[R] Prawie stalowy ptak czyli Jak

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

[R] Prawie stalowy ptak czyli Jak

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Po skończeniu Schwimmwagena postanowiłem za namową kolegi marka d
Bierz samolot, kiedyś wyjdzie tak jak chcesz
zająć się właśnie jakimś stalowym ptakiem, choć ten który wybrałem zawierał chyba w swojej konstrukcji tyleż drewna co metalu .

Wyciągnąłem więc z szafy rozgrzebany model Jaka 3 firmy HobbyBoss.

Obrazek

Model z serii Easy Assembly Kit czyli kilkanaście części, kadłub i skrzydło w jednym kawałku, wystarczy je razem ze
sobą połączyć. Idealny aby szybko model skleić i poćwiczyć malowanie. I taki był mój cel, nie sprawdzałem wymiarów i
zgodności malowania z jakąś dokumentacją. Jest to model do ćwiczeń w nakładaniu kalek, malowaniu kamuflażu, jakimś postarzaniu itp.

Malowanie wybrałem to z prawej bo mam jeszcze dwa Jaki 3 w 1:48 (że o Zveździe w 1:72 nie wspomnę) i być może kiedyś zbuduję egzemplarz z pułku Normandia-Niemen bo choć nie jest to opisane w instrukcji to właśnie jest to malowanie jednego z samolotów na którym latali francuscy piloci w Rosji a przynajmniej tak mi się wydaje.

Obrazek

Kamuflaż malowałem w ten sposób, że najpierw na całość poszła szara Pactra A42, potem z wałeczków masy BlueTack granice
kolorów a w miejsca które miały zostać szare maskol Tallensa. I właśnie z tym maskolem powstał problem bo nałożyłem go tylko
jedną warstwę i w niektórych miejscach po pomalowaniu zieloną Pactrą (numeru nie pamiętam, może to był pale green) farba się
przebiła. Maskol nakładałem zwykłym pędzelkiem który po użyciu wylądował w koszu bo nie potrafiłem go niczym doczyścić. Czy są dostępne jakieś specyfiki do rozpuszczania maskoli ? Dolne powierzchnie pomalowane polskim blue (też Pactra). Na czas malowania góry
dół został zaklejony kawałkami papieru poprzyklejanymi taśmą maskującą firmy Tamiya, po oderwaniu której trochę farby w tylnej
części ogona zostało zdarte. Chyba źle odtłuściłem powierzchnię (izporopylenem). Zrobi się podmalówkę pędzelkiem. Po zdjęciu
maskolu i wałeczków BlueTacka miejsca gdzie przebijał zielony pociągnąłem "z ręki" szarym z aerografu. Nie wszędzie nie chciane zielone zostało dokładnie zamalowane ale to jest model ćwiczebny i takie "babole" pozostaną ku przestrodze.

Kalkomanie nałożyłem bez żadnego podkładu z lakieru bezbarwnego. Pod kalkę nałożyłem Microscale Micro SET a na Micro SOL. Jak widać
powstały zacieki wokół kalek. Jak to wyschnie zobaczę czy da się je zmyć wodą. Kalki trochę się chyba "srebrzą". Plan jest
taki że na koniec pociągnę wszystko satynowym akrylem i postaram się trochę postarzyć powierzchnię filtrami i łoszami.

No i zapomniał bym o zdjęciach

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
marek d
Posty: 389
Rejestracja: pn lip 02 2007, 17:55
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.
x 22

Re: [R] Prawie stalowy ptak czyli Jak

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marek d »

No poszedłeś bardzo ostro z tymi ćwiczeniami. :mrgreen:
nie sprawdzałem wymiarów i
zgodności malowania z jakąś dokumentacją.
Nie jestem ortodoksyjnym sklejaczem, ale jakieś zasady obowiązują. Choćby kolory kamuflażu.
Jaczek powinien być szaro szary na górnych powierzchniach.
Pas na stateczniku? Jedni mówią żółty, inni biały. :roll: Zrobisz jak uważasz.
Jak zawsze kibicuję dalej.
Też mam model ćwiczebny bliski ukończenia. ;-)
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

Re: [R] Prawie stalowy ptak czyli Jak

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Jaczek powinien być szaro szary na górnych powierzchniach.
Czyli nie należy wierzyć instrukcjom. Trudno, taki pozostanie, choć zobaczymy jak będzie wyglądał jak zapodam na niego filtr do panzer grey-a.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1099
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 193

Re: [R] Prawie stalowy ptak czyli Jak

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Tempest albo dobry podkład albo zmatowienie malowanej powierzchni. A najlepiej to i to :) Jakiś czas temu jak robiłem pustynnego henschela (jest w relacji z Groźnym) przetrenowałem te bolączki. I to wtedy ostatecznie pożegnałem się z Pactrą, właśnie z tych samych powodów. Zmyłem kadłub, prysnąłem podkładem mr surfacer 1000 i pomalowałem tamiyami bez żadnych przykrych przygód. Co do kalki to częściowo ratuje sytuację jej dobra jakość i najlepsze płyny ale jak widać i tak przebija się film :( Lakier błyszczący położony na kolor bazowy przed położeniem kalek zminimalizowałby widoczność filmu.
Pozdr
Piotr
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 687

Re: [R] Prawie stalowy ptak czyli Jak

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Widzę, że idziesz za ciosem.

Plastelina blutaka rządzi. Krawędzie kolorów bardzo ładne, a niedomalówki tylko dodają uroku, moim zdaniem oczywiście.
Ja i odłuszczam i daje podkład a i tak praktycznie w każdym modelu właśnie na kadłubie pod statecznikiem poziomym taśma zrywa nieco farbę, czasem z podkładem. Może tam jakiś strukturalny tłuszcz jest :haha:

Odważnie zaatakowałeś bez połysku pod kalki. Wg mnie to niedobre rozwiązanie. Po pierwsze tylko najlepszej jakości kalka po zmiękczeniu siądzie na matowym a i tak film będzie się odznaczał. Po drugie zaś zaciek od płynu nie byłby tak widoczny. Choć i tak zniknie po lakierowaniu, także nie ma się co roztkliwiać.

Natomiast
Tempest pisze: śr kwie 12 2017, 13:06 ...zapodam na niego filtr do panzer grey-a.
i tu na moje kaprawe oko będzie wyglądał jak panzer a nie samolot :haha:.
Łosz czy filtr zasmaruje matową powierzchnię i nie doczyścisz tego. Obym się mylił, ale takie mam doświadczenia. Zawsze więc psikam zwykłym sidoluxem do drewnianych podłóg, niczym nie rozcieńczanym - chlup do zbiorniczka prosto z flaszki. Model ładniej pachnie.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
marek d
Posty: 389
Rejestracja: pn lip 02 2007, 17:55
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.
x 22

Re: [R] Prawie stalowy ptak czyli Jak

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marek d »

To i ja dorzucę moje 3 grosze:
kalkomanie na mat, da się ale trzeba wypolerować miejsca na nie przeznaczone
Widoczny film można zlikwidować..... cienkim klejem tamiyii! Jak nie masz wprawy to ryzykowne.
Odłażąca farba; od pewnego czasu przed malowaniem myję modelik najtańszą wódą. Dalej już biorę modelik łapką
uzbrojoną w rękawiczkę. Maskowanie; jak najmniej oklejania taśmą, wąskie paski w niezbędnych miejscach.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

Re: [R] Prawie stalowy ptak czyli Jak

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

gk pisze:Plastelina blutaka rządzi
Z moich doświadczeń wynika że jest o niebo lepsza od Patafixa, który zrobił mi się lepki i szklisty po miesiącu czy dwóch a u mnie modele leżą i czekają latami :D Choć i BlueTack nieśmiertelny nie jest bo kilka kulek do których przyklejone były detale schwimmwagena też zrobiło się lepkie i masa nie chciała się odlepić od powierzchni, zostawały drobinki które w końcu przyklejając i odklejając kawałek owej udało się wreszcie usunąć, ale leżakowało to kilka lat.
gk pisze:i tu na moje kaprawe oko będzie wyglądał jak panzer a nie samolot :haha:
No może faktycznie to byłaby przesada, wykorzystam więc jasnoszary Tamiya Panel Line Accent Color.
Piotr80 pisze:Lakier błyszczący położony na kolor bazowy przed położeniem kalek zminimalizowałby widoczność filmu.
Ten patent wypróbuję na Ławoczkinie z Hobby Bossa, którego lepię równolegle z Jakiem.
marek d pisze:Widoczny film można zlikwidować..... cienkim klejem tamiyii! Jak nie masz wprawy to ryzykowne
No to na czymś trzeba się nauczyć i ten jaczek do tego się jak najbardziej nadaje :)
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
marek d
Posty: 389
Rejestracja: pn lip 02 2007, 17:55
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.
x 22

Re: [R] Prawie stalowy ptak czyli Jak

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marek d »

Ostrzegałem, żeby nie było. ;-)
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 687

Re: [R] Prawie stalowy ptak czyli Jak

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Tempest pisze: śr kwie 12 2017, 20:06
gk pisze:i tu na moje kaprawe oko będzie wyglądał jak panzer a nie samolot :haha:
No może faktycznie to byłaby przesada, wykorzystam więc jasnoszary Tamiya Panel Line Accent Color.
Tempest, nie tyle chodziło mi o kolor ile o to, że olejny wash i filtr "wżera" się akrylową matową powierzchnię i nie ma jak go zetrzeć, co w przypadku samolotu nie jest pożądane. No chyba że idealnie aplikujesz go w linie.
Choć też wydaje mi się że zbyt ciemny wash w linie daje przerysowany kontrast. Mimo że sam parę razy robiłem czarnego washa :haha:

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

Re: [R] Prawie stalowy ptak czyli Jak

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

gk pisze:olejny wash i filtr "wżera" się akrylową matową powierzchnię i nie ma jak go zetrzeć
Ta wygląda mi na półmatową, schwimmwagen też był Pactrą malowany i na to nakładałem łosze i filtry olejne.

Poprubujem uwidim.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ