*[Relacja/Samolot] PZL P-37B "ŁOŚ"

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
aple4
Posty: 55
Rejestracja: pt gru 28 2007, 15:24
Lokalizacja: Police

*[Relacja/Samolot] PZL P-37B "ŁOŚ"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: aple4 »

Witam wszystkich. Jest to moja pierwsza relacja i miałem straszne opory przed zamieszczeniem jej na forum. Jednak koniec końców zdecydowałem się na ów krok i tak macie przed oczami sprawozdanie z moich zmagań z "Łosiem".

Jest to mój 6 karton (w tym dopiero trzeci z gatunku maszyn latających) więc ryzyko "skuchy" jest wysokie. Tym bardziej, że model ten stanowi swoisty krok milowy w mojej przygodzie z kartonowymi cudeńkami. Czyli, że zastosuję w nim dużo "moich pierwszych razów" - nowych nigdy nie wykonywanych przez mnie technik i patentów( większość pochodzi z forum ;-) ). Prace już trwają, zamieszczam krótką historię i zdjęcia ze stanu aktualnego. Wszelkie sugestie/krytyka mile widziane :)
Opracowanie pochodzi z MM-u 4-5/2004:

Obrazek

Zaczęło się przyjemnie...

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Trochę "gryzło" moją wyobraźnię standardowe wyposażenie kabiny więc postanowiłem w ramach samorozwoju i zaspokojenia własnej ambicji trochę je zwaloryzować.

Obrazek
Obrazek

Oto wyniki:

Obrazek
Obrazek

Po połączeniu obu modułów okazało się, że najwyraźniej ktoś w drukarni popił i zawalił misję, gdyż segmenty różnią się odcieniami co widać na poniższym zdjęciu:

Obrazek

Na zdjęciu nie wygląda to tak tragicznie ale na żywo kłuje dość mocno. Z ciekawości przygotowałem kolejny segment i okazało się, że... charakteryzuje się jeszcze innym odcieniem niż oba widoczne na zdjęciu :x . Innymi słowy na modelu mam już khaki zielone, khaki żółtawe i khaki przybarwione brązem :lol: Ale ciągnę dalej. Poniżej żebra komory bombowej. Trochę poszarpane ale będzie jeszcze poprawiane.

Obrazek

A tutaj już z owiewką.

Obrazek[/url]

Na razie to tyle. Rzeczy, z którymi bawiłem się po raz pierwszy to m.in. retusz, sklejanie małych detali, waloryzowanie deski rozdzielczej, pasy bezpieczeństwa (wydaje mi się, że chyba za cienką folię dałem) i kilka innych. Będę się starał umieszczać informacje w miarę regularnie acz będzie to dość ciężkie z racji dużej ilości zajęć na uczelni. Właściwie to czas na klejenie mam teraz w nocy, bo zajęcia na ogół kończę o godzinie 20.00 :cry:
adik941
Posty: 4
Rejestracja: wt lis 20 2007, 22:03
Lokalizacja: bielsko biała

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: adik941 »

powiem tak czy aby na pewno walorka wnetrza itd to twój 1 raz bo jak tak to respekt wyszło naprawde super

zyczę powodzenia w klejeniu
Awatar użytkownika
hayabusa
Posty: 29
Rejestracja: wt lip 05 2005, 21:16
Lokalizacja: Gorlice

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: hayabusa »

Fajniy Łosiu wychodzi:) Mam na niego chrapke ale właśnie odstrasza mnie skutecznie ten "kamuflaż";) Będę zawzięcie kibicował Twojej relacji:)
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej. a jeśli dzisiaj jest dobrze to...po co się martwić na zapas;)
maciek2012
Posty: 2
Rejestracja: sob paź 18 2008, 8:58
Lokalizacja: Bestwinka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: maciek2012 »

No ładnie Ci to wychodzi, powodzenia w dalszym klejeniu :)
Awatar użytkownika
aple4
Posty: 55
Rejestracja: pt gru 28 2007, 15:24
Lokalizacja: Police

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: aple4 »

Witam wszystkich po jakże długiej i bezowocnej nieobecności. Przepraszam wszystkich zainteresowanych tą relacją za tą przydługawą przerwę. Dosłownie pożarto mnie na uczelni. Na szczęście terror na chwilkę zelżał i mogę wrócić do pracy.

Niewiele jest postępów w stosunku do ilości czasu jaki przepłynął od ostatniego wpisu. Przedstawię to, co udało mi się wykonać podczas króciutkich przerw w torturach, kiedy to kat zmieniał narzędzie przemocy... :)

Pierwsza rzecz: Magazynki do KM. Wykonałem od razu wszystkie 15 sztuk co by później zaoszczędzić sobie pracy.

Obrazek

Następnie wziąłem się za same karabiny. Oto i efekty. (Myślę, że to jest element który do tej pory wyszedł mi najładniej z całego modelu :) )
Obrazek
Obrazek


Kadłubowi przybył kolejny segment, który akuratnie jest w trakcie wyposażania. Lewa strona jest już gotowa. Prawa dostała dopiero gołe druty :razz: Ogólnie mierziła mnie trochę "torba" zawarta w opracowaniu (płaski kartonik podklejany tekturką) dlatego spróbowałem posklejać coś co imitowałoby stare skórzane sakwy, które były zszywane z prostokątnych kawałków skóry... myślę, że wyszło średnio zadowalająco.

Obrazek
Obrazek

Prawie sklejony jest już też kolejny segment, który właściwie czeka już tylko, aż dokończę poprzedni.

Obrazek

A na koniec zdjęcia całości. Jeden segment jest dopasowany "na sucho" tak tylko, żeby mieć pogląd na całość. Na tych fotkach widać teraz jak bardzo różnorodne są odcienie kamuflażu. Głównie z tej przyczyny model dostał ksywę "krówka" :lol:

Obrazek
Obrazek

adik941 Tak to jest "mój pierwszy raz" z tak szczegółowym wnętrzem. Dziękuję za miłe słowa, motywują do jeszcze dokładniejszej pracy :D

Pozdrawiam wszystkich śledzących tą relację. Kolejna odsłona tym razem na pewno będzie szybciej. Postawiłem sobie cel: DO SESJI MA BYĆ !!! ;-)
Awatar użytkownika
hayabusa
Posty: 29
Rejestracja: wt lip 05 2005, 21:16
Lokalizacja: Gorlice

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: hayabusa »

Super ta walorka wewnątrza :spoko: a ta sakwa to już czad :boje: niesamowicie wyszła. Napisz conieco jak ją zrobiłeś.
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej. a jeśli dzisiaj jest dobrze to...po co się martwić na zapas;)
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1050
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 123

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

I to jest coś. Piszesz, że jesteś początkujący. Jakoś tego nie widać w klejonym modelu. Naprawdę ładne wykonanie. Jest precyzja, dokładne kształtowanie elementów. Wlaorka z gustem. Aż chce się oglądać. Szkoda tylko, że są te różnice odcieni. Ale na to niewiele możesz poradzić.

Mógłbyś popróbować pomalować całość (najlepiej aerografem) rozpuszczalnikiem z odrobiną farby, w celu zniwelowania różnic w odcieniach, ale tylko wtedy, jak się czujesz na siłach. Szkoda byłoby przedobrzyć i zepsuć model.

I nie spiesz się na siłę. Czas realizacji planów się skończył ;) Lepiej postawić na jakośc.
Awatar użytkownika
aple4
Posty: 55
Rejestracja: pt gru 28 2007, 15:24
Lokalizacja: Police

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: aple4 »

Dzięki za słowa uznania ;-)
hayabusa co do tej sakwy, naskrobałem szybko mały rysuneczek w corelu (proporcje nie są zachowane):

Obrazek

"A" stanowi część 161. Odrysowałem ją na arkuszu podobnej gramatury jak ten z wycinanki oraz odpowiednio przedłużyłem co by uzyskać wieko (nic nie odmierzałem, robiłem na czuja. I tak później można odciąć kawałek.) Boki i denko stanowią części C i D. Te nieco namoczyłem i walcowałem wzdłużnie (nie wiem czy to jest poprawne określenie :roll: ale chyba wiadomo o co chodzi) z tym, że wystarczy jak osiągnie się kształt lekko zaokrąglony(mniej więcej jak na rysunku). Po tej operacji przykleiłem je do części B starając się jak najdokładniej spasować krawędzie. Następnie ponaginałem wieko. Na sam koniec przyszła część A. Kiedy klej wysechł namoczyłem wodą boki sakwy i z wyczuciem zacząłem "miętosić" aby uzyskać charakterystyczne fałdy/fakturę jakie uzyskujemy na prawdziwej skórze po tej samej operacji. Przykleiłem wieko. Po wyschnięciu pomalowałem najpierw ciemnobrązową farbką akrylową. Potem nałożyłem jedną warstwę (tak aby uzyskać niepełne krycie-ślady zużycia) farby olejnej o kolorze khaki. Na sam koniec z 0,2-0,3 mm drucika, za pomocą dwóch pincet wykonałem klamrę (kwadracik i bolec). Przykleiłem i pomalowałem ostrożnie srebrną farbką. Ende :)

QN To "dokładne kształtowanie elementów", "walorka z gustem" nie miałyby miejsca gdyby nie magia jaką tworzycie tutaj na forum ;-) To wszystkie relacje, które śledzę napędzają mnie do spędzania za biurkiem po kilka godzin dziennie (jak tylko mogę :P). Stąd takie wyniki.. w sumie sam jestem trochę zaskoczony. :D
Co do poszycia: niestety aerografu nie posiadam :( więc chyba będzie to musiało pozostać w takiej -niezbyt pięknej- postaci.
Awatar użytkownika
aple4
Posty: 55
Rejestracja: pt gru 28 2007, 15:24
Lokalizacja: Police

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: aple4 »

Witam :D Garść nowości z Polskich zakładów lotniczych. Oto co udało mi się wydłubać w ciągu kilku niedługich nocek przy biurku:

Zacznijmy do "pierdółek". Wykonałem celownik bombardierski:
Obrazek

Przygotowałem także reflektor (inny niż proponowany w opracowaniu). Wykorzystałem patent ze stożkiem wyklejonym folią z opakowań po tabletkach. Żarówkę stanowi ciasno zgięty drucik 0,2 mm kilkakrotnie zamaczany końcówką w wikolu.
Obrazek
Obrazek

Fotel bombardiera oraz dokończona walorka segmentu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj już wszystko złożone w jedną całość razem z przyklejonym segmentem prezentowanym przy okazji ostatniej aktualizacji :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ogólnie to planowałem zakończyć całą kopułkę i dopiero zrobić zdjęcia, ale przez swoją nieuwagę i pośpiech zniszczyłem ostatnie dwa segmenty :cry: . Jako, że nie starczyło mi cierpliwości na dodrukowanie elementów i jeszcze raz żmudne cięcie, postanowiłem zająć się tylnym stanowiskiem strzeleckim. A oto i pierwszy segment :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na kolejne nowości zapraszam niestety minimum za miesiąc. :( Zbliża mi się ciężka sesja, a już w ten poniedziałek rozpoczyna się sezon zaliczeń. Także z wielkim bólem... ale klejenie muszę na jakiś czas odłożyć. :cry: Pozdrawiam ;-)
Awatar użytkownika
belfast
Posty: 168
Rejestracja: czw lut 21 2008, 17:52
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: belfast »

super :spoko: :spoko: mam takie małe pytanko: nie myślałeś żeby w tak fajnie waloryzowanej kabinie zrobić wszystkie wręgi?? wydaje mi że to by podkreśliło tą waloryzacje :lol: pozdrawiam i życzę powodzenia z modelem i w sesji :spoko: :spoko: :spoko: mnie też to czeka :lol:
ODPOWIEDZ