*[Relacja/Samolot] Ła-7 z WAK by QŃ

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

*[Relacja/Samolot] Ła-7 z WAK by QŃ

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Prawie rok temu, będąc na spotkaniu we Wrocławiu dostałem w prezencie od Homika model Ła-7 z WAK. Obiecałem, że pokażę, co się da z tej wycinanki zrobić. Tak więc po zakończeniu rozpoczętego już wtedy FW 190 D9 zabrałem się za obiecanego Ła-7 z myślą o skończeniu go przed następnym spotkaniem we Wrocławiu. Czy mi się uda - nie wiem. Ale przynajmniej mam taki zamiar.

Na początek okładka:

Obrazek

Model robi przyjemne wrażenie, choć niektóre elementy są nieco uproszczone. Dotyczy to głównie elementów wnętrza kabiny, klap i wnęk podwozia. Ale z tym chyba sobie jakoś poradzę ;)

Budowę rozpocząłem od 2 segmentów kadłuba z kabiną (zawsze zaczynam od wnętrza kabiny).

Obrazek
Obrazek

Następnie elementy wnętrza.
Tablica przyrządów:

Obrazek
Obrazek

Lewa burta:

Obrazek
Obrazek

Prawa burta:

Obrazek
Obrazek

I to na razie tyle. Nie będę się rozpisywał co z czego było wykonywane, bo na zdjęciach widać. Użyte materiały to drut, koszulki z drutu i papier.

Z wnętrza pozostało jeszcze: podłoga z orczykiem, fotel, drążek , tylna ściana z płytą pancerną, celownik i aparatura radiowa. No i oczywiście malowanie i składanie wszystkiego do kupy.

Zrobienie tego. co tu zaprezentowałem zajęło mi 4 dni pracy po ok. 4-6 godzin.

I jeszcze jedno. Po raz pierwszy pomalowałem przed wycięciem całe arkusze lakierem bezbarwnym w sprayu. Efekt bardzo mi się podoba. Części łatwo się wycina, nie strzępią się, druk się nie ściera, można dokładniej łączyć segmenty.
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Hej
Zrobiłeś mi bardzo fajną niespodziankę. W Twoich rękach nie wątpliwie ten model nabierze życia. Używasz xero przy budowie wnętrza, czyli środek będzie malowany tak? „Drutologia” pierwszej klasy :spoko:
Pozdrawiam :pice:
Harvester
Posty: 3
Rejestracja: pt mar 16 2007, 1:40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Harvester »

Na pewno będzie to ciekawy model. Malujesz wnętrze kabiny po poprzyklejaniu już części? Czy nie wygodniej byłoby te druciki pomalować przed ich przyklejeniem? Z czego jest zrobiony ten zbiorniczek (buteleczka)? Dobra, wystarczy pytań, bo zamiast kleić będziesz odpowiadał na głupie pytania. :lol:
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Ksero używałem do budowy tablicy przyrządów. Burty są robione od podstaw. Wszystko będzie malowane (wnętrze - nie cały model :)). Część zespołów, które są na burcie tylko przyłożyłem na czasrobienia zdjęć - są jeszcze nie przyklejone, żeby łatwiej było pomalować.

Harwester, nie bardzo wiem, o jaki zbiorniczek chodzi. Jeśli o takie małe przezroczyste coś na prawej burcie, to jest to kawałek igielitu z przewodu oklejony paskami z kartki z zeszytu. To ma raptem 1,5 mm średnicy. Druty użyte tutaj mają 0,1mm, 0,25 mm i 0,4 mm.

Zdjęcia w pełnym wymiarze to 3-krotne powiększenie. Fragment z burty z częściami ma 3x2 cm.
Harvester
Posty: 3
Rejestracja: pt mar 16 2007, 1:40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Harvester »

QN pisze:Harwester, nie bardzo wiem, o jaki zbiorniczek chodzi. Jeśli o takie małe przezroczyste coś na prawej burcie, to jest to kawałek igielitu z przewodu oklejony paskami z kartki z zeszytu. To ma raptem 1,5 mm średnicy. Druty użyte tutaj mają 0,1mm, 0,25 mm i 0,4 mm.
Dokładnie o to mi chodziło. Wygląda naprawdę efektownie.
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Mam nadzieję, że kolejne zdjęcia będą lepsze :cool:

Kolejne elementy do wnętrza kabiny.

Fotel z pasami:

Obrazek

Celownik:

Obrazek

Aparatura radiowa:


Obrazek
Obrazek

Podłoga z orczykiem i jakimiś kablami:

Obrazek

No i na koniec drążek pilota:

Obrazek

Z wnętrza zostały zamki działek (drobnostka), pomalować i złożyć to wszystko do kupy.
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Kolejne zdjęcia z budowy.

Segment przed kabina pilota - wymagał drobnych modyfikacji. Nie ma siatki na końcu wnęki, za to są rury wydechowe.

Obrazek
Obrazek

Kilka ujęć skończonego wnętrza kabiny:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

I na koniec stan obecny, z przyklejoną owiewką. Nie cierpię ich robić - ta zajęła mi 4 godziny, poleciało..... a i tak nie jestem zadowolony.

Obrazek
Obrazek

Jak widać w przednim segmencie trochę zmieniłem kolorystykę. Choć trochę przypomina to teraz blachę ;)
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Coś nowego udało mi się dokleić. Na początek poszła goleń kółka ogonowego.

Obrazek

W związku z budową ogonowej części kadłuba zrobiłem goleń od podstaw, jak również ożebrowałem wnętrze wnęki. Do środka ostatniego segmentu dołożyłem mini wręgę, do której dokleiłem goleń. I tu płacz i zgrzytanie zębów. Żeby trzymało się to dość mocno, przykleiłem wręgę na superglue i........
!@#*&^%$#@~!
Karton jest dość cienki i po położeniu od wewnątrz superglue zaczął po prostu prześwitywać. Na spodzie kadłuba, po obu jego stronach, zrobiły się koszmarne czarne plamy, które starałem się wyretuszować. Jakoś to wygląda, zależy od oświetlenia. Jednak zgrzytanie zębów jeszcze słychać.

Potem skleiłem osłonę silnika z żaluzjami. Silnika nie robiłem, bo i tak go nie będzie widać, nawet kawałka.


Obrazek
Obrazek

Potem zakończenie kadłuba z drugiej strony, czyli stateczniki. Wszystkie powierzchnie oddzielone (wycinanka to umożliwia), faktura płótna odtworzona identycznie, jak to zrobił Marcin Grygiel w relacji Ki-43. Nie ma jak to uczyć się od najlepszych :)))

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na koniec 2 zdjęcia kadłuba.

Obrazek
Obrazek
Homik
Posty: 147
Rejestracja: pt lip 25 2003, 23:56
Lokalizacja: Wratislavia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Homik »

Jak nie przywieziesz tego modelu do Wrocławia to .... będę zawiedziony :D
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Przywieźć, to go przywiozę na pewno. Ale chciałbym go przywieźć skończonego ;)
ODPOWIEDZ