Skala dla modeli kolejowych ... jaka?

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

cieciwa

Skala dla modeli kolejowych ... jaka?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cieciwa »

Mam pewną wątpliwość, czy projektując model pociągu lepiej jest go robić w skali 1:45 [kolejowej] czy też trzymać sie skali 1:25 [pojazdowej] ?
Obie skale maja swoje zady i walety.

P.S.
Niestety nie wiem, jak zrobić ankietę.
Ostatnio zmieniony czw mar 02 2006, 14:59 przez cieciwa, łącznie zmieniany 1 raz.
Serwer
Posty: 255
Rejestracja: ndz sty 15 2006, 13:04
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Serwer »

Skoro nie wiesz to ja ci moge wytłumaczyć...
Zakładając nowy temat wpisujesz oczywiście nazwe tematu i na dole masz okienko do wpisania tekstu w poście...
Na prawie samym dole są takie ramki do ankiety i wpisujesz pytanie oraz odpowiedzi...Jak chcesz zrobić kilka pytań to po wpisaniu pierwszej odpowiedzi klikasz dodaj i pózniej powtarzasz to samo co przy pierwszej odpowiedzi i tak możesz zrobić ankiete.
cieciwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cieciwa »

Serwer pisze:Skoro nie wiesz to ja ci moge wytłumaczyć...
Zakładając nowy temat wpisujesz oczywiście nazwe tematu i na dole masz okienko do wpisania tekstu w poście...
Na prawie samym dole są takie ramki do ankiety i wpisujesz pytanie oraz odpowiedzi...Jak chcesz zrobić kilka pytań to po wpisaniu pierwszej odpowiedzi klikasz dodaj i pózniej powtarzasz to samo co przy pierwszej odpowiedzi i tak możesz zrobić ankiete.
No właśnie niemam takich ramek - specjalnie sprawdzałem. :|
Serwer
Posty: 255
Rejestracja: ndz sty 15 2006, 13:04
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Serwer »

Hmmmm sprawdziłem też i rzeczywiście ja też nie mam takich ramek do ankiety przy zakładaniu nowego tematu dziwne bo na innych forach była taka możliwość...
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Na tym forum tylko wybrańcy mogą zakładać ankiety :) Zastanów się co by się działo jakby każdy chciał i mógł ot tak sobie zakładać dziesiątki ankiet na forum ?

Odpowiadając na pytanie Cięciwy - ja zdecydowanie wolałbym modele kolejowe w "pojazdowej" skali 1:25. Należy wziąć pod uwagę przeznaczeni takiego modelu. Model na półkę to obstawałbym za 1:25. Gdy model ma wylądować na dioramce kolejowej to raczej powinien być dostosowany do skali całej dioramy :) Zawsze możesz zaprojektować dwie wersje modelu ;-)
sirwal

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sirwal »

osobiscie stawiam na 1:45 idealne pasują na półkę
PanPanek
Posty: 205
Rejestracja: pt cze 10 2005, 22:13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PanPanek »

Ja się nie znam, lecz sądzę, że 1:25 jest lepsze, bo można pokazać więcej detali.
Obrazek
_Grzecho_
Posty: 324
Rejestracja: pn cze 06 2005, 21:09
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: _Grzecho_ »

Ja sądzę, że lepiej będzie się nadawała skala 1:45. Jak już pisał poprzednik będzie lepiej pasowało na półkę. Ma to być przecież model kolejowy więc ta skala będzie bardziej odpowiednia. Model będzie lepiej prezentował się z innymi kolejowymi. Skala 1:25 ma to do siebie, że można odwzorować na niej więcej szczegółów. Wybór należy do ciebie ;-)

Pozdrawiam
MG
Awatar użytkownika
Adamowicz
Posty: 153
Rejestracja: pt lut 18 2005, 8:28
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Adamowicz »

Wybór skali zależy także od możliwości skompletowania dokumentacji (plany fabryczne, czy chociaż książka obsługi technicznej, w ostateczności "dostępność" oryginału do pomiarów, o ile jeszcze istnieje). Im mamy więcej możliwości, tym większą skalę możemy wybrać (więcej szczegółów).
Ponadto model w 1:25 mimo, że bardziej pracochłonny ze względu na liczbę detali, jest prostszy ze względu na większe gabaryty tychże.
W końcu sam temat: nie warto robić pojazdów o prostej bryle w dużej skali, no bo na ile atrakcyjny będzie w 1:25 taki, za przeproszeniem, "klocek" jak SM31? No chyba, że będzie miał pootwierane wszystkie klapy i lufciki :)
Milczeniem pominę warunki lokalowe... :(
Awatar użytkownika
Nemo
Posty: 66
Rejestracja: śr lis 26 2003, 22:26

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Nemo »

Cięciwa zapytaj na Konradusie niejakiego Sas-a , ma podobne problemy jak Ty , z wyważeniem otwartych drzwi.
Paweł Radecki ŁKMK
ODPOWIEDZ