*[Relacja/Samochód] M35A2 Modelik

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

kilek
Posty: 45
Rejestracja: pn maja 01 2006, 10:21
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

*[Relacja/Samochód] M35A2 Modelik

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kilek »

Witam w mojej kolejnej relacji.
Będzie to relacja z amerykańskiej ciężarówki M35A2 z wydawnictwa Modelik. Jest to mój pierwszy model pojazdu. Model zapowiadał się dosyć fajnie, ale podczas klejenia już tak nie jest. Nie wiem czy niektóre błędy są moją winą czy nie, ale sobie z nimi jakoś radzę.
Budowę modelu zacząłem 18 maja, ale dopiero teraz zdecydowałem się założyć relację, namówił mnie do tego Grzegorz Staniucha.
A teraz zdjęcia.
Najpierw okładka, aby każdy wiedział o co chodzi:
Obrazek
Opis budowy-może lepiej to przemilczę...
Obrazek
Według mnie taki model powinien powinien mieć trochę większy opis

A teraz zdjęcia ramy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj 1-szy problem- po zagięciu wszystkiego zgodnie z rysunkiem powstało takie coś
Obrazek
Obrazek
Obrazek


W rzeczywistości mam już sklejoną całą ramę, zawieszenie i zabieram się za silnik. W najbliższym czasie dam zdjęcia, żeby nadrobić zaległości w relacji.
Ostatnio zmieniony pt sie 10 2007, 19:35 przez kilek, łącznie zmieniany 1 raz.
kilek
Posty: 45
Rejestracja: pn maja 01 2006, 10:21
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kilek »

Najwyższa pora na nowe zdjęcia.
Na zdjęciach skończone zawieszenie i rama. Zrobiłem także hamulce, aby model mógł hamować ; )
Co do zawieszenia to tylny lewy resor został nie dodrukowany (pół resoru szarego, pół białego).
Co do retuszu szarych elementów to farba którą wymieszałem do retuszowania panzera idealnie pasuje do tego modelu.
Żółte strzałki pokazują miejsca które malowałem, gdyż były białe. W rzeczywistość wygląda to lepiej.
Obrazek

Widok ogólny
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I jeszcze fotka silnika
Obrazek
kilek
Posty: 45
Rejestracja: pn maja 01 2006, 10:21
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kilek »

Udało mi się wreszcie skończyć silnik oraz taką skrzynkę z którą łączą się wały napędowe i silnik. Co do silnika to kleił się nawet przyjemnie. jedynie miejsca zaznaczone strzałkami trzeba było zamalowywać bo były białe (nie wiem dlaczego). Teraz będzie to trzeba przykleić do ramy a potem wały napędowe i wyciągarka.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tu z kostką
Obrazek
kilek
Posty: 45
Rejestracja: pn maja 01 2006, 10:21
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kilek »

Witam!!
Udało mi się wkleić silnik, z tyłu nieco opadał więc wkleiłem kawałek tektury 0,5 mm. Wydaje mi się, że silnik nadal jest za nisko z tyłu. Nie martwię się tym ponieważ chyba i tak będzie wyrywany, Nie umiem sobie jakoś wyobrazić jak tam zmieścić chłodnice, ale na razie się nie martwię. Pożyjemy zobaczymy.
Obrazek

Zdjęcie z góry, aby pokazać układ wałów napędowych, z nimi miałem drobne problemy, szczególnie z tylnym i przednim.
Obrazek
Obrazek

Tylny wał- tutaj problem. (męczyłem się z nim 2 dni i w końcu wymyślałem). Ponieważ ta belka czy co to tam jest (zaznaczone żółtą kreską) przeszkadzała w przyklejeniu wału postanowiłem przykleić to troszkę wyżej niż trzeba. W efekcie czego wał z mostami nie tworzy równej linii a schodki ( takie coś __,----,_ )
trochę to zagmatwałem, ale ma nadzieję, że mnie rozumiecie. Po przyklejeniu paki, kół nie będzie tego bardzo widać.
Obrazek

Co do wału przedniego to problemem było tylko to, że zrobiło się w przodzie bardzo ciasno i trzeba było uważać, żeby czegoś nie urwać. Do tego wszystkiego doszedł jeszcze wał od wyciągarki i podczas jego klejenia urwałem silnik (upsss)
Obrazek

Wał który łączy silnik z tą skrzynką z wałami trzeba było skrócić o 1 tulejkę (taka sama jak zaznaczona kreską), gdyż nie chciał się zmieścić silnik na wyznaczonym miejscu.
Obrazek

Potem zabrałem się za wyciągarkę, tutaj o dziwo WSZYSTKO pasowało. Lina wyciągarki jest przyklejona na stałe. A sama lina zrobiona z jakiegoś sznurka przeciągniętego pactrą koloru Gunmetal.
Obrazek

Następnie zabrałem się za zderzak. Kleiło sie nawet fajnie póki nie przyszło mi na myśl, żeby sprawdzić jak to wszystko będzie wyglądało i o zgrozo zderzak jest za szeroki (widać to na zdjęciu). Nad tym problemem także myślałem 2 dni i w końcu wymyślałem. Postanowiłem spróbować zrobić kolorowe ksero arkusza z paką. Nie byłem pewny efektu ale postanowiłem spróbować.
A oto efekt. jak widać różnica jest, ale niewielka i jakoś to będzie
Obrazek
Obrazek

P.S. Mam nadzieje, że nikt nie usnął podczas czytania moich wypocin. Co do modelu to nie wiem, czy te błędy są z mojej winy czy nie, ale nie zamierzam się poddawać.
kilek
Posty: 45
Rejestracja: pn maja 01 2006, 10:21
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kilek »

Witam!
Przykleiłem już przedni zderzak do ramy. Tak to wygląda.
Obrazek
Obrazek

A tutaj widać jak to wszystko wygląda po łataniu. Jak dla mnie efekt jest zadowalający.
Obrazek

Zrobiłem także koła. Przy kołach nie było większych problemów. Bok opony postanowiłem wyoblić. Na zdjęciach niestety tego za bardzo nie widać. Wyoblałem końcówką skalpela Olfy na podkładce pod myszkę komputerową. W feldze postanowiłem wyciąć otwory, w oryginale były zamalowane na czarno. Najgorszy był bieżnik. Podkleiłem go na blok techniczny i wycinałem skalpelem Olfy.
Podczas retuszowania myślałem nad pomalowanie go czarną Pactrą (byłoby szybciej), ale zrezygnowałem z tego. Jak standard to standard.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
kilek
Posty: 45
Rejestracja: pn maja 01 2006, 10:21
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kilek »

Po sklejeniu wszystkich kół przeszedł czas na ich przyklejenie do modelu. I tutaj autor modelu także nie pozwolił się nudzić modelarzowi. Po przyklejeniu tylnych kół okazało się, że przy obrocie koła zahaczają o resory. Poradziłem sobie z tym przyklejając na felgę kawałki kartonu. Łącznie trzeba było ok. 1,5 mm kartonu żeby to jakoś działało.
Po przyklejeniu wszystkich kół model zaczął nabierać kształtów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Aktualnie męczę kabinę.
Skleiłem podłogę kabiny. Podłogę nakleiłem na szkielet z tektury 1mm i ma on troszkę wystawać za właściwą podłogę (to szare). Wszędzie obrys pasuje a na rogu wyszło mi takie coś. Ciekawe jak będzie dalej.
Obrazek
Obrazek

Potem wziąłem się za tunel na środku kabiny. Na końcu tunelu wyszła mi dziura o szer. ok. 2mm.
Na szczęście na arkuszu, który kserowałem było trochę szarych elementów (łopata) i znowu trzeba było łatać...
Przed:
Obrazek
Po:
Obrazek

P.S. Przy okazji przetestowałem ostrza do skalpeli Olfy, piszą prawdę, ze ostrza są bardzo ostre... :roll:
kilek
Posty: 45
Rejestracja: pn maja 01 2006, 10:21
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kilek »

Przykleiłem już kabinę do ramy. Przy przyklejaniu jej był problem z silnikiem, nie szło wpasować kabiny w swoje miejsce. Ponieważ wyrywanie silnika i wklejanie go na nowo nie bardzo mi się uśmiechało postanowiłem poszukać innego sposobu. Po dokładnym przemyśleniu wszystkiego na cel wziąłem ten wentylator z przodu silnika. Odciąłem 1 krążek z paskiem i teraz jest tylko jeden(przedtem były dwa).
Obrazek
Obrazek

W kabinie wkleiłem zawiasy. Oraz progi, Tutaj, żebyście nie pomyśleli, że wszystko mi idzie tak łatwo zepsułem lewy próg podczas podklejania na tekturę, którą wcześniej wyszlifowałem. Posmarowałem część Butaprenem i przyłożyłem na tekturę. Część trochę pobrudziła mi się klejem, chciałem go zetrzeć a na rękach miałem jeszcze pył ze szlifowania. Ponieważ tektura była niebieska i efekt można było przewidzieć...
Po wyschnięciu wyciąłem tę część i nakleiłem na ksero, ale teraz już uważałem. Niestety kolor trochę się różni.
Obrazek

Natomiast z prawej strony wyszła ok. 1mm przerwa, trzeba było łatać.
Obrazek

Widok z przodu.
Obrazek

Tutaj zmieniłem siatkę w chłodnicy, siatka jest plastikowa z sitka i pomalowana czarną Pactrą. Zmieniłem także lampy
Obrazek

Błotniki kleiło się całkiem przyjemnie. Jedynie na zagięciu trzeba było połatać, gdyż listki się nie zeszły i otwór na rurę wydechową był przesunięty, ale to było łatwe do poprawienia.
Obrazek

Skleiłem też drzwi, jeszcze tylko klamki, ale to na koniec. Udało mi się zrobić ruchome szyby (można opuścić lub podnieść).
Obrazek

I to by było na tyle.
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

Klej dalej naraz to wszystko ładnie sie prezentuje.

Przedni zderzak sie nieco przekrzywił ? wygląda tak jak by z lewej strony uciekał do góry.
Awatar użytkownika
redangel
Posty: 36
Rejestracja: ndz kwie 22 2007, 13:56
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: redangel »

Jest super :) chcemy więcej! :food:

Pozdro ;-)
Obrazek
Obrazek
www.dioramy.fora.pl :)

Pozdro redangel ;-)
kilek
Posty: 45
Rejestracja: pn maja 01 2006, 10:21
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kilek »

Bartosz- rzeczywiście, jakoś nie zwracałem uwagi na zderzak, trzeba będzie poprawić.
ODPOWIEDZ