*[Relacja/Samolot] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [relacja] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Witam w finalnej aktualizacji

Podsumowując!

Budowę modelu zakończyłem 6 października 2017, na dzień przed wyjazdem na konkurs w Szczecinie (można było tam zobaczyć model). Galerię wstawiam dopiero teraz, ponieważ nie mogłem zebrać się do zdjęć. Jeżeli już to następowało, to efekt fotografowania był koszmarny i nie nadawał się do pokazania komukolwiek. Ale wreszcie wczoraj udało mi się zrobić porządne zdjęcia, z których jestem bardzo zadowolony. Według mnie to najlepsze zdjęcia końcowe jakie do tej pory zrobiłem. Kolory są odpowiednie, widać wszystkie szczegóły, jedynie śnieg jest troszkę prześwietlony, ale to ze względu na to, żeby było dobrze model widać.

Co do samego modelu. Budowę rozpocząłem w 4 kwietnia 2016, szło bardzo szybko do momentu, kiedy postanowiłem poćwiczyć klejenie poszycia na prostym modelu (tu padł wybór na P-40E), przed tym zanim zajmę się poszyciem na Buffalo, i dodatkowo pojawił się u mnie Berp z Jakiem-1b! Wtedy postęp pracy nad B-239 stanowczo zwolnił, żeby nadgonić dwa pozostałe modele do tego samego etapu. Było to podyktowane moim zamysłem, iż wykończenie typu wash, lakierowanie itp., wykonam na 3 modelach równolegle. W przypadku, gdyby mi nie szło z tymi zabiegami na Jaku-1b i P-40E, wiedziałbym, żeby odpuścić na Buffalo, przy którym pracy było najwięcej i nie chciałem czegoś zepsuć. Także uprzedzając pytania: ślady na modelu, ich kształt i usytuowanie, jest zrobione na podstawie zdjęć, bądź materiałów filmowych z epoki, egzemplarzy B-239 latających w Finlandii. Wszystkie je można znaleźć na stronie internetowej przytoczonej w pierwszym poście tego wątku. Podczas rozmowy w Szczecinie, Paweł Mistewicz pytał mnie o efekt skali odnośnie śladów eksploatacji, i czy nie uważam, że powinny być delikatniejsze na modelu mimo że są takie na zdjęciach oryginalnego egzemplarza. Ja uważam, że powinny być jak najbardziej zbliżone do zdjęcia, a efekt skali powstaje przez niedokładność metody robienia tych śladów i niedokładne zdjęcia, które mimo czasami dobrej jakości nie oddają wszystkich odbarwień, wybłyszczeń itp.

Jeżeli chodzi o opracowanie modelu, to o wszystkich mankamentach jakie zauważyłem pisałem we wcześniejszych postach. Największym jest to, że autor pomieszał wersję licencyjną fińską z oryginalną amerykańską, które różniły się rozwiązaniami konstrukcji. Również jest wiele elementów które były w rzeczywistości w samolocie, a nie jest uwzględnionych w modelu. Zmianom uległy koła podwozia głównego i ogonowego. Tutaj poszedłem trochę na skrótu i zaprojektowałem je w 3D, a następnie wydrukował mi je Mariusz „Mario” Ławicki http://mariomodelario.eu/ . Fantastyczna robota, idealna precyzja wykonania. Już w tej chwili dałem mu kolejne koła do drukowania, do kolejnego modelu, pokażę je dokładnie w następnej relacji.

Pomysł na podstawkę zrodził się na podstawie zdjęć polowych lotnisk, które budowali Finowie na skraju lasów sosnowych. Ich zdjęcia również można znaleźć na stronie z pierwszego postu. Pnie drzew to gałązki sosnowe zebrane w lesie zaimpregnowane wodnistym wikolem po wyschnięciu, podkłady drewniane pod samolotem to patyczki do lodów, natomiast śnieg to soda oczyszczona rozrobiona z woda i wikolem.

W ten sposób zapraszam do galerii końcowej, trochę dla mnie nietypowiej, bo w miniaturkach (chociaż mam nadzieję ze Tomasz D. wrzuci fotki na serwer KW i już nie będzie problemu), ale jest to spowodowane wyczynami złodziejskiego fotosika, któremu z pewnością podziękuję po upływie opłaconego terminu. Ustawiłem miniaturki w taki sposób, aby były bezpośrednio do zdjęcia, bez reklam itp., więc najmniej uciążliwy. Zdjęcia z budowy stracone przez inny złodziejski portal, zostaną uzupełnione w przypływie weny i czasu, jednak w chwili obecnej można je zobaczyć tutaj . W razie jeżeli zdjęcia zostaną zablokowane przez limit transferu, to bardzo przepraszam, ale nie zamierzam dopłacać za dodatkowy transfer.

Trochę przydługo jak zawsze, ale przejdźmy już do meritum:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Model dedykuje kolejny raz tym, którzy bez słowa potrafią docenić włożoną w to pracę i mimo braku widocznej aktywności, są bardziej na bieżąco z postępami budowy, niż osoby z pierwszego rzędu. Dziękuję bardzo.

Kolejna relacja już w najbliższym czasie.
Ostatnio zmieniony ndz sty 28 2018, 16:26 przez rowin, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2722
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 687

Re: [relacja] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Wielki kunszt i talent.
Wspaniały model.

Gratuluję.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

Re: [relacja] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Powielam wpis gk – gratulacje!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [relacja] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Ładny. Bardzo ładny :)
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

Re: [relacja] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Trudno uwierzyć, że ten model wykonany jest z kartonu i papieru z niewielką domieszką metalu.

Gratulacje.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [relacja] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

No jest MISTRZ!
Widziałem na żywo. Miazga!
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
salmon
Posty: 90
Rejestracja: sob lis 12 2005, 21:21
Lokalizacja: Poznań
x 2

Re: [relacja] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: salmon »

Też widziałem na żywo. Wspaniały, po obejrzeniu zdjęć zawsze miałem odczucie, że przesadzasz z brudzeniem. Jednak kiedy zobaczyłem Twoje modele na żywo to „kopara opadła”.
Galeria: Bf-109E-4 AH
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 854
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [relacja] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Świetny model. Brudzenie wg mnie wyważone i bardzo dobrze współgra ze scenką. Swoją drogą kolorystyka tego zestawienia - barwy modelu i podstawki same w sobie przykuwają wzrok i robi się taki modelarski barok :). Ekstra, gratulacje!
Jedna rzecz, która lekko mi przeszkadza wizualnie po dłuższym przyglądaniu się - na podstawce pod silnikiem leżą bliżej nieokreślone okruszki - ziarenka ryżu lub innego ziarna mające imitować kamienie? Ja bym to może zdjął - tylko luźna sugestia.
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1050
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 123

Re: [relacja] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Kolejne cudo w Twoim wykonaniu. Koncepcja, wykonanie, malowanie - najwyższy poziom.
Awatar użytkownika
micek
Posty: 191
Rejestracja: czw sty 20 2011, 21:25
x 4

Re: [relacja] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: micek »

GENIALNY!!!!! A brudzenie mi sie podoba! :-)

Co teraz masz w planie?
ODPOWIEDZ