*[Relacja/Kolej] Parowóz osobowy Od2

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

*[Relacja/Kolej] Parowóz osobowy Od2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witam
i zapraszam serdecznie do mniej lub bardziej krytycznego kibicowania podczas budowy parowozu osobowego Od2, zaprojektowanego przez Kierownika i wydanego nakładem wydawnictwa Modelik w skali 1:25. Po Ol-49 i wagonie Cid 21, przyszedł czas na budowę kolejnego parowozu.

Obrazek

Kilka słów o parowozie:

Na mocy Traktatu Wersalskiego Polska otrzymała 97 pruskich parowozów P4 2, które po 1923 otrzymały polskie oznaczenie Od2. W 1957 został wycofany ostatni z tych parowozów Od2 - 51. Parowozy Od2 pracowały na parę nasyconą ale w przeciwieństwie do Od1 posiadały silniki parowe sprzężone o podwójnej ekspansji pary. Obydwa cylindry posiadały suwaki płaskie a napęd przekazywany był na pierwszą oś napędną. W parowozie zastosowano mechanizm parorozdzielczy zewnętrzny systemu Heusingera. Parowóz posiadał kocioł płomieniówkowy ze stojakiem Cramptona, skrzynię ogniową z miedzi, a do zasilania kotła w wodę służyły dwa inżektory ssąco-tłoczace Friedmana. Parowóz posiadał bardzo charakterystyczny wysoki zbieralnik pary. Tender czteroosiowy na wózkach z instalacją hamulca powietrznego.

Kilka słów o modelu:

1. Modelikowy karton niezłej jakości.
2. Dosyć dużo rysunków montażowych.
3. Brak spisu części na początku, jak w Ol-49.
4. Do modelu można dokupić wycinane laserowo koła jak również elementy układu napędowego i tabliczki.

Parowóz moim zdaniem jest piękny, a szczególnie tender. Mnóstwo nitów no i ta sylwetka. Podobnie jak przy budowie Oleńki zamierzam dodać troszkę od siebie. Przede wszystkim będzie on czarny, a przewidziana w modelu czerwień pojawiała się będzie tam, gdzie parowóz był czyszczony. Kompletny brak dokumentacji zdjęciowej zmusza mnie do korzystania z opracowania Kierownika oraz rysunków zamieszczonych w KMiD nr 1/2004.

Dane techniczne o parowozie pochodzą z artykułu Pana Bogdana Pokropińskiego zamieszczonego w KMiD 1/2004.

Tym razem budowę parowozu rozpoczynam od bardzo skromnego detalu jakim są nity. Przerobiłem tzn. wypróbowałem wszystkie znane i znalezione na forum metody ich wykonania. Od zwykłych krążków papierowych do połówek śrucin wędkarskich. Przyznam się, że to ostatnie rozwiązanie było najciekawsze ale ma jedną wadę. Najmniejszy paproch ma 0,06g i średnicę po rozcięciu na połowę 1,8. Zdecydowanie zbyt dużo. Ja potrzebuję nity 1,2. Siedziałem, kombinowałem i wymyśliłem a raczej usprawniłem swoje wcześniejsze nity. Krążek papierowy 1,2 grubość papieru 0,2 + żywica epoksydowa. Wikol po odparowaniu nie dawał dobrego kształtu.


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak to wyszło. W dwa dni zrobiłem około 1000 nitów. Przyklejone są do papieru naklejkowego. Można je łatwo zdejmować i przyklejać BCG, gdzie dusza zapragnie.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony śr wrz 23 2009, 21:50 przez niki68, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
milocha
Posty: 135
Rejestracja: wt gru 18 2007, 0:48
Lokalizacja: Warszawa/Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: milocha »

Nie próżnujesz, dopiero budowa wagonu zakończona a tu nowa relacja, powodzonka życzę ;-)
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

Skoro próbowałeś śrucin wędkarskich, próbowałeś może kulek BGA ?
http://www.allegro.pl/search.php?sg=0&string=kulki+bga
Rozmiary od ok 0.8 do 0.25 więc wielkościowo powinny być nawet dokładnie w skali, i są na tyle twarde że te mniejsze można do połowy wcisnąć w karton bo przecinania 0.25 na pół to sobie nie wyobrażam, choć wierzę, że paru forumowiczów byłoby w stanie to zrobic ;)
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Nie próbowałem, ale to świetna sprawa. To najlepsze rozwiązanie przy małych nitach. Tylko, że ja najwięcej potrzebuję 1,2 oraz troszkę 0,8. W kartonie 0,3 udaje mi się zrobić nieprzelotowy otworek igłą lekarską. Więc byłoby super do wklejenia (gdyby nie ta średnica). No i nie ukrywam, że mój sposób jest taniutki :-) tyle, że pracochłonny.

Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie tematem.
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

Ten też nie jest aż tak drogi - w tej chwili faktycznie są same potężne opakowania, ale zwykle są też małe - po około 8zł/10k sztuk (znaczy naprawde 3k sztuk... chinole liczyć nie umieją ;) )
A 1.2 zdaje się też widziałem, ale pewny nie jestem.
lajkonik
Posty: 14
Rejestracja: pt lis 07 2008, 17:25
Lokalizacja: kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lajkonik »

Zycze owocnej pracy sam sklejałem ten model i powiem ze efekt koncowy jest powalajacy .Nigdy w czesniej nie sklejałem parowozow byl to moj pierwszy model kolejowy .Czekam na pierwsze zdjecia i kibicuje mocno wykonana przez ciebie Ol-ka wspaniała a wagon z parowozem robi wrazenie Powodzenia.
Awatar użytkownika
rycho
Posty: 4
Rejestracja: pt wrz 05 2008, 15:32
Lokalizacja: Zielona Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rycho »

Jest takie coś jak filtr wody w ciepłowniach ew. elektrociełlowniach.Krutko..... są napełniane kólkami od 0.3 do 0.5 no może 0.7 napewno są szklane i w opakowaniach budowlanych (worek 30 Kg)----- czyli miliony a może i więcej. Jeśli inwencja Cię zawiedzie możesz na mnie liczyć. Wesołych Świąt !
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witam
Święta, Święta i po Świętach a tu robota ...
Prace nad ostoją:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nauczony doświadczeniem zrobiłem gniazda do mocowania elementów układu hamulcowego z możliwością dopasowania w chwili ostatecznego montażu:
Obrazek
Popracowałem trochę nad łożyskiem osiowym:
Obrazek
No i wzbogaciłem troszeczkę konstrukcję wału stawidłowego, a w szczególności zmieniłem jego ułożyskowanie. Dodałem przeciwwagę, której w wycinance nie ma. Oczywiście do malowania wszystko zostanie rozebrane.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Uwaga dla budujących Od2. Może się mylę ale w wycinance jest drobna niedokładność, która kosztowała mnie to:
Obrazek
Inaczej wału nie można włożyć. Po prostu pospieszyłem się z wycięciem tego otworu.

Pozdrawiam serdecznie.

PS. Nity wychodzą moim zdaniem przyzwoicie. Dlatego pozostanę przy tym sposobie. Ale dzięki za dobre rady.
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witam serdecznie.
Dzisiaj tylko dwa zdjęcia. Tak aby pokazać, że się nie obijam.
Dodam tylko, że ostoja skleja się bez większych problemów z małymi wyjątkami:
1. W części nr 12 wszystkie otwory wykonane są niesymetrycznie. Przesunięcie wynosi 2mm. Ponieważ nie znalazłem uzasadnienia takiego rozwiązania, część tą dorobiłem.
2. Musiałem znaleźć rozwiązanie sposobu ustawienia wahacza cz nr 20d i 4. A to dlatego, że rozwiązanie wycinankowe zmusza do ustawienia z lekkim skosem resorów. To mi nieszczególnie pasuje. Model nie jest repliką, a więc pozwalam sobie niekiedy na własną inwencję. Elementu bardzo nie będzie widać i moja modyfikacja nie zmienia charakteru modelu.
3. Na ostoi pojawiły się otwory, które będą zaczopowane. A to za sprawą rysunków z KMiD oraz zdjęć modelu ROCO.
Obrazek
Obrazek


W Nowym 2009 Roku życzę wszystkim modelarzom wspaniałych sukcesów modelarskich, profesjonalnie zbudowanych modeli i ogromu cierpliwości modelarskiej w ich budowaniu. Sukcesów w pracy zawodowej o dużo, dużo zdrowia ... bo jeszcze wiele modeli przed nami.
I jeszcze mała prywata. Wszystkim modelarzom kolejowym życzę zbudowania takiego modelu jak kolega Precyzyjny (Ty2), a Precyzyjnemu „pobicia” samego siebie.
Szczęśliwego Nowego Roku.
Ostatnio zmieniony śr gru 31 2008, 11:40 przez niki68, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Widzę, że na warsztat wziąłeś następny model. Chętnie pokibicuję tej relacji. Może wstawiaj trochę większe zdjęcia, bo na ostatnich mało co widać.

PS. Dzięki za życzenia, ja życzę Wszystkim by znaleźli dużo czasu na klejenie modeli oraz satysfakcji z efektów końcowych.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
ODPOWIEDZ