*[Relacja/Samolot] MIG-29 Design

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
mores
Posty: 136
Rejestracja: ndz wrz 18 2005, 17:25
Lokalizacja: Kraków

*[Relacja/Samolot] MIG-29 Design

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mores »

Witam Wszystkich i zapraszam na relację z budowy Miga-29.
Miał być Mig-25 z HM, ale jest Designowska dwudziestka dziewiątka :D
Model z Design trafił w moje ręce zaraz po tym jak się ukazał, a było to już dawno (z 10 może 12 lat temu ??), tata mi kupił bo myślał że go od razu skleję :cool: Wystraszyły mnie wtedy napisy na okładce (800 elementów, 1 miejsce w konkursie :oops: ) i zagmatwane i niepojęte wtedy dla mnie rysunki montażowe.
Nie tak dawno temu na tym forum była mowa o kartonowych wydaniach tego modelu i ku memu zaskoczeniu okazało się że jest ich całkiem sporo. Były różne zdania o różnych modelach, ale ja twardo trzymam stronę Designu i twierdzę że póki co nie ma lepszego opracowania tego samolotu :cool: Przyszedł więc czas aby to sprawdzić. Jedyne do czego można się doczepić w tym modelu to odstająca od dzisiejszych standardów jakość druku, a cała reszta to I liga kartonowa :D
Oto pierwsze fotki z budowy:
Obrazek
Obrazek
Spasowanie poszczególnych elementów wręcz idealne. Zaskoczył mnie bardzo dobrej jakości karton, wyśmienicie się formuje, nie mechaci itp. super!
Narazie tyle:)
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 311
Rejestracja: wt lip 12 2005, 15:32
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Toff »

A podrzuciłbyś zdjątko okładki?
Pozdrawiam
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Cześć Mores,
myślałem że od Miga 25 nic Cię nie odciągnie za żadne skarby - a jednak. Fajna będzie zabawa z Migami - jakoś mało ich na forum (dokładnie - wcale ich nie ma), więc to się przyda.
Teraz uwaga - oszlifuj wręgi przy wannie kabiny (są trochę za duże i potem brakuje poszycia na krawędziach kabiny) i dwa - oklejanie poszyciem powinno się chyba zacząć od części 3a - pozornie bez sensu ale potem zobaczysz, że tak jest dobrze. Chodzi o niedopasowanie początku tej części do końca wanny kabiny oraz ogólne zawieszenie wanny "w próżni" (oklejając od przodu wsuwa sie wannę w dziobowe poszycie na oko - lepiej tego uniknąć).
Pozdrawiam,
TAD
mores
Posty: 136
Rejestracja: ndz wrz 18 2005, 17:25
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mores »

Okładka tego modelu:
Obrazek
Odwołuje to co napisałem o jakości kartonu, otóż nie jest taka jak mi się wydawało na początku :-? karton łatwo się załamuje, ma tendencję do rozwarstwiania się i marszczenia... czyli ciężko go formować... no ale cóż.
Na fotce poniżej widać jak mi to wyszło , kiepsko, rozjechało mi się również trochę poszycie, to z mojej winy, elementy są bardzo dobrze dopasowane:
Obrazek
A tak wygląda częściowo oklejona wanna kaibny:
Obrazek
Tad: wręg nie musiałem szlifować bo akurat u mnie poszycie było minimalnie większe, a oklejanie tak jak pisałeś zacząłem od części 3a i poszło gładko :)
Wszystko idealnie pasowało.
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Chyba karton popsuł się z wiekiem. Skleiłem go jakieś 13 lat temu i wszystko pasowało, karton się nie łamał. Swoją drogą gratuluję odwagi. Nie każdy pociąłby model - legendę.
robal

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: robal »

Osobiscie nie wazylbym sie pociac tego cuda (jak na swoje czasy ocyzwiscie) i dalej z utesknieniem czekam na reedycje tegoz modelu (zdaje ze prawa ma wydawnictwo p. Halinskiego) - to bedzie model roku.
A teraz pytanko techniczne - bedziesz robil wloty powietrza w wersji naziemnej czy w locie? Bo jesli w wersji naziemnej to radze podmalowac odpowiednim kolorkiem wregi za kabina, zeby po wycieciu zaluzji sensownie to wygladalo...
Awatar użytkownika
Marzen
Posty: 334
Rejestracja: pt wrz 19 2003, 6:54
Lokalizacja: z Kielc

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marzen »

A ja z checia poogladam zmagania Moresa z tym modelem - przynajmniej nie skonczy na kupce z etykietka - "modele nie do zdobycia -nie sklejac" :) Co sie zas tyczy reedycji i posiadania praw do modelu przez pana Halinskiego, to bym na szybkie wznowienie nie liczyl - ewentualnie doczekamy sie MiGa za 70 zl :evil:
Powodzenia Mores - to jedna z moich ulubionych bryczek - ja niebawem dla towarzystwa zbuduje MiGa z MMa ;-)
mores
Posty: 136
Rejestracja: ndz wrz 18 2005, 17:25
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mores »

Witam,
a ja tam bez wachania pociąłem miga :) cudo nie cudo, ciężko zdobyć czy nie, dla mnie to bez różnicy, mam model to go sklejam :) kolekcjoner ze mnie żaden.
Kolejna porcja fotek:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Model klei się dość przyjemnie, trochę daje w kość nie za dobry karton, zwłaszcza przy formowaniu ciasnych łuków czy krawędzi co widać na fotkach, ale dobrze jest :) na łączeniach segmentów powychodziły niewielkie szpary (w rzeczywistości ich tak nie widać jak na fotkach), co na tak skomplikowany kształt poszycia nie jest złe :) spasowanie części eleganckie, wszystkie części co przykleiłem do tej pory pasowały bez żadnego przycinania czy jakiegoś kombinowania :)
A górne dodatkowe chwyty powietrza to jeszcze nie wiem jak zrobie, może otwarte?? przyjdzie co do czego to będę medytował co z tym fantem zrobić:)
TAGEZ222
Posty: 11
Rejestracja: pn lut 07 2005, 13:51
Lokalizacja: STALOWA WOLA

[relacja] MIG-29 Design

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TAGEZ222 »

Powodzenia w budowie ,skleiem go prawie zaraz po ukazaniu się,na tamte czasy była to rewelacja pasowanie elementów super ,chociaż słyszałem żeosiągnięto to opracowując model w skali 1:16 i został następnie zmniejszony na ile to prawda nie wiem .
Na zdjęcich są załamania między segmetami kadłuba ,nie ma płynnego przejścia chyba że tak to wygląda na zdjęciu .
AWOT
Posty: 276
Rejestracja: sob mar 22 2003, 17:09
Lokalizacja: EPTO

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AWOT »

Jakieś dwa lata temu AH zapowiedział Miga-29 i miał to być przerysowany model z wydawnictwa DESIGN, niestety do dziś się nie ukazał.

Co do sposobu opracowania to w czasach gdy bawiłem się w ręczne projektowanie tez robiłem prototyp w skali 1/16 a potem pomniejszałem wszystko do skali 1/33. To było całkiem dobre rozwiązanie i sprawdzało się w praktyce.

AWOT
ODPOWIEDZ