*[Relacja/Budynki] Zamek Krzyżacki Gniew - GPM

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Cześć,
zmotywowany ostanimi uwagami wziąłem się ostro do pracy. We wnętrzu zamku nie wycinam niczego bo i tak ledwo co widać. Na murach faktycznie mogłem powycinać dziurki dla gołąbków ale nie wpadłem na to od razu - zrobiłem tylko okienka w Gdanisku (żeby się królewny nie nudziły - wiadomo kiedy...). Za to w zewnętrznych ścianach wycinam wszystko jak leci i z rozpędu zastanawiam się nad wycięciem: osobnych drzwi dla służby, osobnych dla giermków, dwóch różnych przejść dla rycerza na koniu i bez konia oraz trzech wjazdów dla królewien - chudych, grubych i piegowatych.
A teraz fotki - trochę się pobawiłem:

Obrazek
Tak to wygląda na kupie - dwie ściany i dwie wieże (jedna dla królewny druga dla króla - okienka żeby sobie mogli pomachać na dobranoc).

Obrazek
Zamek pudełko

Obrazek
Druga ściana pudełka

Obrazek
Znowu wszystko na kupie (ups - znaczy się razem)

Obrazek
Takie bardziej fosowe (duże!)

Obrazek Obrazek
Taka zabawa - wdzięczny temat do zdjęć -

Obrazek Obrazek Obrazek
- dlatego nie mogłem się oprzeć -

Obrazek Obrazek
- chociaż sie starałem.

Obrazek
To już koniec tej rozpusty. Muszę przyznać, że fotografowanie tego zamku podoba mi się bardziej niż jego klejenie. Temat jest do tego wymarzony - pasowałoby zrobić jakieś wzgórze i dorobić pozostałe budynki całej grupy - zobaczę czy sąsiad z dołu się zgodzi, pożyczy łopatę i pozwoli pobuszować w ogródkowych pelargoniach.
Pozdrawiam,
TAD
Ostatnio zmieniony sob sty 21 2006, 19:40 przez tad, łącznie zmieniany 1 raz.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Cześć,
Gniew skończony. Budowałem go dokładnie osiem dni - zgadzam się z Jetą i Pulpetto, że model jest prosty, choć nie tak łatwy jak się wydaje. Warto podkreślić, że w modelu wszystko jest wzorowo spasowane - trzeba tu i ówdzie przycinać i powstają nierówności, ale to raczej wynik klejenia niż projektowania wycinanki. Można ją śmiało polecić początkującemu - klei się szybko, jest dość prosta, ma świetny papier i daje naprawdę fajny efekt.

A teraz z innej beczki: chyba zrobię dioramę z zamkiem. Mam kilka pomysłów - nie wiem co wybrać.
Pierwszy pomysł "Kalokagatia" - na tle zamku dwóch rycerzy pałuje się mieczami (są uśmiechnięci - to ważne!), w oknie widać królewnę jak przygrywa na fujarce, o mury siedzi wsparty rycerz i czyta ksiegę - wymowa dioramy: nie tylko ciało ale i duch.
Drugi pomysł: "Co ja to chciałem dodać...?" - na tle zamku stoi objętych ramionami (w przyjacielskiej pozie - żeby nie było) dwóch panów - Werter i Kordian. Patrzą na księżyc (coś jak na obrazach Caspara Davida Friedricha) - mają malownicze miny, z ust Kordiana wypływa dymek: "Strasznie nie mogę! Ale zapomniałem czego..."
Trzeci pomysł: "Niechaj Ci dzieweczko ziemia lekką będzie". Z wieży zamkowej królewna spuszcza sie na prześcieradle - jeszcze jest dość wysoko (to ważne!), na dole czeka piękny rycerz z pięknym rumakiem. W oknach wież widać przerażone twarze króla i królowej (tatusia i mamusi). Wymowa jasna.
I ostatni - mój ulubiony pomysł: "Nieuważny turysta wpada do studni". W zasadzie nie musiałbym nic robić a diorama byłaby jak się patrzy.
Który wybrać??? Tyle możliwości!!!

Zdjęcia

Obrazek

Obrazek
Te mury zwą sie parchamem (zapewne szpary zatkano parchami żeby nie przeciekało z fosy)

Obrazek
Ta wieża nazywa się stołp - służyła do tzw. ostatecznej obrony (np. jakby komtura podłe wieśniactwo chciało grabiami nieco wyprostować)

Obrazek
O tym ładnym domku na prawo na murach już było - to gdanisko (rycerze i królewny chodzili tam kiedy musieli); chyba powinien się nazywać "Wieża przeznaczenia"

Obrazek Obrazek
Niestety nie wiem jak się nazywają inne elementy zamku -zapewne równie mlaowniczo.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

Dużo więcej zdjęć na mojej stronie - zapraszam.
Pozdrawiam,
TAD
Ostatnio zmieniony sob sty 21 2006, 19:48 przez tad, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rout
Posty: 299
Rejestracja: wt sty 04 2005, 19:35
Lokalizacja: wroclaw

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rout »

moze to zabrzmi smiesznie , ale ja zrobilbym te 3 dioramy w jednej. oczywiscie postaci nie mogly by byc obok siebie , ustawilbym je po przeciwnych stronach budowli. wyobraz sobie taka scene , IMO interesujace ;)
Machu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Machu »

Model bardzo ładny. Ale jest jedno 'ale'- to zielone "coś" imitujące trawę jest co najmniej paskudne i tandetne, więc na Twoim miejscu przed dodawaniem jakichkolwiek elementów dioramy przykleiłbym tam trochę sztucznej trawy....
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam,
ja oczywiście żartowałem z dioramami - pomysły były takie głupie, bo to wygłup.
Machu - masz rację - zielone średnio przypomina trawę. Pokazany zamek jest w rzeczywistości elementem rozległego płaskiego wzgórza z większą ilością budynków z późniejszych czasów (np. Sobieski dobudował dość duży pawilon swojej żonie) wraz z jeszcze jedną partią murów (na rekonstrukcji archeologicznej to widziałem) - gdybym miał to wszystko zrobić to musiałbym się wynieść z domu z braku miejsca. A skoro nie robię to niech zielone tak już zostanie.
POzdrawiam,
TAD
ODPOWIEDZ