*[Relacja/Czołg] Brytyjski czołg ciężki CHURCHILL Mk VII, Fly Model

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
MrJedi
Posty: 64
Rejestracja: czw cze 15 2006, 14:14
Lokalizacja: EPWA // EPPT

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MrJedi »

Przy impregnowaniu lakierem błyszczącym Humbrola ten problem nie występuje - BCG dobrze trzyma się takiej powierzchni.
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Zrobiłem wczoraj próbkę klejenia moim wodnym klejem (BCG???) dwóch caponowanych powierzchni i położyłem do wyschnięcia na kaloryferze (ciepłym). przed chwilą spróbowałem jak trzyma skleina i muszę wam powiedzieć, że rozerwał się karton a nie skleina. To rokuje dobre perspektywy na przyszłość. :roll: :cool: :D
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 390
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

OSTOJA pisze:Czy taki klej to jest też BCG?
Nie. BCG jest oznakowany w taki sposób:

Obrazek

Mam jednak wrażenie, że wszystkie te płynne kleje mają podobne właściwości, więc osobiście nie kruszyłbym kopii w poszukiwaniu akurat tego "oryginalnego" BCG - zresztą potwierdza to Twoje doświadczenie:
OSTOJA pisze:[...] przed chwilą spróbowałem jak trzyma skleina i muszę wam powiedzieć, że rozerwał się karton a nie skleina. [...]
Polecam uwadze TEN WĄTEK, w szczególności wszystkie zawarte tam porady Wujka Andrzeja i Kierownika - jeśli oni Cię nie nauczą posługiwać się tym klejem, to nikt Cię nie nauczy. ;-)

A co do sprężyn... No, przyznam, że wobec takich "nacisków" czuję się nieco zakłopotany z powodu swojego uporu, by poprzestać na standardzie. Chciałbym jednak pozostać przy swoim podejściu, by ten model zbudować tak, jak to zakłada projekt wycinanki i instrukcja do niej. A to dlatego, że - mówiąc najkrócej - "ortodoksyjny" standard, pozostając jednak sporym wyzwaniem dla umiejętności, pozwala jednocześnie uzyskać efekt końcowy we względnie rozsądnym czasie. Podkreślę tu jeszcze rzecz szczególnie dla mnie w tej chwili ważną: zależy mi na tym, by w miarę możliwości względnie szybko (do końca roku?) ukończyć przynajmniej jeden z tych trzech budowanych równolegle modeli, więc nie chcę dokładać sobie dodatkowej roboty, nawet, jeśli te sprężyny z drutu są w zasięgu moich możliwości manualnych (a chyba rzeczywiście to zadanie by mnie nie przerosło).
QN pisze:[...] Spróbuj dodać odrobinę białego do farby, której używasz [...]
Już tę farbę (Pactra A114 ANA 613 Olive Drab) rozjaśniałem białym kolorem, ale spróbuję jeszcze trochę tej białej farby dodać.
Ostatnio zmieniony pt maja 20 2011, 21:07 przez ZbyszekS, łącznie zmieniany 2 razy.
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 390
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

Dzisiaj krótkie wejście. :cool: Uporałem się z kołami nośnymi - nie ma o czym specjalnie pisać, koła w budowie nie są skomplikowane, jest ich po prostu sporo...:

Obrazek
Obrazek

Farbę, zgodnie z sugestią QN-ia rozjaśniłem, dodając jeszcze stosunkowo dużo białej farby. Odcień jest jednak wciąż nieco inny, niż nadruk, ale w gruncie rzeczy zależy to od rodzaju światła: w świetle dziennym jest OK, w świetle żarówki w trybie makro wygląda, jakby był wciąż nieco zbyt zielony, ale w sumie, jak wezmę model do ręki i przyglądam mu się z normalnej perspektywy, to kolor wydaje się w porządku. Zgłupieć można... :-?
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
popala
Posty: 22
Rejestracja: czw lis 13 2003, 15:26
Lokalizacja: Gliwice
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: popala »

Jeżeli odcień rozjaśnionego brązu nie pasuje, spróbuj rozjaśniać kolorem żółtym zamiast białym lub obydwoma na raz.
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 390
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

Zgodnie z radą popaly dodałem jasnego brązu. Teraz jest OK - uwierzcie mi na słowo, nie wiem, dlaczego na zdjęciach wciąż przebija zieleń, podczas gdy w rzeczywistości kolor farby bardzo dobrze zgrywa się z nadrukiem. :-?

Dzisiaj znowu krótkie wejście - powstały koła napędowe. Podczas montażu użyłem szablonu, który zagwarantował współosiowość składanych elementów oraz równoległe ułożenie (pokrywanie się zębów) obydwu kół zębatych:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony pt maja 20 2011, 20:24 przez ZbyszekS, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Kółka napędowe pierwsza klasa - to laserowe, czy własna dłubanina. Przyrząd też pomysłowy.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 390
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

OSTOJA pisze:[...] to laserowe, czy własna dłubanina[...]
Wyrób własny, przy użyciu skalpela OLFY - metoda została szeroko omówiona w tym wątku
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 516
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Patent na koła o`k , ale akurat te części koła napędowego mogłeś wyretuszować stalowym kolorem ,a póżniej przetrzeć na sucho metalizerem .
Była to powierzchnia pracująca z gąsienicą , więc powinna być wytarta z farby.
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 390
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

No tak, tylko wówczas nie byłby to już retusz, a raczej waloryzacja. :D Tym bardziej, że w taki sam sposób (metalizerem) należałoby - jak sądzę - potraktować również gąsienice, bo inaczej będzie to wyglądało na jakąś niedoróbkę albo nieudolne próby waloryzacyjne. Nie chcę więc i na razie nie potrafię wykonać takiego malowania (nigdy nie sklejałem modeli innych, niż kartonowe, zatem brak mi jakichkolwiek umiejętności i doświadczeń z technikami malarskimi i waloryzacyjnymi, które to umiejętności są czymś naturalnym dla "plastikowców").

A może wyretuszować te krawędzie kół zębatych szarą farbą, w kolorze, w jakim wydrukowane są gąsienice? Co o tym sądzicie?
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
ODPOWIEDZ