*[Relacja/Kolej] Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 -Dodatek

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witam

Czas pokazać zdjęcia z budowy tendra. Na początku jak zwykle szkielet. Trzeba zwrócić uwagę na poprawną geometrię. Ze względu, że nie ma żadnej płaskiej płaszczyzny, na której można położyć szkielet na stole, dodatkowo pomogłem sobie listewkami i całość obciążyłem.

Obrazek

Poszycie tendra zaprojektowałem od nowa uwzględniając właściwy podział blach i spawy:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie pokryłem podkładem 2 x (bo pierwszy raz to prawie całkowicie się zeszlifował) i skleiłem razem całość. Wnętrze skrzyni węglowej trochę przerobiłem. Podniosłem dno, które i tak będzie przysypane węglem. A to po to, żeby nie sypać dużo węgla i nie obciążać modelu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W dalszej kolejności 3 x pomalowałem całość na czarno (spray Champion RAL9011 mat), przed trzecim malowaniem naniosłem wikolem spawy ( w naturze są one bardziej widoczne - przy robieniu zdjęcia było słabe oświetlenie) :

Obrazek

Obrazek

Nadanie śladów używania zajęło mi znacznie więcej czasu niż pomalowanie tendra, ale myślę, że efekt jest zadowalający:

Obrazek

Tender należy do najbardziej zabrudzonych elementów parowozu, gdyż oprócz opadów deszczu wlewanie wody do tendra powodowało zacieki i rdzewienie.

Obrazek

Obrazek

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
errolpl
Posty: 19
Rejestracja: ndz lip 20 2008, 13:29
Lokalizacja: Sączów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: errolpl »

Precyzyjny, jesteś naprawdę precyzyjny :)
Świetnie Ci to wychodzi, podziwiam Cię. Całość wygląda jak z metalu (ewentualnie plastiku) i prezentuje się bardzo dobrze. Szczególnie podobają mi się spoiny z kleju przy tych kątownikach, które wyglądają jak spawy. Rureczki, zaciski, śrubeczki, nity... Naprawdę kawał dobrej roboty. Czekam z niecierpliwością na efekt końcowy :)
:F

W montażu: M5A1 Stuart VI
Darek
Posty: 22
Rejestracja: ndz cze 29 2008, 5:56
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Darek »

Precyzyjny pisze: Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.
Parowozy i pociagi to nie moja dzialka wiec nic nie moge sugerowac, jesli zas chodzi o komentarz to wielkie brawa. Relacje oglada i czyta sie z ogromna przyjemnoscia :) Licze ze kiedys osiagne taki poziom jak Twoj i nie bede musial zzdroscic ;-)

Czapki z glow :oops:
Awatar użytkownika
metio
Posty: 99
Rejestracja: czw kwie 20 2006, 14:09
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: metio »

Hmm cóż to za podkład ?? Wygląda jak minia ołowiana :D Czy nadaje się coś takiego do zastosowań papierowych??
Bardzo ładnie ci ten Teigrek wychodzi. Życzę dalszych sukcesów w budowie. ;-)
Papier jest najszlachetniejszym tworzywem modelarskim.
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Metio to nie jest minia ołowiana, tylko farba podkładowa w sprayu firmy Champion. Kolor ma podobny do miniowej, ale nic poza tym. Wysycha bardzo szybko, w ciągu 10 minut, ale nie ma zapachu nitro. Farba bardzo dobrze się układa tworząc równomierną powierzchnię, nie robi zacieków i daje się bardzo dobrze szlifować.

Obejrzałem jeszcze raz fotki i stwierdziłem, że w tym świetle jednak spawy są zdecydowanie mało widoczne. Dlatego też jeszcze raz zrobiłem zdjęcia boku w innym ustawieniu i oświetleniu, teraz dopiero te spawy widać porządnie. Oto efekt poprawkowej sesji zdjęciowej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Porobiłem też fotki paru detali:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I na koniec fotka nowych dorobionych elementów - są to oliwiarki - w prawdziwym parowozie z tych zbiorniczków spływał przewodami olej do smarowanych części:

Obrazek

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
errolpl
Posty: 19
Rejestracja: ndz lip 20 2008, 13:29
Lokalizacja: Sączów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: errolpl »

Mistrz, po prostu Mistrz :)

Uwagi i sugestie? Brak. Nie da się poprawić idealnego modelu :)
:F

W montażu: M5A1 Stuart VI
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witam

Wszyscy chyba wyjechali na wakacje, bo aktywność na forum jest chyba trochę niższa. Nie zrażony tym postanowiłem zaprezentować dalszy ciąg, mam nadzieję, że znajdą się oglądający. Dużo tego nie ma, bo czasami jest taka duchota, że nic się nie chce robić.

Model parowozu straszne się kurzy, czas pomyśleć o gablotce. A ta musi na czymś stać, zresztą jak i sam model. Zrobiłem więc podstawkę pod model w formie torów. Tory, jak to u mnie, są uproszczone. Śrub łączących szyny z podkładami nie znajdziecie, a jak ktoś zapyta jak to się trzyma, to napiszę, że jest przyklejone wikolem. :)

Oto kilka zdjęć z poszczególnych etapów budowy podstawki:
(Dokładny opis co i jak się robi możecie znaleźć w mojej relacji TKp30 - link w podpisie.)

Na przygotowaną deskę przyklejamy podkłady, ramkę, malujemy i sypiemy tłuczeń,

Obrazek

dodajemy ziemię,

Obrazek

Obrazek

montujemy szyny i robimy "brudzing".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Malujemy ramkę na właściwy kolor i sprawdzamy, czy parowóz pasuje do toru:

Obrazek


Nawęgliłem też tender i zrobiłem mały klimacik w postaci włożonej łopaty oraz dorobiłem sprzęg tendrowy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

Ja obserwuję. Cały czas. Dlatego nie mam juz czasu na komentarz. ;-)

Swoje napisałem, jeżeli chodzi o Twoje modelarstwo i nie będę się powtarzał.

Żeby jednak wykazać się choćby najmniejszą dozą aktywności, to spytam - ten węgiel prawdziwy? :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Edmundzie, a jaki węgiel mógłby być u Precyzyjnego ? :)
Nie dość, że jest prawdziwy, to jeszcze oryginalny z parowozów, które jeździły na paradzie w Wolsztynie (ostatnia czynna parowozownia w Europie, obsługująca planowe połączenia). Wystarczyło pochodzić wzdłuż torów i pozbierać. Mam nadzieję, że nie jest to karalne.
Trochę siły trzeba było, żeby bryłę węgla rozdrobnić na tak małe kawałki. Z godzinę waliłem młotkiem, przesiewałem i tak parę razy. W tej skali kawałki nie powinny być większe niż 2-3 mm, bo to w rzeczywistości 5-7,5 cm.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Pod wpływem "miażdżącej krytyki" Uboottda na czarnym forum, postanowiłem trochę dobrudzić tender i chyba teraz wygląda to korzystniej.

Oto zdjęcia (jeszcze gorące):

Obrazek

Obrazek

Jak widać czytam wszystkie wasze uwagi i jeśli można je wykorzystać do polepszenia wyglądu modelu, to robię poprawki.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
ODPOWIEDZ