*[Relacja/Czołg] Type 94 japońska tankietka - projekt własny

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

mrafalsk
Posty: 159
Rejestracja: pn mar 29 2004, 9:49
Lokalizacja: Kielce / Warszawa

*[Relacja/Czołg] Type 94 japońska tankietka - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mrafalsk »

Witam,

Dzisiaj chciałbym zaproponować szybką relację z budowy nowego modeliku - japońskiej tankietki Type 94 Te-Ke. Szybką bo zakładam, że modelik ukończę w marcu. Jest to mój własny projekt na podstawie materiałów z książki AJ PRESS Japońska Broń Pancerna vol. 1 i materiałów dostępnych w Internecie.
Type 94 Te-Ke (Type 2594) japońska tankietka skonstruowana została w latach 30 i używana była przez japońska armie w początkowej fazie II wojny światowej. Pod koniec lat 20 armia japońska zakupiła w Wielkiej Brytanii sześć tankietek Vickers Carden Loyd Mark VI. Po ich przebadaniu rozpoczęto projektowanie własnej konstrukcji. W odróżnieniu od konstrukcji powstałych w innych krajach Japończycy zdecydowali się na wyposażenie pojazdu w niewielką wieżę z karabinem maszynowym i przeniesienie silnika do przedniej części pojazdu (znalazł się obok stanowiska kierowcy). Załoga zajmowała miejsce w pojeździe przez właz w tylnej płycie pancernej.
W 1933 roku powstał udoskonalony prototyp. Miał on zawieszenie skonstruowane przez Tomiro Harę. Zawieszenie składało się z dwóch par dwukołowych wózków. Wózki były zawieszone na wahaczach i amortyzowane poziomymi resorami spiralnymi. Zawieszenie tego typu zostało później zastosowane w innych japońskich pojazdach pancernych. Od 1937 roku produkowano zmodernizowana wersję tankietki Type 94 Te-Ke w której powiększono znajdujące się w tylnej części pojazdu koło napinające które zaczęło pełnić także rolę koła jezdnego. Podczas wojny część pojazdów przezbrojono w karabiny maszynowe 7,7 mm lub działka kalibru 37 mm.

Wymiary:
Długość maks. 3080 mm
Szerokość 1620 mm
Wysokość 1620 mm
Prześwit 290 mm
Masa bojowa 3400 kg
Grubość pancerza 8-12 mm

Jak widać po wymiarach czołgu modelik (skala 1:25) nie będzie duży. Będzie miał następujące wymiary: 123x64x64 mm. Wszystkie części mieszczą się na czterech arkuszach A4 kartonu i połowie arkusza A4 papieru z wręgami. Gąsienice oczywiście będą z pojedynczych ogniwek. Co do malowania to jeszcze nie jestem pewny ale najprawdopodobniej będzie to trójkolorowy kamuflaż stosowany przez Japończyków na początku wojny.

Na początek kilka obrazków z projektu tej tankietki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No i pora na sam modelik. Pierwsze cięcie papieru nastąpiło w poniedziałek a efektem czego były elementy kadłuba:
Obrazek

Następne dwa dni zajęło mi złożenie kadłuba, zrobienie wszystkich włazów, zawiasów i nitowania:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Uprzedzając pytania to wszystkie nity to kulki z filtru do wody Brita przyklejone super glue.

Michał
Na warsztacie: chwilowo nic.
Gotowe: ASU 85, Ka-Mi, Ho-Ki, Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1
Zwierzak
Posty: 25
Rejestracja: czw lut 08 2007, 20:53
Lokalizacja: Jawiszowice/Żory

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zwierzak »

Trochę pancernej egzotyki, zapowiada się bardzo fajny model.
"Każdy z nas jest odpowiedzialny, za to co oswoił"
mrafalsk
Posty: 159
Rejestracja: pn mar 29 2004, 9:49
Lokalizacja: Kielce / Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mrafalsk »

Witam,

Dziś mój maluch wzbogacił się o błotniki. Niby nic, ale zajęło mi to kilka godzin. Najbardziej pracochłonne było nie wzmocnienia o szerokości 0.6mm ale same błotniki i te zagięte krawędzie o szerokości 1.6mm. W sumie wyszło całkiem całkiem a błotniki są proste.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tu porównanie standardowego modelarskiego grosza do tej tankietki :)
Obrazek

Michał
Na warsztacie: chwilowo nic.
Gotowe: ASU 85, Ka-Mi, Ho-Ki, Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1
Awatar użytkownika
MarcinKowalski
Posty: 62
Rejestracja: pn sie 20 2007, 14:39
Lokalizacja: Piła

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MarcinKowalski »

Witam
Chce powiedzieć że bardzo mi sie podoba wykonanie i to że sam go zaprojektowałeś . ;-)
Pięknie to wygląda , będę oglądał i sprawdzał co nowego zrobiłeś .

Powodzenia i Pozdrawiam
Akhenaton
Posty: 20
Rejestracja: pt wrz 08 2006, 11:22
Lokalizacja: Baczyn / Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Akhenaton »

A ja mam taka cichą nadzieje, że tym razem będzie można ten model skleić, bądź wydrukowany z domowej drukarki, bądź z jakiegoś wydawnictwa.. ;)
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Zrobiłem kiedyś prościutki model tej tankietki ściągnięty ze strony japońskiego modelarza. Chętnie zobaczę jak będzie wyglądała jak ją ukończysz :)
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
mrafalsk
Posty: 159
Rejestracja: pn mar 29 2004, 9:49
Lokalizacja: Kielce / Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mrafalsk »

Witam,

Maluszek zyskał kilka elementów. Na lewym boku powstała skrzynka / wlot powietrza.
Obrazek

Powoli powstają elementy zawieszenia. Przednia przekładnia i tylne mocowanie z napinaczem gotowe. Pierwsze elementy zawieszenia kół nośnych również.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz kolej na wahacze.

Michał
Na warsztacie: chwilowo nic.
Gotowe: ASU 85, Ka-Mi, Ho-Ki, Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Przekazałem Yutace Machida - temu japońskiemu modelarzowi link do tego wątku - jest zachwycony i dziękuje jako Japończyk za tak piękne odwzorowanie japońskiego wozu. :)
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
mrafalsk
Posty: 159
Rejestracja: pn mar 29 2004, 9:49
Lokalizacja: Kielce / Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mrafalsk »

Witam,

Kilka ważnych elementów przybyło mojemu maluszkowi. Pierwszy to elementy sprężynujące łączące końcówki zawieszenia wahaczy. Drugi to tłumik i jego obudowa a na koniec same wahacze kół nośnych.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz kilka drobiazgów na kadłub i można zabierać się za koła.

Lehcyfer: Dzięki.

Michał
Na warsztacie: chwilowo nic.
Gotowe: ASU 85, Ka-Mi, Ho-Ki, Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1
mrafalsk
Posty: 159
Rejestracja: pn mar 29 2004, 9:49
Lokalizacja: Kielce / Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mrafalsk »

Witam,

Czas odświeżyć ten wątek. Od ostatniego wpisu sporo elementów przybyło.
Na tyle kadłuba pojawił się resor do którego będzie przymocowany hak holowniczy a także korba:
Obrazek
Obrazek

Mam też już gotowe wszystkie koła i po kolei koła napędzające, napinające, nośne i podtrzymujące:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Sprawdziłem i da się skleić pojedyncze ogniwka :) a że składają się tylko z 5 części to mimo małych wymiarów skleja się stosunkowo szybko. Wszystkie koła i dwa ogniwka razem:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mam też już gotową wieżę. Najwięcej zabawy miałem z osłoną karabinu maszynowego. Po wycięciu otworków sama osłona zrobiła się bardzo wiotka co groziło jej rozdarciem. Super glut pomógł i osłona jest cała i na swoim miejscu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tak wygląda type 94 Te-Ke teraz (kadłub z wieżą):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Koniec już się zbliża. Jeszcze montaż kół do kadłuba, haki, łopatka, klakson no i gąski. Po tym już tylko malowanie.

Michał
Na warsztacie: chwilowo nic.
Gotowe: ASU 85, Ka-Mi, Ho-Ki, Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1
ODPOWIEDZ