Jaki zastosować klej?

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Henryk

Jaki zastosować klej?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Henryk »

Czy może ktos z was ma wiedzę, jaki zastosować klej, do trocin lub pyłu drzewnego, aby toto po wyciśnięciu w formie można póżniej było obrabiać, szlifować, pokrywać farbami i lakierować ?
Oczywiście musi być zastosowany taki klej żeby lakiery i farby nie mogły rozpuszczać tych przedmiotów np. figurek i innych elementów do dioram ! Henryk
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

Spróbuj z wikolem.
Awatar użytkownika
qrchak
Posty: 673
Rejestracja: pn sie 25 2003, 19:19
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: qrchak »

Albo może żywice, ale to może być kłopotliwe w formowaniu.
Si vis pacem, para bellum.
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

Nigdy czegoś takiego nie robiłem ale wydaje mi się że powinieneś dojść jaki klej jest stosowny w produkcji płyt wiórowych. To przecież bardzo podobny proces. Osobiście spróbowałbym kleju kostnego, który się dobrze obrabia a jednocześnie nie zużywa tak szybko narzędzi tnących jak żywice. Wikol natomiast źle się obrabia bo pozostaje zawsze lekko plastyczny. Myślę że telefon do technologa zakładów produkujących płyty wiórowe bardzo dużo Ci pomoże.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Płyty wiórowe z tego co wiem klei się w fabryce formaldehydami, w wysokiej temeraturze i pod wysokim ciśnieniem. Ale stolarze miejsca po sękach wypełniją mieszaniną wiórków i kleju kostnego lub lakieru. Jednak dla uzyskania cech materiału konstrukcyjnego z wiórów najlepsze chyba są żywice .
szelmek
Posty: 267
Rejestracja: czw sie 14 2003, 22:31
Lokalizacja: Pruszków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szelmek »

Henryku a możesz powiedzieć jakie duże mają być te elementy. Bo jeśli to mają być figurki jak pisałeś do raczej powinny być lane, żeby z kazdej strony były dobrze odwzorowane, jeśli fronty budynkow to faktycznie można je w formie udeptać.
Czy zdecydowałeś się jaki ma być stoień szczegółowości wykonanego detalu, bo z żywicy w formie silikonowej udaje się zrobić odlewy na których widać druk który był na papierze z którego była zrobiona forma matka.
Wszyscy chcą Twego dobra, nie daj go sobie odebrać,
Henryk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Henryk »

Właśnie to mają być elementy architektury,nie są wymagane super szczegóły, wielkość co najmniej 5 cm. elementy gzymsów, frontony drzwi, okien. Do wykonania w formach otwartych, gdzie masę można rzeczywiście udeptać. Już większość możliwości próbowałem. Lecz problem w tym że gdy chce się je zabarwić lub pokryć lakierami, to albo nie przyjmują barwników równomiernie, (zaczynają być łaciate po zastosowaniu nieodpowiedniego kleju) lub pod lakierami zaczyna się to wszystko rozłazić. Henryk
Awatar użytkownika
qrchak
Posty: 673
Rejestracja: pn sie 25 2003, 19:19
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: qrchak »

Do malowania to chyba najlepiej zastosować jakiś podkład. Żywice bardzo ładnie się pokrywa farbami.
Si vis pacem, para bellum.
ODPOWIEDZ