*[Relacja/Samochód] KFz.305, czyli Opel "BLITZ" Holzgas

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jacek Bula
Posty: 278
Rejestracja: pn paź 13 2008, 19:01
Lokalizacja: Małkinia Górna

*[Relacja/Samochód] KFz.305, czyli Opel "BLITZ" Holzgas

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek Bula »

Witam i zapraszam :jupi:

Jak już wiadomo wszem i wobec zaczynam kolejną relację, tym razem w ruch idzie niemiecki samochód ciężarowy z II wojny światowej Opel Blitz Holzgas z Modelika.

Troszkę historii:
Samochodów tych powstało wiele wersji i były produkowane jeszcze po wojnie, ale najciekawszą jest wersja napędzana gazem drzewnym (drewno poddawano pirolizie, czyli podgrzewano bez dostępu tlenu, co powodowało odparowanie łatwopalnego gazu. Gaz po ochłodzeniu dostarczany był do silnika zamiast benzyny. Dzięki generatorowi holzgasu samochód mógł byś napędzany za pomocą drzewa lub węgla. Wersja ta powstała w odpowiedzi na braki w zaopatrzeniu w paliwo (niedobór ropy naftowej).
Model przedstawia pojazd z drewnianą kabiną- produkowany był pod koniec wojny, by zaoszczędzić cenną stal.

Zaczynamy:

Rama:

Obrazek
Obrazek

Na ramie umieściłem dodatkowo nity, co by było ciekawiej:

Obrazek

Do retuszu używam farbki (w końcu trzeba zacząć).

Pozdrawiam, Jacek.
Ostatnio zmieniony wt mar 20 2012, 17:17 przez Jacek Bula, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
sokol363
Posty: 110
Rejestracja: wt sty 05 2010, 19:09

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sokol363 »

No nareszcieeee:)
Czekałem czekałem i wreszcie jest:D
Jużod kilku miesięcy w podpisie "Niebawem na warsztat zawita Opel Blitz Holzgas z Modelika. "
Mój kolega go robi, i zadziwiło mnie, że rama nie jest usztywniana, ale z tego co widzę to jest w miare stabilna:)
Powodzenia i wytrwałości w modelu hehe
Pozdrawiam.
Hek!
...jestem wrogiem?
czy wroga bogiem...
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Jacku,

moja mała rada z własnego doświadczenia,
po wycięciu elementu (zwłaszcza różnych łuczków i innych zaokrągleń) dobrze jest "przejechać" choćby paznokciem jego brzeg/krawędź. Karton w tamtym miejscu lubi się rozwarstwiać a taki zabieg powoduje, że krawędź jest ładna i nic się nie zadziera :)

Pozdrawiam i powodzenia w zmaganiach z modelem :)
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
tofiki
Posty: 150
Rejestracja: pt maja 11 2007, 19:37
Lokalizacja: INNY Dom Kultury Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tofiki »

Wyprzedziłeś mnie też chciałem go składać ale co począćsiadam i obserwuje.
Awatar użytkownika
Jacek Bula
Posty: 278
Rejestracja: pn paź 13 2008, 19:01
Lokalizacja: Małkinia Górna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek Bula »

sokol363 pisze:Mój kolega go robi, i zadziwiło mnie, że rama nie jest usztywniana, ale z tego co widzę to jest w miarę stabilna:)
Jak mu wychodzi, możesz podrzucić mi zdjęcia? Jak możesz żuć mi na maila, bądź do relacji. Mogą być pomocne.


Wojtku bardzo chętnie zastosuję Twoje podpowiedzi, sugestie, chętnie skorzystam z dalszej Twojej pomocy :lol:

tofiki bardzo bym się ucieszył, gdybyś zaczął swoją relację Opla Blitz-a, fajnie by było się dzielić spostrzeżeniami. Mam nadzieję, że zaczniesz.

Pozdrawiam i do następnego, Jacek.
Awatar użytkownika
Jacek Bula
Posty: 278
Rejestracja: pn paź 13 2008, 19:01
Lokalizacja: Małkinia Górna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek Bula »

Żeby nie było, że stoję w miejscu.
Gotowe są dwa resory z czterech, ale ze składaniem drobnicą na której są zamocowane resory już było trochę gorzej, bo malutkie :lol:

Oto co mam gotowe:

Obrazek
Obrazek


P.s. Wiem, że niektóre elementy są sklejone nieporadnie, mam tego świadomość, ale na razie stać mnie na tyle, ale obiecuję, że się poprawię :!:
Pozdrawiam, Jacek.
Ostatnio zmieniony pn mar 29 2010, 14:17 przez Jacek Bula, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jacek Bula
Posty: 278
Rejestracja: pn paź 13 2008, 19:01
Lokalizacja: Małkinia Górna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek Bula »

Witam.
Natknąłem się na mały problem. Już pokazuję o co mi chodzi.

Obrazek
Obrazek

Na rysunku pokazane jest, że między resorem, a ramą są elementy łączące (cz 8,10,11). Rysunek wyraźnie pokazuje jak ma być ułożona część 11, ja natomiast tak jej ułożyć nie mogę.
Na ramie przyklejone są części 8, w oznaczonych miejscach należy przykleić części 9 i 10, a do części 10 część 11.
Patrząc na rysunek, resor jest dłuższy, by można było go wygiąć, ja zaś nie będę mógł, bo jest równy odległości między podporami.
Część 11 przykleję w pionie. a już w tym momencie wiem, że pakę będzie trzeba załadować.

Na wszelki wypadek pokazuję na co trafiłem, może się przyda komuś, kto będzie ten model robił, by za w czasu zwrócił uwagę jeśli będzie chciał resory wyginać.

Pozdrawiający, Jacek.

P.s. Błąd jest z mojej strony :oops: , wyjaśnione mi zostało co jest źle, zaraz zabieram się do poprawiania :)
Awatar użytkownika
Jacek Bula
Posty: 278
Rejestracja: pn paź 13 2008, 19:01
Lokalizacja: Małkinia Górna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek Bula »

Hej.
Działam intensywnie, niestety nie obeszło się bez potknięć, poprawek itp...
Lecz wciąż do przodu :)

Na ramie już siedzi most tylny i belka przednia. Skoro opis mówi, że"kolejnym elementem jest silnik", niechaj tak się stanie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mimo wszystko tylne resory są proste, bo jednak na pakę coś się wrzuci.

Pozdrawiam, Jacek.
Awatar użytkownika
Jacek Bula
Posty: 278
Rejestracja: pn paź 13 2008, 19:01
Lokalizacja: Małkinia Górna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek Bula »

Hej.

W produkcji jest silnik, nie jest łatwo, robię go trochę zabrudzonego. Jeszcze wiele przede mną, ale powoli do przodu.

Obrazek
Obrazek

Do następnego, pozdrawiam, Jacek.
Awatar użytkownika
Jacek Bula
Posty: 278
Rejestracja: pn paź 13 2008, 19:01
Lokalizacja: Małkinia Górna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek Bula »

Powiem tak, silnik się powoli rozrasta, już nie wiele do końca silnika pozostało. Raz idzie lepiej, a raz gorzej. W sumie silnik buduję pierwszy raz, a i rysunki gdzie nie gdzie sprawiają mi mały kłopot, ale wszystko idzie pogodzić i idę dalej.


Obrazek
Obrazek

Tak oto powolnym kroczkiem idę do przodu, ale czy dobrze...?

Pozdrawiam, Jacek.
ODPOWIEDZ