[Relacja] Z autowymyślania

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Lukas P
Posty: 2
Rejestracja: ndz mar 15 2015, 0:02

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Lukas P »

Elementy w synagodze przeznaczone do wykonania samemu zrobiłem z profili plastikowych 1x1 mm. O wiele łatwiej się z nimi pracuje niż z papierem, bo trzymają wymiary o niebo lepiej (wiem, wiem to nie jest koszerne rozwiązanie :) ). Płotki do ratusza wycinałem skalpelem, robota żmudna, ale efekt wyszedł bardzo dobry.

W związku z tym, że nie mam jeszcze 10 postów na tym forum nie mogę odpisać na PW jakie kolega wokram do mnie wysłał. Proszę o kontakt na adres e-mail wespe@poczta.onet.pl.
Awatar użytkownika
wokram
Posty: 137
Rejestracja: czw paź 23 2003, 23:08
Lokalizacja: z huty, tej nowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wokram »

Chciałbym zaprezentować Wam model kościoła Mariackiego według stanu z około 1320 roku. Poniżej okładka tego numeru Kartonowej Kolekcji MHK.

Obrazek

Trochę historii: "O początkach budowy kościoła Mariackiego wiemy niewiele. Jedyną pewną informacją jest to, iż w związku ze sprowadzeniem do Krakowa dominikanów w 1222 roku biskup Iwo Odrowąż przeniósł parafię z kościoła św. Trójcy do kościoła Mariackiego. Model kościoła według stanu z około roku 1320 uwzględnia późnoromańskie prezbiterium oraz wczesnogotycki, halowy korpus nawowy z niskimi wieżami zachodnimi. Opracowany został w oparciu o nikłe relikty widoczne w obecnych nawach i przykłady porównawcze."
©GRUPA WĘCŁAWOWICZ

Obrazek

W środku znajdziecie 6 arkuszy z częściami do wycinania (w tym sporo elementów zapasowych), 6 arkuszy z częściami wymagającymi podklejenia na tekturze litej oraz 12 stron rysunków montażowych. Dodatkowo na wewnętrznej stronie okładki znajduje się ilustracja formatu A2 przedstawiająca rekonstrukcję wyglądu krakowskiego rynku w XIV w.
Kilka elementów modelu można wykonać samodzielnie (krzyże na ścianach szczytowych, sterczyny/iglice itp.) dla uzyskania lepszego efektu. Bryła modelu zachowuje schemat uproszczeń z poprzednich numerów (nie ma zagłębionych nisz okiennych, portali, przeskalowano wątki ceglane, nie zachowano odpowiedniej dla skali modelu grubości części okładzin kamiennych, itp).

W tym momencie model można zakupić jedynie w sklepikach MHK, w tym również w sklepiku internetowym. Link poniżej:
przejdź do sklepiku

Dla zainteresowanych link do interaktywnego modelu :
Kościół Mariacki według stanu około 1320 roku.
Awatar użytkownika
wokram
Posty: 137
Rejestracja: czw paź 23 2003, 23:08
Lokalizacja: z huty, tej nowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wokram »

Mały konkurs!
Poniżej pytanie, kto pierwszy ten lepszy (decyduje kolejność poprawnych odpowiedzi zamieszczonych w tym wątku, 48h na odpowiedź). W nagrodę jeden egzemplarz wyżej prezentowanego modelu (Kościół Mariacki) z wliczoną wysyłką na terenie Polski lub przekazany w drodze odbioru osobistego wzbogaconego o uścisk dłoni autora modelu ;).
Rezerwuję sobie prawo do arbitralnej oceny poprawności odpowiedzi i wskazania zwycięzcy :twisted: .

Podaj datę powstania Krakowa (jako ośrodka posiadającego formę organizacyjno-prawną i określony układ urbanistyczny).
MiSza
Posty: 90
Rejestracja: czw cze 17 2004, 11:34
Lokalizacja: Inowrocław
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MiSza »

5 czerwca 1257
Awatar użytkownika
wokram
Posty: 137
Rejestracja: czw paź 23 2003, 23:08
Lokalizacja: z huty, tej nowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wokram »

Gratuluje MiSza. Jeden model dla Ciebie.
Awatar użytkownika
wokram
Posty: 137
Rejestracja: czw paź 23 2003, 23:08
Lokalizacja: z huty, tej nowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wokram »

Konkursu ciąg dalszy, pytanie poniżej.

Jak nazywał się władca będący autorem pierwszego systemu fortyfikacji Krakowa po lokacji miasta?
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Może się wygłupię ale ten mi się skojarzył...
Kazimierz Wielki
:)
Awatar użytkownika
wokram
Posty: 137
Rejestracja: czw paź 23 2003, 23:08
Lokalizacja: z huty, tej nowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wokram »

Wyjaśniając moje milczenie. Konkurs równolegle jest prowadzony na "czarnym" i "niebieskim" forum. Żeby nie sugerować poprawnych odpowiedzi, dopóki nie padną one na obu forach powstrzymuję się od wpisu. Jeżeli w ciągu 48 godzin nie pojawią się one na obu forach wskazana zostanie poprawna odpowiedź i zadane kolejne pytanie. Tyle w kwestii formalnej :).
MiSza
Posty: 90
Rejestracja: czw cze 17 2004, 11:34
Lokalizacja: Inowrocław
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MiSza »

Książę Leszek Czarny. 1285 (inne źródła podają rok później) - rok wydania pozwolenia na budowę fortyfikacji.
Awatar użytkownika
wokram
Posty: 137
Rejestracja: czw paź 23 2003, 23:08
Lokalizacja: z huty, tej nowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wokram »

Pierwszy odpowiedzi udzielił MiSza, chodziło mi o Leszka Czarnego i system umocnień ziemno drewnianych nazywanych "wałami Leszka Czarnego".
Pozostałym obiecuję kolejne pytania, postaram się nie przesadzać z ich trudnością :twisted: .
ODPOWIEDZ