An-26 1/72 [projekt własny]

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

bartee
Posty: 38
Rejestracja: śr paź 15 2008, 14:31
Lokalizacja: Bielsko Biała

An-26 1/72 [projekt własny]

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bartee »

Witam prezentuje zaprojektowany i wykonany od podstaw model samolotu An-26. Model w skali 1/72 wykonany w całości z kartonu, według materiałów znalezionych w sieci, opracowany ręcznie a następnie przerysowany na komputerze. W założeniu początkowym miała to być tylko surówka (stąd dość kiepskie pasowanie części ;-) ).
Oto zdjęcia z czasu budowy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Oraz model w całości:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Docelowo model ma mieć piękne polskie malowanie i poprawione błędy pasowania poszczególnych części oraz linii podziału. Nie wiem kiedy uda mi się wykonać plan, ani nawet czy w ogóle się uda :-? więc wstawiam to co mam. Pozdrawiam.
AWOT
Posty: 276
Rejestracja: sob mar 22 2003, 17:09
Lokalizacja: EPTO

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AWOT »

Kawałek niezłej roboty! I jaka szybka relacja :D
Gratuluję!
Zuru
Posty: 37
Rejestracja: sob cze 27 2009, 10:43
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zuru »

Dokładnie, a ja zapytam czy ten model zostanie w jakiś sposób wydany?
Pozdrawiam Marcin.
Produkcja: Land Rover series II 109", Tatra 815 6x6 NTH
Na półce: GLS-30, Piper L-4H
Next: -------
bartee
Posty: 38
Rejestracja: śr paź 15 2008, 14:31
Lokalizacja: Bielsko Biała

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bartee »

Wydania raczej nie planuje. Obawiam się, że mój poziom projektowania jest zbyt niski aby myśleć o wydawaniu. Myśle, że udostępnię model za free w sieci ale pierwsze musze go nieco poprawić i zrobić coś na miarę instrukcji. Nie wiem ile to potrwa więc nic nie obiecuje.
Awatar użytkownika
tomcat144
Posty: 42
Rejestracja: ndz mar 28 2004, 16:33
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tomcat144 »

A szkoda że nie planujesz wydania.

Moim zdaniem powinieneś zgłosić się do jakiegoś wydawnictwa. Model przeskalować do 1:33 dodać odpowiedni kamuflaż. Ty zarobisz a modelarze będą mieć kolejny model do kolekcji z cyklu samoloty w służbie polskiego lotnictwa wojskowego.

Podziwiam talent :)
I love this game :)
Awatar użytkownika
19zbyniu95
Posty: 453
Rejestracja: wt kwie 28 2009, 17:52
Lokalizacja: Tychy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 19zbyniu95 »

Świetny :D Chętnie bym takiego skleił.
Pozdrawiam
Zbyszek G.

Ukończone: Ju-87 Stuka, Ba-6, Mi-24D Hind, Bn2t+t

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
ruto88
Posty: 247
Rejestracja: pn lut 01 2010, 11:48
Lokalizacja: Lubawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ruto88 »

Super, ja też bym się pobawił w takie coś. W podstawówce bawiłem się w projektowanie małych samolocików :D
Możesz dokładniej opisać proces projektowania?(nie znam się aż na programach), a rysowanie, wrzucanie i korekta na kompie uśmiecha mi się :) . Tylko, że bardziej jakiś okręcik bym wolał wyczarować(kuznietzow? :twisted: )

PZDR
Awatar użytkownika
belfast
Posty: 168
Rejestracja: czw lut 21 2008, 17:52
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: belfast »

Witam :D
ja również dopisuje się do listy chętnych :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Łysy OMG
Posty: 57
Rejestracja: czw lis 13 2008, 1:14
Lokalizacja: Niemce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łysy OMG »

Bardzo ciekawe. Jeszcze to bogate wnętrze, dużo osób pokusiłoby się na niego. Ja swoją drogą to marzę o "Mriyi" w skali 1:33. Caluśki sufit by zajęła:)
Pozdrawiam, Maciej:)
bartee
Posty: 38
Rejestracja: śr paź 15 2008, 14:31
Lokalizacja: Bielsko Biała

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bartee »

Jeśli chodzi o projektowanie to opisze to krok po kroku ;-) .
W pierwszym etapie chodziło jak zwykle o znalezienie jak największej liczby potrzebnych materiałów (rysunki, plany, zdjęcia, szukałem również darmowych modeli 3D ale to nie przyniosło rezultatu). Następnie na podstawie znalezionych rysunków powstał szkielet kadłuba w skali (prawie identyczny jak jak w modelu prezentowanym powyżej). Następnym krokiem było narysowanie części, które jak najlepiej służyły by oklejeniu powstałego szkieletu (trudne zadanie ;-) ). następnie narysowane części trzeba zeskanować, wyciąć i przymierzyć do szkieletu. Jeśli błędy są niewielkie to koryguje się tylko części na skanach. w przypadku dużych niezgodności trzeba pokusić się o narysowanie nowych części. Po otrzymaniu części pasujących do siebie należy je zeskanować i przerysować na kompie ( ja używam paint.NETa ) kolejnym krokiem było naniesienie linii podziału na poszczególne elementy tak by się schodziły jak trzeba w miejscach łączenia części (zadanie prawie niewykonalne więc nie ma sie co martwić jak nie wyjdzie). Linie podziału nanosi się na innej warstwie rysunkowej w celu ułatwienia późniejszej korekty. Tak samo jak w przypadku linii podziału można postąpić z kamuflażem (ja tak nie zrobiłem i teraz żałuję). Następnym etapem jest surówka czyli prezentowany wyżej modelik. Później zostaje korekta kształtu części oraz linii podziału wykonywana na wyczucie (przydaje sie suwmiarka którą mierzymy gdzie trzeba dodać milimetr a gdzie ująć). Korekta jest wykonywana w paint.NET.
Opis ten przedstawia moje działanie przy budowie tego modelu, wielu ludzi jak to przeczyta na pewno załamie ręce ;-) , ale cóż przynajmniej nie opowiadam bajek o swych umiejętnościach.
Poniżej zdjęcie częściowo oklejonego szkieletu służącego do opracowania części, oraz przykładowy arkusz z elementami.
Obrazek
Obrazek
Jeśli chodzi o skale to głównym elementem o niej decydującym jest w moim przypadku wielkość gotowego modelu. Planuje wykonać jeszcze kilka innych samolocików cargo, niektóre znacznie większe od An-26 a chciałbym żeby wszystkie były w takiej samej skali. Jako następny obiekt wybiorę prawdopodobnie Il-76 ( mniej więcej dwa razy większy od An-26).
A jeśli w przyszłości będzie czas i ochota to może jeszcze C-123 provider, C-119 flying boxcar, C-160 transall, DHC Dash7, CASA 295m.
ODPOWIEDZ