Polistyren czyli styren

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
cugi
Posty: 12
Rejestracja: czw gru 12 2013, 22:03

Polistyren czyli styren

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cugi »

Zacząłem budowę pływającego okrętu wojennego z tworzyw takich jak polistyren hips oraz spienione PCW. Zauważyłem ze przy szlifowaniu elementów wydziela się sporo pyłu który osadza się wszędzie, większe kawałki opadają ale dużo małych drobin unosi się w powietrzu. Model buduję w pokoju mieszkalnym i przez wzgląd na pogodę nie mogę wentylować pomieszczenia. W sieci znalazłem informację że styren jest substancją trującą i potencjalnie rakotwórczą. Dziś kupiłem szpachlę firmy novol i jak się okazuje głównym jej składnikiem jest również styren. Na opakowaniu pisze m.in. by nie wdychać pyłów. A przecież wiadomo że po szpalchlowaniu jest szlifowanie i pełno pyłu. Mam pytanie na temat szkodliwosci wdychania pyłu z tych szpachli i polistyrenu (głownie chodzi o styren), czy to modelarstwo to na pewno bezpieczne hobby? Czy doświadczeni starzy modelarze nie mają jakichś problemów ze zdrowiem ? Jak sobie radzą z zapyleniem pomieszczeń (choćby w zimie) ? A może nie ma się czym przejmować ?
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1099
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 193

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Wystarczy przestrzegać kilku zasad jak np. szlifowanie dużych powierzchni (kadłuba) na balkonie (w ciepłe miesiące) lub w wentylowanej piwnicy (zima). Można też szlifować papierami wodnymi i wówczas bardzo mocno redukujesz pylenie, chociaż ja wolę na sucho bo wtedy na bieżąco widzę niedoróbki a przy mokrej powierzchni ciężko było mi dojrzeć. Jak szlifuję czy pryskam farbami to używam maski "jednorazowej" i plastikowych okularów ochronnych. Jak nie używałem okularów to po malowaniu aerografem piekły mnie oczy i musiałem je płukać solą fizjologiczną.

Poza tym bawię się polistyrenem 5 lat, robię co roku badania okresowe no i jeszcze żyję ;)

Pochwal się co budujesz.

Pozdr
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
cugi
Posty: 12
Rejestracja: czw gru 12 2013, 22:03

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cugi »

Kadłub robię w piwnicy ale mniejsze elementy w mieszkaniu i w tej chwili najbardziej się boję tego styrenowego pyłu. Robię "Admiral Graf Spee" w skali 1:100. Dopiero zaczynam i nawet nie wiem czy uda mi się zrobić ten model bo moje przygody z modelarstwem skończyły się jakieś 15 lat temu na kilku MM. Teraz są nowe technologie (polistyren), jest internet więc jest od kogo się uczyć i skąd brać pomoc więc może się uda. W sumie to na tym forum podpatrzyłem jak się robi okręty i dlatego zdecydowałem się na budowę swojego.
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

Może do najzdrowszych zajęć to szlifowanie nie należy, ale nie stawiaj znaku równości między styrenem, a polistyrenem. Polistyren jest obojętny dla zdrowia, robi się z niego np. kubki do jogurtu, do serka itd. Oczywiście jest to polistyren dopuszczony do kontaktu z żywnością, a ten z którego korzystasz może mieć mniej zdrowe dodatki, niemniej polistyren, to nie styren i rakotwórczy nie będzie.
Manufaktura Modelarska
Akcesoria do modeli kolejowych 1:25, 1:45 http://www.mariomodelario.eu
Nity, śruby, nakrętki, wydruki 3D
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

mario555 pisze:Polistyren jest obojętny dla zdrowia, robi się z niego np. kubki do jogurtu, do serka itd.
Tutaj chodzi jednak o pył – a ten jest dla płuc, powiedzmy skromnie, niebezpieczny – czym drobniejszy, tym gorzej...
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
cugi
Posty: 12
Rejestracja: czw gru 12 2013, 22:03

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cugi »

To może przy okazji pytanie nt szpachli - kupiłem uniwersalna szpachle wykończeniowa Novol na bazie styrenu, ale czy to się w ogóle nadaje do szpachlowania kadłuba z polistyrenowym poszyciem? Może są jakieś lepsze sprawdzone pozycje dla polistyrenu tak żeby nie wyważać otwartych drzwi ? Z tego co wiem niektórzy modelarze stosują 2 rodzaje szpachli taką zwykłą powiedzmy roboczą oraz taką wykończeniowa czyli gładką wysokiej jakości pod farbę. No i też nie wiem czym najlepiej skleić spienione pcw (wręgi) z aluminiową wzdłużnicą (chodzi o usztywnienie kadłuba za pomocą płaskownika metalowego), mam zamiar użyć żywicy epoksydowej.
ODPOWIEDZ