Kleje, szpachla, Maskol i kalkomanie (pytania)

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
AG

Kleje, szpachla, Maskol i kalkomanie (pytania)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AG »

Witam wszystkich forumowiczów,
modelarstwem interesuję się od dawna - w zamierzchłych czasach wykonałem kilka modeli 1:72 (samoloty) nie malując ich. W tej chwili (pod wpływem Waszych prac) postanowiłem się wziąć się za budowę "na poważnie". W związku z tym mam kilka pytań:
1. Kleje.
Stosuję klej Revell-a z dozownikiem w postaci igły. Wydaje mi się, że w którymś z postów Okonek postulował użycie innych kleju do elementów już pomalowanych - JAKIEGO?
Do klejenia elementów przeszklonych sugerowano tu stosowanie ClearFix-u - CZY TAK ?
2. Szpachla.
Po szlifowaniu (papier 1500) szpachli czy nadmiaru kleju faktura plastiku zmienia się - CZY FARBA TO ZAKRYJE ? - czy gładzić dalej (papier 1 000 000 :D ) - maluję Humbrol + pędzel
3. Maskol.
Jestem szczęśliwym posiadaczem pojemniczka z Maskolem. Kupiony dosyć dawno - jest bardzo gęsty. JAKA POWINNA BYĆ JEGO KONSYSTENCJA, JAK GO ROZCIEŃCZYĆ I JAK NAKŁADAĆ ?
4. Kalkomanie.
W jednym z postów gulus proponował pomalować miejsca pod kalkomanie błyszczącym lakierem bezbarwnym - nałożyć kalkomanie - i pomalować cały model lakierem matowym. CZY FRAGMENTY POKRYTE LAKIEREM BŁYSZCZĄCYM NIE BĘDĄ SIĘ PÓŹNIEJ WYRÓŻNIAĆ ?
I jeszcze jedno - CZY TAKIE LAKIERY SĄ DOSTĘPNE W SPRAY-u ?

No to się rozpisałem - jak na pierwszy post to chyba przesadziłem.
Pozdrawiam
AG
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Co do klejów - dodaj jakiś klej cyjanoakrylowy do klejenia blaszek, żywic, a niekiedy także i części plastikowych. Ja także używam Revellowski klej z igłą - długą. A propos ClearFixa - nie mam do niego dostępu, czy zna ktoś jakiś zamiennik, do klejenia oszklenia?

Co do szpachli - trzeba odtwarzac fakturę plastiku. Odnosi się to do linii podziałowych blach. Przeważnie szlifuje sie jednak aż do uzyskania jak najgładszej powierzchni, takiej jaka jest obok, w miejscach nieszpachlowanych.

Kiedyś korzystałem z Maskolu, ale zrezygnowałem na rzecz taśm przylepnych ( konkretnie Tamiyja). Maskol jest bardzo gęsty, a nakładałem go wykałaczką.

Lakier błyszczący pod kalkomanię ma zapobiec tak zwanemu efektowi srebrzeniu. Jaki lakier kładziesz na kalkomanię zależy od modelu, niektóre są wykończone na połysk, inne na mat, a jeszcze inne na różne odcienie półmatów.

gulus
Ostatnio zmieniony czw lis 04 2004, 15:20 przez gulus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tompac [TK]
Posty: 120
Rejestracja: sob gru 27 2003, 15:16
Lokalizacja: [TK] Kielce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tompac [TK] »

Moje patenty:
szpachli nie ma co wycierać papierem o gradacji ponad 1000, zaobserwowałem ze szpachla wówczas jest gładsza od samego tworzywa :twisted:
klejenie kalki inaczej rozwiązałem, kleje ją na gęstą gume arabską, skutecznośc bardzo wysoka, żadnego powietrza pod spodem :twisted:
klej oczywiście Revell z igłą :twisted:
Maskol tylko do oszklenia
klejący niepraktykujący (z braku czasu) :evil:
zaczynam praktykować :twisted: to już znowu historia :evil:
jaki na warsztacie :twisted::twisted::twisted: już dawno w odstawce :evil:
ODPOWIEDZ