*[Relacja/Okręt] HMS Rodney - MM 10-11/91

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
kryp
Posty: 46
Rejestracja: śr sie 13 2008, 10:55
Lokalizacja: Białystok

*[Relacja/Okręt] HMS Rodney - MM 10-11/91

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kryp »

Witam wszystkich forumowiczów.

Po 17 latach znowu nabrałem ochoty do klejenia modeli kartonowych, zatem nie jestem zbyt oryginalny i wielu jest na tym forum takich jak ja.

Pierwszym modelemm po powrocie do modelarstwa był ORP Kormoran z MM. Ze względu na swoją prostotę miał na celu rozruszanie palców. Wykonany starymi metodami nie nadaje sie do publikacji na tym forum.

Kolejnym modelem był ORP Orzeł, w którym kadłub sklejony był metodą piankową. Niestety z obu modeli nie byłem zadowolony ze względu na jakość papieru, jak i samego druku.

Tytułowy Rodney jest tak naprawdę eksperymentem mającym na celu opracowanie własnej technologii. Budując go stwierdziłem, że skala 1:300 mi nie odpowiada i będzie to pierwszy i ostatni model w tej skali. Całą przyszłą kolekcję mam zamiar zbudować w skali 1:200, a ma to być cały zestaw okrętów biorących udział w osaczeniu i zatopieniu Bismarcka.

Na początek, aby tradycji stało się zadość skan okładki:
Obrazek

Aby pozbyć się wad związanych z papierem, jak i jakością całej publikacji wszystko zeskanowałem i poddałem obróbce komputerowej, przemalowując okręt i dodając deskowanie pokładu. Efekty poniżej:
Oryginał pokładu:
Obrazek
Pokład po zmianach:
Obrazek

Fragment oryginalnej nadbudówki:
Obrazek
I po zmianach:
Obrazek

Efekty tych działań całkiem mi się spodobały.

Kolejną kwestią było: na jakim kartonie to wydrukować. Blok techniczny uznałem za zbyt wiotki. Zakupiłem więc gładki papier do wizytówek, też wydał mi się zbyt cienki. W końcu wydrukowałem wszystko na kartonie służącym jako tylna okładka do bindowania publikacji.

Jak się później okazało był to ogromny błąd:
1. Papier był zbyt gruby.
2. Okładka taka składa się z warstw i podczas zwijania się rozwarstwia.
3. Wydruk atramentowy powinienem zaimpregnować specjalnym środkiem do utrwalania tego rodzaju wydruków, ponieważ każde dotknięcie wydruku czymś mokrym zostawia ślady.

Niemniej jednak moim skromnym zdaniem. Po zmianach całe opracowanie wygląda o niebo lepiej.

Oceńcie sami. Chętnie poddam się druzgocącej krytyce :)
Ostatnio zmieniony ndz sty 04 2009, 23:45 przez kryp, łącznie zmieniany 1 raz.
--
Kryp

W stoczni: ORP Piorun z MM
Awatar użytkownika
jjb89
Posty: 84
Rejestracja: wt maja 06 2008, 13:39
Lokalizacja: Tarnów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jjb89 »

fajnie wyszło deskowanie,w photoshopie robiłeś?
ja bym tylko jescze zmienił szyby,bo takie niebieskie jakos mi nie pasują,ale ogólnie podoba mi się.:)
Awatar użytkownika
Varran
Posty: 40
Rejestracja: pn lip 16 2007, 21:00
Lokalizacja: Białystok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Varran »

Efekty super tylko te granatowe szyby do reszty nie pasują ;) chyba że zamierzasz je i tak wycinac ;)

Pozdrawiam, super inicjatywa!! :)
Jesteśmy otoczeni?!
Wspaniale!!! Możemy atakować we wszystich kierunkach!!!
Awatar użytkownika
jjb89
Posty: 84
Rejestracja: wt maja 06 2008, 13:39
Lokalizacja: Tarnów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jjb89 »

haha Varan czytasz mi w myślach :lol:
Awatar użytkownika
kryp
Posty: 46
Rejestracja: śr sie 13 2008, 10:55
Lokalizacja: Białystok

[Relacja] HMS Rodney - MM 10-11/91

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kryp »

Wierzcie lub nie. Na wydruku wyglądają o wiele ciemniej. A na tych obrazkach (przed wydrukiem) rzeczywiście wyglądają zbyt niebiesko.

Na photoshopa mnie nie stać :-) Nie jestem grafikiem. Wszystko obrabiałem w Paint.Net. Darmowy. Polecam każdemu.
--
Kryp

W stoczni: ORP Piorun z MM
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

A mnie martwi co innego.

Włożyłeś w ogrom pracy i efelty są naprawdę bardzo dobre. Pytanie tylko czy uwzględniłeś kilka aspektów związanych w faktem, że ten model był projektowany ręcznie. A więc jego dokładność może, delikatnie mówiąc, odbiegać od projektowanych komputerowo nowych modeli.

Przemyśl to, dokonaj pomiarów bo potem możesz się rozczarować. Szczególnie jak będziesz drukował po kilka kopi tego samego elementu.
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Highlander
Posty: 156
Rejestracja: śr sty 25 2006, 12:21
Lokalizacja: Zakopane/Bxl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Highlander »

Witam.

Pokład wygląda świetnie. :)
Przy dobrej znajomości obsługi programów graficznych może warto pójśc o krok dalej i nałożyc taki kamuflaż, wyglądałby trochę atrakcyjniej ;-)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kryp
Posty: 46
Rejestracja: śr sie 13 2008, 10:55
Lokalizacja: Białystok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kryp »

Budowa modelu jest o wiele bardziej zaawansowana niż ta relacja :-)

Vivit masz rację. Problemy z tym związane zobaczycie w dalszych postach. Ku przestrodze dla innych.

Co do kamuflażu:
Zdjęcia, które podał Highlander mam. Zrezygnowałem jednak z tego, bo jest to Rodney bodaj w rok po zatopieniu Bismarcka, a więc za późny.

Później jak stwierdziłem, że nie będę już budował w skali 1:300, to postanowiłem nic nie zmieniać tylko dokończyć jak jest.
A Rodneya będę jeszcze kiedyś budował w skali 1:200, a opracowanie Gomixu jest w tym kamuflażu, więc jeszcze wszystko przede mną ;-)
--
Kryp

W stoczni: ORP Piorun z MM
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Od dziś to będzie moja ulubiona relacja.
Wersja modelu 1:300 nie grzeszy drobnicą min. na pokładach i na nadbudówkach, czy zamierzasz poza przeskalowaniem na 1:200 urozmaicić go o jakże istotne detale w tej skali?
Na trzeciej głównej wieży znajdują się mejsca na działka a powinna być katapulta z samolotem jak to rozwiążesz?
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

no no no, kawał dobrej roboty z tą zmianą grafiki, zdecydowanie na plus. trzymam kciuki za dokończnie modelu i relacji bo zapowiada się b. ciekawie


pzdr
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
ODPOWIEDZ