*[Relacja/Samolot] Polikarpow I-16 - AH

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

*[Relacja/Samolot] Polikarpow I-16 - AH

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Hej :)
Dosyć dużo czasu upłynęło, od kiedy zabrałem się za sklejanie I-16 od Hala. To mój drugi samolot z tego wydawnictwa, wybrałem go, bo z pozoru wydawał mi się dosyć łatwy. Życie jak zwykle zweryfikowało moje opinie.
Na dzień dzisiejszy model jest sklejony, można go było zobaczyć na kilku konkursach w różnych miastach (ostatnio we Wrocławiu). To był pierwszy model, na którym eksperymentowałem z superglutem, ale na szczegóły przyjdzie jeszcze pora. Postaram się w odcinkach pokazać kolejne etapy budowy, dzisiaj tylko silniczek, od którego zacząłem budowę.
:arrow: Silnik
Wiele rzeczy w tym modelu robiłem po raz pierwszy, przykładem jest ten silnik gwiazdowy, tak rozbudowanego (jak dla mnie) jeszcze nie robiłem.
Kolejne etapy:
Obrazek
Obrazek
Nity, śrubki wycinałem obciętą i zaostrzoną igłą.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Część elementów silnika sklejałem na połączonych ze sobą zapałkach odpowiednio przyszlifowanych, zawsze to łatwiej niż w paluchach.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
No i silnik prosto z wycinanki sklejony, wszystkie kartonowe elementy wykorzystane.
Obrazek
Obrazek
Do szablonów z wycinanki dołożyłem jeszcze kilka drucików, lekka przecieka metalizerem i silnik gotowy. Oczywiście będzie praktycznie nie widoczny...
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam :pice:
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Lecimy dalej.
Tak powstawała kabinka. Zbiornik paliwa będzie całkowicie ukryty w kabinie, no ale jest i trzeba go było zrobić. Uwypukliłem tylko obejmy na zbiorniku i tyle.
Obrazek
Obrazek
Podłoga - tu także dodane przetłoczenia, w sumie nie wiem czy powinny byc wyukłe czy wklęsłe. Zrobiłem wypukłe.
Obrazek
Wręgi. W tym wypadku nie spodobały mi sie tylko narysowane elementy konstrukcyjne kadłuba. Zrobiłem wypukłe z drucika i igieł.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
CDN
Pozdrawiam :pice:
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Hej
Kolejna część budowy mojego Iszaka.
Tym razem tablica przyrządów i reszta bebechów. Czy wspominałem już że praktycznie nic nie będzie widać ? :haha: No może oprócz fotela...
Zaopatrzyłem się w drugi egzemplarz modelu i zrobiłem bardziej przestrzenną tablicę, standardowo w wycinance jest płaska. Kółeczka wycinane na dziubdziuba, potem brzegi lekko przetarte moim magicznym stalowym szpikulcem z ruskiego cyrkla.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Fotel pilota robiłem dwa razy, pierwszy totalnie mi się nie podobał i wylądował w koszu, co wcale nie oznacza że drugi jest lepszy :-?
Obrazek
Pasy prawie z wycinanki, dodane tylko sprzączki z drucika i maźnięte farbką.
Obrazek
Orczyk - tu troszkę posiedziałem i dorobiłem klamerki na paskach, a co, niech sobie rusek pozapina :lol:
Obrazek
Drążek sterowy, bardzo prymitywny, zrobiony z igły, aby był idealnie prosty, dodałem tylko druciki.
Obrazek
Kilka rzutów na całość:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam :pice:
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Kolejny odcinek super szybkiej budowy ;-) Mało gadania, dużo zdjęć. Dzisiaj reszta drobnicy w kabinie i poszycie wewnętrzne.
Obrazek
Obrazek
Oprócz widocznych na fotkach przewodów dodałem na burtach elementy konstrukcyjne.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kulki na wajchach są zdecydowanie za duże, tylko takie miałem pod ręką, a i metodzie "kulkowania" z wikolem całkowicie zapomniałem. Dzisiaj zrobiłbym mniejsze :twisted:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Teraz widać jak mały będzie otwór, przez który można zajrzeć do wnętrza. Wyciąłem drzwiczki, które będą otwarte, bez tego manewru byłoby jeszcze ciaśniej.
Pozdrawiam :pice:
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Kuleczki wszelkich rozmiarów możesz znaleźć w woreczkach ze środkiem wysuszającym do butów. Są one półprzezroczyste, światła pozycyjne i mniejsze zegary tez z nich fajnie wychodzą
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Hej :)
Kolejne fotki z budowy Iszaka. Tym razem osłona silnika.
Na początek zrobiłem przednia jej część, dwa krążki, które zasłonią cały silnik.
Obrazek
Największa część osłony, wnęki na rury wydechowe ukształtowałem przy pomocy bcg a nieśmiertelnej gumce myszce.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Teraz przednia część, wyoblona podobnie jak wnęki wydechów, tylko tym razem nie końcówką pędzla lecz końcówką nożyka.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatni rzut oka :shock: na silnik. Już nigdy więcej w takiej postaci go nie zobaczymy... :placz:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tyle go widzieli...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam :pice:
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Witam ponownie :D
W dzisiejszym odcinku skrzydła. Skleiłem je trochej inaczej niż nakazywała instrukcja - najpierw skleiłem w całość centropłat i skrzydła i dopiero w całości przykleiłem do kadłuba. W sumie to przez przypadek, bo nie doczytałem instrukcji :haha: ale i tak bym tak zrobił, ze względu na to ze samym skrzydłem łatwiej manewrować niż całością modelu.
Obrazek
Obrazek
Jak widać część szkieletu pomalowałem na niebiesko, ale w sumie nie potrzebnie, bo nawet po wycięciu tylko narysowanych otworków w skrzydłach nie widać szkieletu. Mogłem cos poplątać, bo nie pamiętam o co mi dokładnie chodziło z tym malowaniem szkieletu. Tak to jest jak się robi relację z dawno skończonego modelu :haha:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wnęki podwozia to bardzo wymagający element w Iszaku. Trzeba bardzo dokładnie wycinać części, bo inaczej są problemy ze spasowaniem. Pisał zresztą o tym Sicore w swojej relacji z Iszaka.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Oklejanie skrzydła w sumie szybko poszło. Końcówki skrzydeł nie wyszły mi natomiast takie jak bym chciał.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zdjęć jest dużo bo tak lubię :zeby:
Pozdrawiam :pice:
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Elegancka robota.

Z czego zrobiony jest ten srebrzysty pasek wokół osłony silnika ? Malowany czy przyklejony?A jeśli jest przyklejony jakiego kleju użyłeś ?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

QN pisze:Tylko czas ładowania 1 strony - 4 minuty. Przy takiej ilości zdjęć fotki prezentowane w całości, dla takich ludzików jak ja, z nienajszybszym netem, to delikatnie mówiąc wielka upierdliwość. Znacznie większa, niż klikanie na 5-10 ostatnich miniturek w relacji......
Ja mam wolny net (512), a wolę kliknąć, zaczekać i w tym czasie przejrzeć inne strony, a potem rozkoszować się fajnymi, dużymi zdjęciami. ;)

Jackyl, czy z zewnątrz widać w ogóle tablicę przyrządów? To tak wygląda, jakby nawet pilot, chcąc spojrzeć na wskaźniki, musiał się schylać i nurkować w kabinie. :)
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Hej :)
Po kolei, nie pchać się ;-)

QN - lubię duże zdjęcia, lubię dużo zdjęć. Za to od jakiegoś czasu znienawidziłem miniaturki i nie będzie ich w moich relacjach. Chyba czas zmienić dostawce Internetu... Jeszcze jedna rzecz - gdyby komuś chciało się coś napisać na poprzedniej stronie relacji nie było by takiego długiego wczytywania. W większości to mój monolog i dlatego tak to wygląda, podobnie jak w archiwum.

Tempest - Pasek wokół osłony silnika to zwykła cienka spożywcza folia aluminiowa. Trzeba mięć ostry nożyk (najlepiej nowy) i delikatnie od linijki spokojnie można wyciąć. Klejony superglutem, milimetr po milimetrze, później doszedł na to wszystko lakier i paseczek praktycznie zlewa się w całość z reszta modelu.

Łukasz - właśnie nie wiem jak ten biedny pilot cokolwiek widział w tej ciemnicy. Niby są dwa otworki chyba służące oświetlaniu wnętrza, ale ja bym pewnie nic tam nie dojrzał. Oczywiście tablicy nie widać, to taki model, że praktycznie z wnętrza widać tylko fotel i jego najbliższe otoczenie. U mnie drzwiczki zrobiłem otwarte, ale gdyby je zamknąć... Ciemność! Widzę ciemność!
Pozdrawiam :pice:
ODPOWIEDZ