*[Relacja/Kolej] Lokomotywa Ty 37

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

*[Relacja/Kolej] Lokomotywa Ty 37

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Z uwagi na fakt ze aktualnie nie mam możliwości kontynuowania prac nad Cleopatra chciałbym zaprezentować kilka zdjęć modelu nad którym aktualnie pracuje. Nie będzie to relacja, raczej raporty z tego co uda mi sie zrobic.

Z pomocą Kierownika wybrałem model polskiej lokomotywy Ty 37 w skali "0" (1:45) wydawnictwa Answer. Z uwagi na to ze nie jestem zbyt oblatany w dziedzinie kolejnictwa i nie naleze do wielkich entuzjastow, oraz ze jest to moje pierwsze zetkniecie sie z ta tematyka, model powstaje wedlug instrukcji i rysunkow montazowych z odrobina inwencji wlasnej podpatrzonej w innych relacjach. Mowiac to mam nadzieje na odrobine wyrozumialosci u znawcow tematu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Model malowany jest farbami Pactra. Kola to Draf Model.

Niestety powinienem ku przestrodze innych powiedziec o nie najlepszym opracowaniu modelu. Opis jest lakoniczny a rysunki montazowe bardzo skromne (w jednym przypadku wrecz wprowadzaja w blad). Czesci porozrzucane po arkuszach, bledy w numeracji i smugi przebarwien (co w moim przypadku nie jest istotne) nie pomagaja w pracy nad modelem. Kilka niedokladnosci na etapie ostoi a to dopiero poczatek. Mam nadzieje mimo to na dobra zabawe przy modelu. Dzieki Kierowniku za motywacje.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Tak trzymać ;-)
Mała uwaga do kół: wyglądają niezbyt dobrze. Białe bandaże są za szerokie - dochodzą aż do szprych. Zamaluj je na czerwono przy szprychach, na nie naklej jeszcze jedne pierścienie wycięte z białego brystolu - ale z nieco większymi otworami.
Awatar użytkownika
metio
Posty: 99
Rejestracja: czw kwie 20 2006, 14:09
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: metio »

Siemka , fajnie że zdecydowałeś się na ten piękny parowóz!! Dokładnie zrób jak mówi Kierownik, koło nie jest tworem jednolitym-na koło bose jest wprasowana obręcz toczna, która wystaje i widać uskok tam gdzie zrobiłeś białe ''obwódki'' . Myslę że tu trzeba zastosować brystol około ~0.3 mm a średnicę wewnętrzną zwiększ na oko o około ~1 mm żeby był widoczny schodek (posiłkuj się zdjęciami np parowozu serii Ty2).Pozdrawiam ciepło!!
Obrazek
2-to uskok o którym mowa
Papier jest najszlachetniejszym tworzywem modelarskim.
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Dziekuje za sugestie. Jak widze po przekroju jeszcze wiele pracy nad kolami mam przed soba. Mam nadzieje jakos sie z tym uporac.
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Kolejna porcja fotek z postepow prac nad lokomotywa.
Skorzystalem z rad kolegow i przerobilem kola. Ocencie sami. Ponad to model wzbogacil sie o uklad hamulcowy i jeden silnik :usmiech:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Koła wygladają już lepiej, ale na tych zdjęciach widzę inny bardzo poważny błąd w ustawieniu kół. Po obu stronach parowozu koła są ustawione identycznie, a te znajdujące się bliżej ciebie powinny być obrócone wszystkie o 90 stopni w prawo.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Moja nieznajomosc tematu pokutuje dalej. Cieszy natomiast fakt takiego wsparcie z Waszej strony. Ustawienie kol juz poprawilem bez uszczerbku dla modelu. Bede sie staral usuwac na biezaco te najpowazniejsze bledy, ktore niewatpliwie jeszcze zrobie. Dzieki Precyzyjny i licze na wiecej :D
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Kolejny krótki raport z niewielkich niestety postępów ale żeby nie było że temat umarł wstawiam fotki dla oglądających.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Nareszcie nieco wolnych mocy przerobowych więc mogłem zajrzeć do innego modelu.
Udało mi się właściwie zakończyć układ jezdny i zabrać się za dymnicę i kocioł (tak to się chyba nazywa).

Wykonując zbiorniki sprężonego powietrza miałem okazje wypróbować metodę formowania sferycznych kopuł Wujka Andrzeja przy pomocy kleju BCG i stalowej kulki. Ku memu zdumieniu wyszło za drugim razem :D. Efekt pozostawiam do oceny.

Obrazek
Obrazek

Mój podziw do umiejętności kolegi Precyzyjnego rośnie wprost proporcjonalnie do postępów w moich skromnych działaniach.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
metio
Posty: 99
Rejestracja: czw kwie 20 2006, 14:09
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: metio »

Bardzo ładnie wychodzi ci parowozik:)
Śrubę sprzęgu możesz urealnić nawijając na nią cienką cewkę np z uszkodzonego transformatora czy głośnika tworząc ząbki gwintu:)
Mozesz jeszcze bardziej urealnić sprzęg korzystając np z Obrazek
Źródło wikipedia :)
Papier jest najszlachetniejszym tworzywem modelarskim.
ODPOWIEDZ