3D - zart czy dobra zabawa?

wszystko o fotografowaniu i prezentacji modeli

Moderatorzy: kartonwork, Bartosz B.

Awatar użytkownika
Alan
Posty: 121
Rejestracja: śr lis 26 2003, 23:31
Lokalizacja: Poznań - WLKP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Alan »

Porada dla osób które mają kłopot ze "zmontowaniem" 3D w mózgu:
Nie starajcie się od razu "złożyć" wszystkiego w jedno, bo - jak nie ma sie wprawy, to będzie kłopot. Łatwiej wybrać sobie ze zdjęcia jakiś charakterystyczny element rzucający się w oczy (w przykładzie STAR-a np. przednie czerwone koło) i na nim się skupić. Starajcie się - nie zwracając uwagi na resztę fotki - zezując "zsunąć" to koło w jedno. Jak uda się utrzymać taki stan (w mózgu) przez kilka sekund, to delikatnie zacznijcie się "rozglądać" po fotce - trzeci wymiar sam się pojawi.
Warto pomęczyć głowę dla zobaczenia tego, czego nie ma. Komu się udało, ten wie o czym mówię :D
Powodzenia.
Pozdrawiam - AlaN
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Dobra, dobra, to jak te magiczne obrazki, co to wszyscy cos widza, tylko ja nie!
Awatar użytkownika
Kinio
Posty: 123
Rejestracja: śr mar 26 2003, 0:31
Lokalizacja: Szczecinek/Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kinio »

Ja też chyba nienormalny jestem.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

jedyny zez jakiego umiem zrobić to zez na koniec własnego nosa. Z tym zezem trzeba jednak uważać żeby już tak nie zostało. A jeżeli chodzi o aparaty to pentax 33l potrafi robić zdjecia stereoskopowe. Dołączone są do niego nawet odpowiednie okulary.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
RoVeR

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: RoVeR »

A ja polecam program Digital 3D Photos do pobrania z: http://www.HeuristicResearch.com/d3dh.exe
w kturym zrrobiłem tę oto małpke (wymaga okularów, te z "Małych Agentów" się sprawdziły):
Awatar użytkownika
Radek Zamość
Posty: 135
Rejestracja: pt cze 20 2003, 10:52
Lokalizacja: Zamość

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Radek Zamość »

a ja właśnie obczaiłem obrazki w okularach, fajna sprawa :spoko:
RoVeR

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: RoVeR »

Alan pisze:Porada dla osób które mają kłopot ze "zmontowaniem" 3D w mózgu:
Ja tam wole okulary, nie trza zezować, a od zezowania się niszczą oczy, pozatym jeśli chcesz mieć film to nie możesz przez cały film zezować, bo potem będzie cie gorzej łep boleć niż na kacu ;-)
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

witam i pozwalam sobie wtrącić trzy grosze.
większość dobrych programów do grafiki 3D oferuje rendering stereo.U Ustala się tam odległosć między obiektywami kamer i renderuje dwa razy ten sam obrazek. Jeśli zaś chodzi o stereogramy, to tutaj sprawa jest troszeczkę bardziej skomplikowana. najlepsze są takie na których nie widać nic, dopiero jak się wpatrzymy głeboko dostrzeżemy obiekt. Gdzieś czytałem jak to sięrobi ale to raczej było w analogowej gazecie aniżeli w internecie. Z grubsza zasada jest taka. Zwykłe zdjęcie powielamy kilkanaście razy w programie do grafiki rasrtowej i nadając poszczególnym warstwom rózne stopnie przeźroczystości przesuwamy je względem siebie o 1- 2 mm. Niestety nie wiem dokładnie ile powinno być warstw by obraz widzieć. Ale obiecuję że poszperwam w makulaturze i przedstawie metodę jak tylko będę wiedział.
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

http://www.republika.pl/k0pper/kod.htm

na tej stronie mozna znaleźć programik do robienia stereogramów. Niestety ze względu na nietypowy format pliku wsadowego nie miałem okazji jeszcze przetestować. Programik nazywa się stereoGR
galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

hm.... a te okulary msuza byc sjakies specjalne? ktos ma patent jak je zrobic?? bo pewnie pomalowanie folii niebieskim i czerwonym markerem i wsadzenie ich (folii) w oprawki po starych okularach babci nic nie da? :P
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
ODPOWIEDZ