*[Relacja/Samolot] Spitfire LF.IX (AH) - RAF'owskie deja-vu

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

*[Relacja/Samolot] Spitfire LF.IX (AH) - RAF'owskie deja-vu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Witam w kolejnej relacji!

Temat Supermarine Spitfire LF.IX, pilot: Aleksander Klemens Gabszewicz. Najnowszy obecnie model wydawnictwa Andrzej Haliński. Podobny temat już przeze mnie wałkowany (stąd ten tytuł relacji), niestety w tamtym przypadku bez sukcesu jak na razie. Oczywiście poprzedni będzie kontynuowany, bo za dużo pracy włożyłem w Mk.II, ale jakoś ostatnimi czasy więcej rozpoczynam niż kończę, więc od razu nasuwają się słowa klasyka...mężczyznę poznać po tym jak kończy, a nie jak zaczyna.

Na ostatnim Przeciszowie napatrzyłem się na nieziemskie cuda w wykonaniu moich kolegów i zazdrość mnie złapała niesłychana. Po pierwsze, że wdrażają w życie produkty swojego talentu, a po drugie, że zgarniają tak wykwintne laury i nagrody od Łukasza Fuczka. Pełen wspomnianej zazdrości, już w poniedziałek kolejnego dnia, zasiadłem do klejenia modelu. Założenie proste! Coś nowego i świeżego, coś co w miarę znam i coś efektownego wizualnie. Wybór dla mnie prosty: nowy i świeży (niby kotlet, ale zupełnie inne opracowanie), to że znam to zrozumiałe z doświadczenia z Mk.II, no i efektowny, ze względu na kamo, pasy inwazyjne, bomby i zbiornik paliwa (opcja różowy majtowy totalnie nie dla mnie).
Tym optymistycznym akcentem przejdźmy do rzeczy. Model z założenia po najmniejszej linii oporu, bez malowania kabiny i z zamiarem poćwiczenia klejenia w standardzie. Jak wychodzi do tej pory? Jak zwykle.... Przy klejeniu opieram się na wyśmienitej czeskiej książce wydawnictwa WWP Spitfire LF.Mk.IX in detail. To tego modelu jest idealna, nie trzeba nic więcej. Także pora na fotki. Na początku wszystkie elementy sklejone zgodnie ze sztuką standardu (poza paroma przewodami i użytymi wręgami laserowymi z wydawnictwa). Do retuszu użyłem Pactra A117 oraz mieszanek farb Tempera. Jak widać zmianie uległ też kolor szary z wycinanki, na prawidłowy srebrny (aluminium).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie dołożyłem kolejną dawkę przewodów oraz elementów, które na podstawie wspomnianej wyżej książki, zostały pominięte w modelu. W ten sposób miałem gotowy kokpit bez większej ingerencji w wycinankę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przed finalnym złożeniem biłem się z myślami czy zastosować wash na całości. Na mój gust to wszystko było zbyt czyste i "cukierkowe". Decyzja padła i wylałem płukankę na elementy. Niestety, w związku ze słabym treningiem, efekt był opłakany. Mój wash miał za dużo farby, zamalował wiele elementów i nie dawał się zmyć. Także kolejne kroki to były próby ratunku tego co zrobiłem wcześniej. Efekt poniżej. A dodatkowo są naciągi do sterowania i pasy firmy HGW. Pasy godne polecenia, jednak mają jeden minus. OSIOŁ, który je projektował w części naramiennej (dość widoczny element) zrobił nadruk o treści: na prawym "SOUREK" (co po naszemu oznacza moszna) a na lewym "IPMS LIBEREC SE NAJLEPSI", czeskie poczucie humoru, które pokazuje totalny brak profesjonalizmu i to że osoba która to wypuściła jest IDIOTĄ (kosztują ok 40zł, klamer jest na dwa komplety).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wash po ratunku nie wygląda najgorzej, a na pewno, nawet przy minimalnie zepsutym wash'u, efekt jest znacznie lepszy niż czysta wycinanka (zdanie subiektywne). Także całość po zainstalowaniu szkieletu dziobu, wygląda następująco.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W kolejnej odsłonie pewnie będzie kadłub. Zobaczymy!

PS Zdjęcia są wrzucone przez photobucket. Założyłem jak na razie konto darmowe, ale jestem w stanie wnosić opłaty, żeby mi to nie zginęło (tak jak w przypadku imageshack). Może mi ktoś wytłumaczyć co i jak jest z tym portalem? Dzięki!

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Marzen
Posty: 334
Rejestracja: pt wrz 19 2003, 6:54
Lokalizacja: z Kielc

Re: [Relacja] Spitfire LF.IX (AH) - RAF'owskie deja-vu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marzen »

... Model z założenia po najmniejszej linii oporu, bez malowania kabiny i z zamiarem poćwiczenia klejenia w standardzie...
Buahahaha - jakbym Cię nie znał, to może i bym to kupił :D Dobrze znów widzieć Cię w akcji :-)
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [Relacja] Spitfire LF.IX (AH) - RAF'owskie deja-vu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Rowin, jak zawsze z przyjemnością będę oglądał Twoją pracę. Jeśli chodzi o photobucket, to ja od lat wstawiam tam zdjęcia i jakoś, odpukać, nigdy nie miałem problemów...
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Doody
Posty: 88
Rejestracja: czw lip 23 2015, 14:08
Lokalizacja: Kępno

Re: [Relacja] Spitfire LF.IX (AH) - RAF'owskie deja-vu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Doody »

Kawał świetnej modelarskiej roboty! Będę śledził z zainteresowaniem.
Pozdrawiam
Darek
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [Relacja] Spitfire LF.IX (AH) - RAF'owskie deja-vu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Dzięki za dobre słowo. Teraz szybka aktualizacja. Zapraszam do oglądania postępów:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [Relacja] Spitfire LF.IX (AH) - RAF'owskie deja-vu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Jakość wykonania jak zawsze powala na kolana, takie relacje dają wenę do klejenia :).
Obrazek
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

Re: [Relacja] Spitfire LF.IX (AH) - RAF'owskie deja-vu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Toż to prawdziwe mistrzostwo. :shock:
Kabina wygląda rewelacyjnie, że powtórzę - powala na kolana.
Coś pięknego...

Pozdrawiam
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [Relacja] Spitfire LF.IX (AH) - RAF'owskie deja-vu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Skubaniec... "Nie będę tam nic waloryzował, sam standard i kilka drutów"... Tak słyszałem ostatnio...
Oooczywiście.
Zdjęcia kadłuba prześwietliłeś troszeczkę i za mało na nich głębii ostrości.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1050
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 123

Re: [Relacja] Spitfire LF.IX (AH) - RAF'owskie deja-vu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Wszelki duch...
Rowin zmartwychwstał. I dobrze, bo znów będzie na co popatrzeć. :-)
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [Relacja] Spitfire LF.IX (AH) - RAF'owskie deja-vu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

E tam od razu zmartwychwstał. Coś tam sobie kleiłem w domowym zaciszu, ale nie było co pokazywać!
Zdjęcia faktycznie jakieś kiepskawe, ale robiłem wczoraj po paru głębszych, a wtedy wydawały sie idealne! Poprawie się przy kolejnej aktualizacji jak już będą skrzydła. A z tej walorki to naprawde niewiele dodałem. Tylko kilka kabli, naciągi i pasy, reszta jak allah przykazał (przyzwyczajam sie już do nowego porządku Europy :P).
ODPOWIEDZ