*[Relacja/Samolot] Spad S.A-2 & Dufaux C.2 (WAK)

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

cyrylus

*[Relacja/Samolot] Spad S.A-2 & Dufaux C.2 (WAK)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Witam serdecznie.
Jest to moja pierwsza relacja więc proszę o wyrozumiałość.
Kupiłem ten zeszyt ponieważ modele, które w nim są mają "dziwną" budowę (zobaczycie to w dalszej części relacji). Po raz pierwszy też kleję model z WAK. Foty robię komórką (aparat 8.1), ale to zawsze komórka...
Na początek okładka:
Obrazek

Budowę rozpocznę od "dufaux"- krótka historia:
Obrazek

i plan ogólny:
Obrazek
Ostatnio zmieniony sob maja 07 2011, 22:56 przez cyrylus, łącznie zmieniany 1 raz.
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Jak na "dziwadło" przystało budowę rozpoczynam od... ogona.
Oto części:
Obrazek

i pierwsze co mi nie pasi to długość wału śmigła. Ten według szablonu jest za krótki bo wystaje z kadłuba na ok. 5-6 mm., a sama piasta śmigła ma szerokość 4mm.
Obrazek

Wkleiłem drut dłuższy o centymetr (najwyżej skrócę).
Obrazek

W brew zaleceniom instrukcji wał wkleiłem przed zamknięciem segmentu, jest głównym elementem łączącym ogon z przednią częścią więc powinien być solidnie przyklejony.
Gotowy ogon:
Obrazek
Ostatnio zmieniony pn cze 21 2010, 17:34 przez cyrylus, łącznie zmieniany 1 raz.
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Stery:
Po podklejeniu części sterów kartonem 0.5mm zeszlifowałem krawędzie od niezadrukowanej strony (nie ma tego w opisie) aby stery miały bardziej opływowy kształt i nie były tak "kanciaste".
Obrazek

I po zamontowaniu:
Obrazek

Obrazek

Na dziś tyle. Z czasem różnie mam ale będę starał się w miarę systematycznie relacjonować. Proszę doświadczonych forumowiczów o ewentualne uwagi.
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Kolejny mały krok.
Płoza ogonowa i zastrzały:
Obrazek

Oraz śmigło i wręga przedniej części kadłuba:
Obrazek

Małe sprostowanie jeszcze. Wał śmigła wystarczy jak będzie dłuższy od szablonu o 5mm (przedłużanie o 1cm może uniemożliwić montaż silnika).
Awatar użytkownika
Bullet_
Posty: 10
Rejestracja: pt cze 11 2010, 14:58
Lokalizacja: Hrubieszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bullet_ »

Zamierzasz w tej relacji skleić jeden model, czy dwa?
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

W zeszycie są dwa modele, więc myślę o relacjonowaniu obydwu po kolei. Zwłaszcza, że dufaux nie jest zbyt skomplikowany.
Jeśli ktoś uważa, że lepiej zrobić dwie osobne relacje to piszcie, do końca dufaux-a daleko więc jest czas na zastanowienie.
Awatar użytkownika
marcin1323
Posty: 80
Rejestracja: pn sty 19 2009, 19:54

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marcin1323 »

zdecydowanie zakmnął bym to jedną relacją. ciekawa sie szykuje, nawiasem mówiąc :)
Obrazek
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Witam. Trochę mnie nie było ale mam parę fotek. No i prace trochę do przodu poszły.
Mając gotowy ogon i śmigło zabrałem się za silnik.
Na początek korpus:
Obrazek

Potem cylindry:
Obrazek

Obrazek

Po przyklejeniu papierowych części zabrałem się za robienie i doklejanie elementów z drutu. Niestety te elementy są tak małe, że nie byłem w stanie ich sfotografować osobno. Pokazuję gotowy już silnik ( z zapałką ) :
Obrazek

A tu mamy pomalowany silnik:
Obrazek

Obrazek

Kilka słów na temat silnika. Jest mały i posiada dużo drobnych elementów, które w dodatku w większości trzeba zrobić samemu. Ale nie stanowi to większych trudności, rysunki są przejrzyste i wystarczy trochę cierpliwości. Efekt jest super.
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Następny etap to obudowa silnika. Części:
Obrazek

I po zmontowaniu:
Obrazek

Obrazek

Następnym krokiem było sklejenie wnętrza kabiny. Jest to, w sumie, otwarte pudełko ( prosta sprawa ) :
Obrazek

Obrazek

Pudełko to dokleiłem do obudowy silnika i tak powstał szkielet przedniej części kadłuba:
Obrazek

Obrazek

Zanim opiszę wnętrze kabiny mała ciekawostka. Ta kropka obok cyfry 11 to właśnie część 11.
Obrazek

Powinna być ( według planu ) na szczycie tej szpilki obok, z której to powstanie drążek steru.
Kabina jest prosta, dwa fotele, drążek, orczyk i prosta deska. Nie ma co się rozpisywać.
Obrazek

I gotowe:
Obrazek
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Teraz opiszę montaż poszycia zewnętrznego i doklejenie ogona.
Najpierw części:
Obrazek

Podkleiłem je cienkim papierem ( okładka z jakiejś kolorowej gazety :lol: ) żeby nabrały większej sztywności. Potem zeszlifowałem wewnętrzne krawędzie, żeby części ściślej przylegały do siebie.
A oto gotowa przednia część kadłuba:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po tym etapie wystarczyło wziąć ogon, przód i skleić razem:
Obrazek

Jak widać na powyższym zdjęciu przydało się podklejenie poszycia bo pomiędzy silnikiem a śmigłem nie ma żadnego wzmocnienia.
No i mamy gotowy kadłub:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na razie tyle, nie wiem jak będzie bo jest świetna pogoda i nie chce się siedzieć przy modelach. Ale na pewno dokończę tę relację. :)
ODPOWIEDZ