*[Relacja/Samolot] Ławoczkin Ła-5 FN

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Pajda
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 29 2005, 11:03
Lokalizacja: Olkusz

*[Relacja/Samolot] Ławoczkin Ła-5 FN

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pajda »

Witam!

Chciałbym zamieścić relację z przebiegu prac nad radzieckim myśliwcem epoki II wojny światowej Ławoczkin Ła5 Fn. Model wydany przez wydawnictwo Modelik, autorem opracowania jest Łukasz Fuczek. Model wydany dość dobrze, dużym minusem jest bardzo skromna instrukcja montażu i rysunki które przedstawiają niektóre elementy po 2 razy a niektórych nie ma wcale i trzeba się sporo domyślać co bardziej utrudnia niż ułatwia pacę. Relacje z budowy Ławoczkina już były ( godne uwagi są relacje Pawła Króla i niedokończona relacja Cevy na Papermodels.pl) na tym forum jest to pierwsza relacja z montażu tego samolotu.
Arkusze przed klejeniem zabezpieczyłem Caponem. Model będzie klejony butaprenem, wikolem i cyjanoakrylem. Będę też próbował kleju BCG, jednak w małych ilościach gdyż jeszcze nie jestem z nim dobrze oswojony.

To tyle tytułem wstępu pora na fotki:

Na początek szkielet części środkowej kadłuba
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu już szkielet po przyklejeniu podłogi i oklejeniu ścianek poszczególnych wręg.
Obrazek

Obrazek

Spód szkieletu
Obrazek

Wydaje mi się że wręga numer 2 jest nie potrzebna, znaczy nie naklejać jej na karton tylko bezpośrednio na wręgę 2b, ja nakleiłem obydwie wręgi na karton i tak część bodajże 2 f ( ta naklejona na wręgę 2g) miałem o milimetr za krótką, musiałem sztukować milimetrowy paseczek, myślę że przy dalszym pasowaniu poszycie będzie przylegać dobrze do szkieletu.
Zapraszam do oglądania i komentowania moich wypocin :)
Ostatnio zmieniony śr kwie 15 2009, 20:31 przez Pajda, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
W budowie: Ławoczkin Ła-5 FN
Skończone: Me 109 G6
Nie skończone: Ju 87 G-2
badenbaden3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: badenbaden3 »

Zasiadam w pierwszym rzędzie :)
Pioterek
Posty: 148
Rejestracja: czw kwie 10 2008, 9:29
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pioterek »

Witam serdecznie. To i ja się przysiądę. Swoją drogą nie mów że brak rysunków i dużo domysłów to minus. Zobacz - ćwiczenia mózgownicy za darmochę :).
Pioterek
Posty: 148
Rejestracja: czw kwie 10 2008, 9:29
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pioterek »

Witam serdecznie. To i ja się przysiądę. Swoją drogą nie mów że brak rysunków i dużo domysłów to minus. Zobacz - ćwiczenia mózgownicy za darmochę :).
Pioterek
Posty: 148
Rejestracja: czw kwie 10 2008, 9:29
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pioterek »

Witam serdecznie. To i ja się przysiądę. Swoją drogą nie mów że brak rysunków i dużo domysłów to minus. Zobacz - ćwiczenia mózgownicy za darmochę :).
Pajda
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 29 2005, 11:03
Lokalizacja: Olkusz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pajda »

Witam po dość długiej przerwie.
Następnym etapem budowy Ławoczkina było wyposażenie kabiny, niestety nie wyszło tak jak bym chciał :roll: a w tym samolocie wyposażenie widoczne jest dosyć dobrze.

Obrazek

Obrazek

Orczyk, drążek sterowy, uchwyty karabinów i fotel uprościłem, tablica też prosto z wycinanki i to w prostszym wariancie.

Reszta w kabinie też nie robi jakiegoś piorunującego wrażenia

Obrazek

Obrazek

Przy oklejaniu kabiny poszyciem okazało się że jednak nie trzeba było wręgi numer 2 podklejać kartonem. Spasowanie części jest dosyć dobre, ewentualne niedokładności to wyniki moich błędów. Jeszcze dwie fotki poszycia:

Obrazek

Obrazek

Na żywo wygląda trochę lepiej :-?
Pozdrawiam Łukasz
Na warsztacie:
W budowie: Ławoczkin Ła-5 FN
Skończone: Me 109 G6
Nie skończone: Ju 87 G-2
Pajda
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 29 2005, 11:03
Lokalizacja: Olkusz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pajda »

Z ogonem Ławoczkina większych problemów nie napotkałem, rzecz do której można się przyczepić to łączenie statecznika pionowego z kadłubem, nie ma tu części która maskowała by to przejście i wychodzą dziury :oops: od spodu nie ma tragedii bo w miarę ich nie widać, natomiast od gór wychodzi białe pole, próbowałem to maskować farbką ale niestety jest to widoczne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie zabrałem się za makietę silnika
Obrazek

oraz jego osłonę, która była dla mnie dużym wyzwaniem, gdyż dawno nie sklejałem tego typu osłon i bardzo bałem się jak wyjdzie. Wyszło nie najgorzej, przynajmniej tak mi się wydawało dopóki nie zobaczyłem osłony na fotce :neutral: Jak zawsze w realu wygląda lepiej

Obrazek

Zastanawiam się nad zalaniem osłony glutem i poeksperymentować z pastelami, boje się trochę że mogę pogorszyć sprawę

Pozdrawiam Łukasz
Na warsztacie:
W budowie: Ławoczkin Ła-5 FN
Skończone: Me 109 G6
Nie skończone: Ju 87 G-2
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Czy stery wysokości są już przyklejone ? Przydałoby się pomalować wewnętrzną część statecznika poziomego - tam gdzie są zawiasy sterów właśnie.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Pajda
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 29 2005, 11:03
Lokalizacja: Olkusz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pajda »

Niestety stery są już przyklejone, także malowanie odpada. Szkielet statecznika był szary mi jak widać wyszedł klej i pobrudziłem go podczas retuszu. Szkoda że o tym nie pomyślałem bo faktycznie trochę to widać.
Na warsztacie:
W budowie: Ławoczkin Ła-5 FN
Skończone: Me 109 G6
Nie skończone: Ju 87 G-2
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Witaj Pajda.
Niestety muszę Cie zmartwić - ale wkleiłeś odwrotnie osłonę silnika - tą prostą - największą, tył naprzód. Sprawdź to w tej relacji: http://www.konradus.com/forum/read.php? ... 7&t=140897
Chyba będziesz musiał pokombinować, bo wyjdzie ci ten szary spod osłony chwytu powietrza, o niezgodności plam kamuflażu nie wspominając.
ODPOWIEDZ