przygotowania do pierwszych kroków z kartonem

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
xazipo
Posty: 2
Rejestracja: pn maja 13 2013, 22:27

przygotowania do pierwszych kroków z kartonem

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: xazipo »

Witam wszystkich serdecznie! Dołączyłem do forum aby pozyskać wiedzę, przygotować warsztat, dokonać właściwych wyborów oraz zakupów - to wszystko w efekcie chcę przełożyć na poprawnie sklejony model kartonowy. Kiedyś coś tam próbowałem lepić ale efekty były przeciętne. Liczę że spojrzenie z perspektywy czasu na to co było kiedyś (za dzieciaka) pomoże mi na spokojnie osiągnąć wymarzony mały sukces.

Rozpocząłem od przeglądania przypadkowych fotek z galerii i relacji na forum. Przeglądałem wycinanki dostępne w sieci. Dołożyłem do tego pewne aspekty związane z historią i już chyba prawie wybrałem względnie nieskomplikowany czołg, który mnie zainteresował. Następnie zapoznałem się z treścią zawartą w dziale "ABC modelarstwa" (przeczytałem i zaglądam aby to sobie ustawić w głowie). Obecnie kolekcjonuje materiały tekstowe i fotografie związane z maszyną, która mnie zainteresowała. W oddzielnym pliku tekstowym wrzucam linki do relacji/galerii związanych z tą konkretną maszyną, bądź relacje/galerie związane z innymi czołgami, które mnie zainteresowały pod względem rozwiązań modelarskich.

Przeglądam gromadzone materiały historyczne i te związane z modelami. Zastanawiam się co z tego będę w stanie wykonać i w jaki sposób się do tego zabrać. Zaczynam gromadzić hasła-pomysły typu: nitowanie, gąsienice z elementów, podział blach, brudzenie, rdza. Powoli będę wyszukiwał informacji bądź relacji gdzie te elementy występują. Pozostaje też kilka innych spraw bardziej technicznych jak: klejenie, malowanie, lakierowanie, impregnowanie. Tutaj już powoli wyszukuje i czytam.

Przygotowuję listę pytań (z podziałem na techniczną stronę klejenia jak i odwzorowanie modelu) na które powinienem sobie odpowiedzieć przed przystąpieniem do prac. Planuję samodzielnie rozwiać jak najwięcej wątpliwości ale wiem że nie ogarnę wszystkiego sam - wtedy zacznę zadawać pytania.

Przeglądam sklepy modelarskie pod kątem narzędzi i materiałów. Powstaje spis rzeczy które mi się przydadzą i należy je kupić oraz oddzielna lista tych, które mogę samodzielnie zaimprowizować. Przygotowuję się na wydatki.

Chciałbym przed przystąpieniem do właściwych prac posiąść odpowiednią wiedzę, zgromadzić wszelkie materiały pomocnicze, zapoznać się z nimi, przygotować warsztat, przemyśleć i zaplanować kolejne etapy budowy. Chciałbym podejść do tego na poważnie i doprowadzić to do szczęśliwego finału. Tak żeby praca płynęła swobodnie.

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi i sugestie :)

pozdrawiam
anna356

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: anna356 »

Także przyłączam się do pytania. Głównie interesują mnie modele kartonowe stąd też szukam informacji na temat tego jakiego kleju najlepiej uzywać, jakichs dodatkowych elementów.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Pierwszym krokiem jest lektura działu „ABC modelarstwa“...
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
marcelo80
Posty: 25
Rejestracja: śr lut 26 2014, 15:59
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marcelo80 »

Sam wróciłem do modelarstwa po prawie.... 20 lat przerwy. Dzisiaj generalnie mamy kosmiczne wręcz udogodnienia w zakresie modelarstwa. Chociażby łatwość buforowania elementów za pomocą skanera i ew. ponowny wydruk w przypadku "wpadki" (kto dziś nie ma wielofunkcyjnej drukarki w domu?). Sam też doskonalę swoją technikę modelarstwa. Dla mnie odkryciem Ameryki było przejście na sklejanie elementów na "styk". Wreszcie wszystko czysto i równo się skleja. Doceniam też możliwości wybijaka rewolwerowego otworów. Ale i tak jeszcze długa długa droga przede mną....
ODPOWIEDZ