsche 911 Carrera
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Mam pytanie ponieważ interesuje mnie właśnie odlewanie w żywicy, ale nigdy nie miałem żywicznego elementu w rękach, więc właśnie pytanie: Jaka jest żywica? Twarda? Krucha? Jest tylko do drobnych elementów, czy nadaje się także do dużych elementów (ok 8 cm)? I przy odlewaniu można używać "zapychacze", czyli np kawałki drewna lub plastiku, aby zmniejszyć zużycie żywicy? I na co uważać przy pracy z żywicą?
Interesuje mnie to bo pragnę przygotować "drobną produkcje modeli".
Taki model zwykle robię 3 miesiące, a za pomocą żywicznych elementów do 3 tygodni.
A i jeszcze kwestia łączenia elementów i malowania. Jakim klejem i czy elementy wymagają czyszczenia przed malowaniem.
Wiem, że zadaje wiele pytań, jak jakieś dziecko, ale lepiej być w pełni poinformowanym nim się człowiek weźmie do roboty.
Najpierw zamierzam wykonać małą próbę z najtańszym silikonem i żywicą 200ml.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ