*[Relacja/Samolot] F-16

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
uri
Posty: 179
Rejestracja: sob wrz 24 2005, 11:19
Lokalizacja: lubelskie

*[Relacja/Samolot] F-16

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uri »

Trzeba rozpocząć następną relację choć jak w temacie, może być długa i powolna ale nie chodzi o to żeby było szybko i byle jak :).

Los padł na F-16, a tak naprawdę to dzieci mi pomogły bo nie mogłem się zdecydować.
Było już kilka rozpoczętych relacji tego modelu może moja zostanie doprowadzona do końca - zobaczymy. :)

Model jest ze stajni Pana Halińskiego

Obrazek

Po przetestowaniu wszystkich barw szarości jakie obecnie mam na stanie doszedłem do wniosku, że najbardziej będą pasować farbki humbrola 140 i 64 choć i 145 może być pomocna.
Na razie udało mi się zmontować "wannę" kabiny i dwa elementy od dziobu maszyny.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Poszycie na trzecim zdjęciu nie jest jeszcze przyklejone.
Przystosowałem model do zamieszczenia radaru co wiązało się z wykonaniem otworu we wrędze III, ale czy będę robił wersję z radarem ?? nie wiem.

C.D.N.
Ostatnio zmieniony wt mar 27 2007, 13:40 przez uri, łącznie zmieniany 1 raz.

Panie strzeż mnie przed przyjaciółmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Człowiek jest tyle wart ile może dać z siebie innym.
Awatar użytkownika
piotras20
Posty: 10
Rejestracja: pt sie 18 2006, 21:57
Lokalizacja: leszczyny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotras20 »

witam kolege mam ten sam model nie rozpoczęty życze powodzenia będe śledzil tą relacje na bieżąco bo też chce zacząć tą maszyne i mam nadzieje że dowiem się jakie metody będziesz prubował w tym nie prostym zresztą modelu pozdrawiam
niech butapren będzie z nami modelarzami :)
Awatar użytkownika
Sztybciu
Posty: 56
Rejestracja: czw lis 17 2005, 10:17
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sztybciu »

O tak, tego F-16 sklejałem kilka lat temu, ale go niestety nie dokończyłem :-? . Teraz tego żałuję i może jeszcze się kiedyś za niego wezmę, bo model, z tego co pamiętam, był nieźle zaprojektowany.

Pamiętam też (ale nie jestem pewien), że części do samego tylko luku podwozia zajmowały jedną stronę :shock: , więc jeśli chodzi o szczegóły, to wydawnictwo A. Halińskiego bardzo się stara, aby modele były jak naj dokładniejsze.

Ciekawe, czy kleisz ten model ze względu na pamiętny dzień dla armii IV RP? (dla tych co jeszcze nie wiedzą: niejaki Jaruś K. w Teksasie obejrzał dziś pierwszą "efkę" z biało-czerwoną szachownicą"

Będę bardzo zadowolony, gdy ujrzę ten model w całości, więc powodzenia :!:
A kto umarł, ten nie żyje... a czy mogą być wyjątki?
Awatar użytkownika
uri
Posty: 179
Rejestracja: sob wrz 24 2005, 11:19
Lokalizacja: lubelskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uri »

Jaruś K. chciał się nią nawet przelecieć ale badania okazały się zbyt drogie :):):) i zbyt długo trwała by cała procedura. :):):)

Nie, decyzję podjęły jak już wspominałem moje dzieci i zapadła ona dużo, dużo wsześniej.

Panie strzeż mnie przed przyjaciółmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Człowiek jest tyle wart ile może dać z siebie innym.
Awatar użytkownika
uri
Posty: 179
Rejestracja: sob wrz 24 2005, 11:19
Lokalizacja: lubelskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uri »

Prace trwają - pomału ale trwają.
Mam już sklejony szkielet kadłuba w którym oczywiście nie uniknąłem błędów :x . Nigdy więcej nie będę kleił wręg przed impregnacją.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Całość jest jeszcze przed szlifowaniem dlatego myślę że podczas szlifowania uda mi się wyeliminować większość błędów które powstały podczas klejenia szkieletu.
Przed klejeniem wszystko pasowało idealnie i jak zacząłem kleić tektura napiła się wody (wikol) i zrobiło się wszystko tak beznadziejnie miękkie że nie mogłem sobie dać rady ale pomalutki, pomalutku poskładałem to do kupy. Oczywiście te cieńsze części ciut się wykrzywiły lub nie weszły do końca nacięć. Dlatego podoklejałem gdzie brakowało nadmiar zeszlifuję i myślę że będzie dobrze.

Oprócz tego powstaje wnętrze kabiny.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

I tu znalazłem błąd w opracowaniu tzn. podczas klejenia okazało się, że:

Obrazek

element zaznaczony czerwoną obwódką - zamiast prawego i lewego są dwa jednakowe tj.dwa lewe. Zmuszony więc byłem odwrócił go na lewą stronę i pomalować farbą co widać na trzeciej fotce nad tekstem. ( przepraszam że jest mało wyraźna)
Powstał również fotel pilota

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dopiero na zdjęciach zauważyłem że miejscami retusz jest niedokładny w rzeczywistości tego nie widać.

I całość tj fotel wstawiony do wnętrza.

Obrazek

Panie strzeż mnie przed przyjaciółmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Człowiek jest tyle wart ile może dać z siebie innym.
Awatar użytkownika
uri
Posty: 179
Rejestracja: sob wrz 24 2005, 11:19
Lokalizacja: lubelskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uri »

Posiedziałem ostatnio nad modelem i udało mi się poskładać prawie cały kokpit. Brakuje jeszcze joysticka i jeszcze jednego drobiazgu ale to już na samym końcu.

Całość tak się prezentuje:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I od spodu:

Obrazek

C.D.N.

Panie strzeż mnie przed przyjaciółmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Człowiek jest tyle wart ile może dać z siebie innym.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Cześć,
na lewej burcie masz takie samo rozjechanie jak ja (chociaż na spodzie i z drugiej strony pasowało już przyzwoicie) - ulżyło mi, bo myślałem, że to ja coś sknociłem. Jak widać ta wycinanka jest średnio spasowana - o większych problemach przekonasz się wkrótce. Ja kleję teraz wylot (największy błąd opracowania) oraz bomby - są bardzo niedopasowane (widać to także w Falconie Jana Mullera na Kartonbau). Szkoda, bo malowanie i uszczegółowienie są interesujące.
TAD
Awatar użytkownika
uri
Posty: 179
Rejestracja: sob wrz 24 2005, 11:19
Lokalizacja: lubelskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uri »

Znowu udało mi się wygospodarować troszkę czasu. Poskładałem elementy do kupy tak, że kadłub jest już w jednym kawałku. Ciężko to było połączyć ale jakoś się udało. Choć i błędów nie uniknąłem, naprawdę trzeba poświęcić wiele uwagi temu modelowi i nic z pośpiechem bo łatwo można coś popsuć.
A oto stan modelu na chwilę obecną :
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony śr paź 04 2006, 15:05 przez uri, łącznie zmieniany 1 raz.

Panie strzeż mnie przed przyjaciółmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Człowiek jest tyle wart ile może dać z siebie innym.
marcinisko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marcinisko »

życzę powodzenia i cierpliwości mi sie udalo go skończyć
skleiłem z otwartym dziobem ale szczerze mówiąc żałuje
uważaj przy stateczniku pionowym bo u mnie było coś nie halo nie wykluczam że z mojej winy powstała szczelina
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Hej
Bardzo fajnie że po bardzo szczegółowym i trudnym modelu Zero zabrałeś się za coś podobno łatwiejszego :haha:
Sam mam rozgrzebany ten model, budowy nie ułatwiają średniej jakości rysunki montażowe i jak widzę w obu relacjach na forum rozliczne błędy i niedopasowania.
Modele same się nie sklejają jak sugerują niektórzy, wszystko da sie skleić. Trzeba tylko chcieć. Życzę powodzenia i będę podglądać :)
Pozdrawiam :pice:
ODPOWIEDZ