*[Relacja/Samolot] Spad S.A-2 & Dufaux C.2 (WAK)

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
messer
Posty: 712
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Jako autor obu tych "dziwadeł" przypatruje się tej relacji. Cieszę się, że moje samolociki przypadły Ci do gustu. Oba posiadają jakieś niedociągnięcia co kładę na karb tego, że są to pierwsze samoloty jakie zaprojektowałem. Odnośnie relacji to mam tylko prośbę o poprawienie jakości zdjęć - spróbuj zastosować lepsze oświetlenie, najlepiej rób zdjęcia przy świetle dziennym. Od razu uzyskasz też ostrzejsze zdjęcia.
Czekam na dalszy ciąg relacji - Spad jest równie interesującym dziwadłem jak Dufaux.
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Witam, witam! :D Miałeś świetny pomysł messer żeby opracować te modele. Fajnie się skleja. Już teraz mogę Cię zapewnić, że jeśli znów przygotujesz jakieś inne "dziwadło" to na pewno je kupię i skleję. :)
Co do fotek to masz rację, nie są super. :/ Niektóre robiłem w dziennym świetle ale i tak kiszka. Niestety nie mam lepszego aparatu niż ten w komórce ale postaram się to poprawić.
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Wracajmy do budowy. Na tym etapie zgodnie z instrukcją powinienem zabrać się za silnik. Budowa silnika jest taka sama jak u dufaux, tylko numeracja jest inna. Więc jak skleję silnik to przedstawię fotkę gotowego, już zamontowanego silnika.
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Witam. Silnik sklejony, pomalowany i teraz się suszy... tj. farba schnie. :D A skoro schnie, to porobiłem troszkę koło kabiny pilota i oto co wyszło... na razie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Silnik wysechł więc zabrałem się za jego montaż. Najpierw zrobiłem wał na podstawie szablonu, owinąłem na kleju paskiem z wycinanki. Tulejkę dystansową pomiędzy silnikiem a wręgą zrobiłem z kawałeczka izolacji kabla zamiast z części w wycinance. Wał oczywiście tak wkleiłem żeby się obracał we wrędze.
Obrazek

Następnie nasunąłem silnik...
Obrazek

...i zamknąłem wręgą.
Obrazek

Następnie przeszedłem do zaczętej już kabiny pilota. W między czasie pomalowałem druciane części drążka. Uchwyt drążka zrobiłem z odpowiedniej grubości izolacji od kabla. Na samym końcu przykleiłem tablicę rozdzielczą. Na to wszystko osłona.
Obrazek

Obrazek

Kolejny etap to poszycie. Tutaj fotka z częściami ( trochę zacząłem oklejać bo zapomniałem o focie :D ).
Obrazek

A tutaj oklejony już kadłub.
Obrazek
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Dziś przedstawię montaż stateczników.
Obrazek

Sprawa łatwa... Części wzmacniające stateczniki zeszlifowałem na brzegach i posklejałem wszystko do kupy. :D A potem do kadłuba...
Obrazek

Obrazek

Zostało tylko płoza ogonowa i zastrzały. Zastrzały zrobiłem tylko z drutu ( trochę grubszego ) i pomalowałem. Nie korzystałem z części w wycinance. Tak mi się umyśliło. :D
Obrazek

Skoro mam ogon to wracam do przodu. Trzeba przykleić osłony, owiewki... i takie tam.
Obrazek

Osłonę czołową silnika przykleiłem przed przyklejeniem poszycia górnego, myślę że będzie wygodniej kleić poszycie.
Obrazek
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Witam po raz któryś. :)
Na początek fotka z naklejonym poszyciem przedniej części kadłuba.
Obrazek

...Oraz owiewka i wiatrochron (prosta sprawa :) ).
Obrazek

A teraz, mając kadłub powinienem "klasycznie" zabrać się za skrzydła ale to jest "dziwadło" więc zabieram się za podwozie. W trakcie się okaże dlaczego jest taka kolejność.
Na początek, standardowo części:
Obrazek

Podwozie skleja się łatwo. Przed zamknięciem ram podwozia trzeba wkleić elementy z drutu które to utrzymują podwozie w kadłubie i jednocześnie są dźwigarami skrzydeł ( no i się wyjaśniło czemu taka kolejność :D ).
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gotową ramę przymocowałem do kadłuba, a do ramy koła.
Obrazek

Obrazek

Teraz będą skrzydła ale to za jakiś czas. :D
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

No i są skrzydła... dolne płaty dokładnie. Budowa szkieletu skrzydeł jest bardzo podobna do szkieletu skrzydeł w dufaux.
Obrazek

Obrazek

Szkielet na tej fotce powyżej jest nasunięty na sucho aby pokazać jak są zamocowane skrzydła na dźwigarach.
A tu poniżej fotki z dolnymi płatami przyklejonymi do kadłuba.
Obrazek

Obrazek

Swoją drogą po raz pierwszy widzę samolot ze skrzydłami przymocowanymi do ramy podwozia. No! Co raz bardziej mi dziwnieje to dziwadełko! :)
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Wita.
Zanim opiszę kolejny etap budowy opowiem wam zabawną historyjkę.
Mianowicie zabrałem się za sklejanie szkieletu górnego płata i w trakcie tych czynności oglądałem sobie na discovery film o poławiaczach krabów (najniebezpieczniejszy zawód świata). Tak mnie ten film zafascynował, że szkielet wyszedł mi mniej więcej tak:
Obrazek
:D

No ale szybko się zreflektowałem i po poprawkach wyszedł tak:
Obrazek

Ale zanim zrobiłem ten płat to skleiłem zastrzały:
Obrazek

Obrazek

I oto gotowe skrzydła:
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
messer
Posty: 712
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Jak jest ze sztywnością komory płatów ? U mnie w "surówce" nie było z tym problemu, ale jeden z modelarzy, który skleił ten model trochę narzekał na zbyt małą sztywność całej konstrukcji komory płatów.
ODPOWIEDZ