*[Relacja/Samolot] Jak-3 Orlik "konkurs 1-szy maj"

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

stepien99
Posty: 29
Rejestracja: pn sie 27 2007, 8:49
Lokalizacja: Śrem

*[Relacja/Samolot] Jak-3 Orlik "konkurs 1-szy maj"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stepien99 »

Witam. Zdecydowałem się wystartować w tym konkursie z modelem z wydawnictwa Orlik.
Teraz trochę o samym samolocie

Jak-3 był najlżejszym samolotem myśliwskim II Wojny Światowej, przez niektórych uważany nawet za najlepszy samolot myśliwski niskiego i średniego pułapu w tym okresie. Wywodził się on bezpośrednio z samolotu Jak-1, którego prototyp o oznaczeniu I-26 został oblatany w styczniu 1940 roku. Był to myśliwiec w układzie dolnopłatu o konstrukcji mieszanej, z chowanym podwoziem. Napęd stanowił silnik Władimira Klimowa WK-105P o mocy 1050KM, a uzbrojenie składało się z działka SzWAK kal. 20mm i dwóch karabinów maszynowych SzKAS kal. 7,62mm. Uzbrojenie było zamontowane w kadłubie, co zapewniało dużą koncentrację ognia. W lotach testowych samolot osiągnął prędkość 587 km/h na wysokości 5100 metrów, co stawiało go na drugim miejscu (po MiG-1) pod względem szybkości, natomiast był zwrotniejszy. Za opracowanie tego samolotu Prezydium Rady Najwyższej ZSRR przyznało A. Jakowlewowi Order Lenina, 100 tys. rubli i samochód ZIS. Nagrodzeni zostali również pozostali pracownicy biura konstrukcyjnego. Dalsze prace rozwojowe nad samolotem Jak-1 prowadzone były w dwóch kierunkach: zmniejszenia masy samolotu (w wyniku tych prac powstał samolot Jak-3) oraz zwiększenia zasięgu, siły ognia i prędkości maksymalnej przez instalowanie coraz mocniejszych silników (z tych prac powstały samoloty Jak-7 oraz Jak-9).

Jednocześnie jest to mój pierwszy model z tego wydawnictwa. Dokupiłem do niego laserowo wycinane wręgi. Model zacząłem jakiś czas temu ale przerwałem robotę. Dziś prezentuje 2 zdjęcia z początku prac nad kabiną. Następne będą w okolicy ferii zimowych czyli pod koniec stycznia i na początku lutego.
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony pt mar 21 2008, 10:11 przez stepien99, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Gdzieś już cos takiego widziałem ;-)
Dobry początek, choć wklejając już teraz kratownice utrudniłeś sobie późniejsze wklejanie wyposażenia kabiny. Życzę powodzenia :spoko:
Pozdrawiam :pice:
stepien99
Posty: 29
Rejestracja: pn sie 27 2007, 8:49
Lokalizacja: Śrem

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stepien99 »

Witam ponownie. Dziś przedstawię zdjęcia prawie ukończonej kabiny. Zostało parę szczegółów. Kabinę okleiłem już częściami nr 13. Następne zdjęcia pokaże pod koniec przyszłego tygodnia. Kuleczki na wajchach wykonałem stosując wikol.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Partyzant
Posty: 58
Rejestracja: sob kwie 15 2006, 14:01
Lokalizacja: MIŃSK MAZOWIECKI

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Partyzant »

Stepien nawet nieźle, tylko myślę się ,że będziesz miał kłopoty kiedy przyjdzie do oklejania tego segmentu poszyciem. Na twoim zdjęciu zaznaczyłem ci szpary gdzie nie zeszło się wewnętrzne poszycie.

Obrazek

Obawiam się ,że gdy przyjdzie do oklejania zewnętrznym poszyciem nie będzie się on ładnie schodził tak jak ten wewnętrzny. Miałem tak przy moim spicie i trzeba było trochę szlifować.Sądząc po tym ile masz lat i jak wykonałeś kabinkę to myślę ,że dasz sobie i z tym radę ;-) .

Pozdrawiam.
stepien99
Posty: 29
Rejestracja: pn sie 27 2007, 8:49
Lokalizacja: Śrem

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stepien99 »

W poniedziałek przymierzę zewnętrzne poszycie i wszystko będzie jasne. Te szpary są dlatego że jedna z części nr 13 jest naklejona trochę za nisko. Bądźmy dobrej myśli w końcu to laserowo wycinane wręgi :D
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Nawet najdokładniej wycięte laserowo wręgi nie pomogą, jeżeli niedokładnie przykleisz części poszycia. W dzisiejszych czasach, gdy modele są projektowane komputerowo, każdy kolejny błąd z czasem się nawarstwia, co powoduje kolejne problemy itd.
Pozdrawiam :pice:
Krystian S
Posty: 35
Rejestracja: wt wrz 04 2007, 15:28
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krystian S »

Jeśli kleiłeś butaprenem to wystarczy tylko troszkę rozpuszczalnika Nitro na łączeniach i butapren sam puści :)(dlatego kocham ten klej:) jak jakaś część nie wyjdzie, maczam ją w nitro i kleje jeszcze raz[ostatnio w niszczycielu całe dno odkleiłem]).
stepien99
Posty: 29
Rejestracja: pn sie 27 2007, 8:49
Lokalizacja: Śrem

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stepien99 »

Od mojego ostatniego wpisu dosyć dużo się zmieniło. Kabinę skończyłem, zrobiłem segmenty do przodu i do tyłu i zabrałem się za stateczniki:
Obrazek
Postanowiłem przybrudzić dodatkowo spód, ponieważ wydawał mi się zbyt czysty, także inne elementy dodatkowo przybrudziłem. Zrobiłem jeszcze elementy do kółka ogonowego oprócz samego kółka.
I jeszcze zdjęcie całości
Obrazek
Przepraszam bardzo za jakość zdjęć, byłem zmuszony robić je telefonem. Na koniec tygodnia umieszczę szczegółowe i wyraźne zdjęcia :D
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Moim zdaniem trzeba bylo poczekac z tymi zdjeciami az bedziesz mial aparat, a nie wstawiac z telefonu. I tak nic na nich nie widac.
A jakbys poczekal, to zapewne skonczylbys ogon i pokazal oba stateczniki poziome, a nie tylko jeden i to w dodatku bez steru...
Co do wykonania to wstrzymam sie z komentarzem, az zobacze lepsze zdjecia.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
stepien99
Posty: 29
Rejestracja: pn sie 27 2007, 8:49
Lokalizacja: Śrem

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stepien99 »

Proszę bardzo, oto porcja porządnych zdjęć:
Najpierw przód i kabina
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Teraz ogon
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I na koniec całość
Obrazek
ODPOWIEDZ