Jaką Cyfrę nabyć ?????

wszystko o fotografowaniu i prezentacji modeli

Moderatorzy: kartonwork, Bartosz B.

Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

Witam zmieniło sie coś na rynku, co teraz warto kupić za około 600 zł nowego lub używanego?.
Miałem Canona a510 nie narzekałem, ale chciałem czego więcej. Kupiłem Canona a 590 IS, a ten mnie rozczarował zdjęcia na zewnątrz robi super, ale w czasie fotografowania modelu w funkcji macro w sztucznym oświetleniu zupełnie sobie nie radzi: gubi ostrość, przekłamuje kolory nawet podczas gdy pobierze sie wzór bieli no i przy 8 MP strasznie szumi trzeba wykonywać zdjecia przy 5 MP.

Teraz mogę przeznaczyć około 600 zł na nowy lub używany, który nie ma zbędnych bajerów typu wykrywanie twarzy, zoom, 100 programow tematycznych które i tak działają itp. Interesuje mnie, aby robił ładne wyraźne zdjęcia w macro i nie przekłamywał kolorów, nie miał kłopotów z pomiarem światła oraz nastawieniem ostrości

Jest coś takiego na rynku czym warto sie zainteresować ?
szelmek
Posty: 267
Rejestracja: czw sie 14 2003, 22:31
Lokalizacja: Pruszków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szelmek »

Używam fuji s7000 genialna maszynka choć trochę duża ( w porównaniu z kompaktem), jedyna wada to brak zoomu przy kręceniu filmów (ale to jeśli szukasz urządzenia all in one ) no i jeśli chcesz robić zdjęcia gwiaździstego nieba przy czasach rzędu 20 sek może się pojawić parę hot pixeli.
Pomimo że producent deklaruje, że nośnikami mogą być tylko xd lub microdrive, można spokojnie używać CF do pojemności 2GB (są opisy jak zmusić do działania 4GB, ale nie stosowałem)

Możesz kupić za jakieś 500-600 zł, tylko radzę szukać z kompletem ochronnym obiektywu i tylko z kompletem używać. Obiektyw w takim układzie pracuje w czystym środowisku i niema ryzyka zassania kurzu.

A i jeszcze jedno może zapisywać RAW, więc potem możesz zrobić ze zdjęciem dowolne cuda.

Ostatnio żonie kupiłem używanego canona s60, bardzo miła maszynka, metalowa obudowa, szeroki kąt, zamykany obiektyw. Można kupić na alledrogo za jakieś 250 zł z aku i ładowarką + miesiąc gwarancji.

Nie wiem czy znasz taką stronę http://www.recenzje.net.pl, warto poczytać recenzje użytkowników oczywiście nie przejmując się ochami i acha, ludzi którzy "właśnie wczoraj kupili i są zachwyceni", albo "to jest szmelc, kupiłam 2 tygodnie temu, dzisiaj mi spadł z balkonu i się zepsuł"
Wszyscy chcą Twego dobra, nie daj go sobie odebrać,
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

Szelmek s7000 jest bardzo trudno dostępny na allegro są tylko 3 egzemplarze

a co powiecie na Canon s2 lub s3 IS ?
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Cześć,
ja uzywałem Canona S1 IS i bardzo mi odpowiadał. Jeśli miałbym zmienić kompakt Sony DSC H2 to znowu na jakiegoś Canona z mechaniczną stabilizacją obrazu - to naprawdę działa. Wprawdzie mówią, że w ciemnościach Canon sobie nie radzi, ale ja tego specjalnie nie zauważyłem. Wyższe modele - S2/S3 mają większą matrycę i zoom. Odchylany ekran bardzo się przydaje.

Jeśli myślisz o tym aparacie to polecami go - solidny kompakt, pozwala nieźle fotografować z ręki w terenie.
TAD
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Witaj Bartku...

Jeżeli chcesz to rozważ sobie taki aparacik Panasonic Lumix DMC-FZ18.
18xzoom optyczny;
8,1MPx
LCD 2,8''
Karty SD
mały, poręczny z wielkimi możliwościami. W testach pokonał swoich rywali Olympusa i Fuji.
Cena rynkowa nowego około 1200, na allegro można kupić poniżej 1000
a używanych jest mało bo to naprawdę kosa jest. Więm że to prawie o 50% tego co przeznaczyłeś ale może warto dozbierać.
Makro ma wręcz idealne. W USA kosztyje coś koło 370-400$ więc jak nie zależy Ci na polskim menu to można sie pokusić o taki zakup. To dosyć świeży produkt więc z całą pewnością będzie długo w cenie. Jego zaleta to gabaryty i waga. W kieszeni zmieści się na wakacje.
Ja rozważałem jego zakup i w zasadzie to bliski byłem kupna, jednak znalazłem FZ50, który jest hybrydą lustrzanki i kompaktu, a mi to odpowiada bo ma ręczne ustawianie parametrów i ostrości.
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Ponieważ do fotografowania modeli używam już trzeciej z kolei cyfrówki, to trochę się zagadnieniu przyjrzałem. Porównując tego Panasonica Lumixa i Canona S5 - a można je kupić w tej samej cenie na allegro - zdecydowanie wybrałbym Canona.

Skoro potrzebujesz aparatu do 600 zł, to Canon S3 będzie bardzo dobrym wyborem. Zoom powyżej 12 razy to już fanaberia biorąc pod uwagę skromne możliwości optyki wszystkich tych kompaktów. Przy takiej wielkości otworów obiektywu i przeciętnej jasności zrobienie z niego teleobiektywu jest niepoważne. Bez IS taki zoom można sobie wsadzić - do kieszeni.

Matryca na 6 Mp to zapas aż za dość. Mechaniczna stabilizacja (Image Stabilizer) to jest coś, czego nie zastąpi żadna stabilizacja optyczna ani nie zrekompensuje osiągnięciami wielki zoom czy matryca (zresztą jej efektywna wielkość i tak będzie pomniejszona). Taki aparat weźmiesz na dwór i będziesz sobił świetne fotki z ręki - a wypasiony kompakt z super zoomem rozłoży się na ostrości przy byle powiększeniu. Wiadomo, że do modeli używa się statywu, ale poza domem zwykle się go nie zabiera.

Jak fotografowałem modele ustawione bezpośrednio na ziemi, to z odchylanym ekranem Canona odbywało się to bezproblemów. Teraz muszę się nakombinować i guzik mi z tego, że ekran jest duży...

Jeśli chodzi o programy i dodatki, to S3 ma wszystko to, co inne kompakty - po prostu już nie jest modny i dlatego cena spadła. Jeśli potrafisz się wyłączyć z pogoni za modą, to tylko oszczędzisz i dobrze wydasz złotówki.

Słowem odkładanie na kompakt różniący się większym zoomem to chybiony pomysł, bo on nie będzie lepszy, a jego użycie trudniejsze. Jak odkładać, to na lustrzankę.
TAD
szelmek
Posty: 267
Rejestracja: czw sie 14 2003, 22:31
Lokalizacja: Pruszków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szelmek »

Bartosz B. pisze:Szelmek s7000 jest bardzo trudno dostępny na allegro są tylko 3 egzemplarze
A to Ty chcesz od ręki kupić!

Ja na swój polowałem miesiąc :-)
Jednym z warunków było żeby był niedaleko i żebym mógł go przetestować, a przynajmniej obejrzeć i sptryknąć parę fotek przed kupnem.

Ale teraz poważnie, każdy będzie Ci polecał to czym aktualnie pstryka.
Osobiście uważam, że hiper zoom nie jest potrzebny, mi x6 wystarcza.
Do tej pory tylko raz żałowałem że nie mam odrobinę większego zoomu w aparacie. A im większa różnica ogniskowych tym większe zniekształcenia przy skrajnych ogniskowych. Zdjęcia z obiektywów x18 przy krótkich ogniskowych to totalna porażka.
Przy okazji, co jest częściej potrzebne: zoom, czy szeroki kąt( np 28mm).

6mega pixli też jest OK. Fuji ma coś co się nazywa super ccd, jakoś cwanie rozłożone pixele na matrycy, co powoduje że zapis fotek 12mpix nie jest tak do końca aproksymacją.

Z fuji mogę jeszcze polecić s6500, jedna wada - tylko karty xd.
Ogniskowe od szerokiego kąta (28) po tele (300)
Kiedyś bardzo się nad nim zastanawiałem niestety był dla mnie za drogi.

Z Panasłoników w podanym zakresie cenowym fz7 (fz8 można sobie darować, podobnie fz18), fajne są też fz30, fz20 tylko trochę droższe

Z canonów testowałem tylko kompakty i z mojego punktu widzenia interesujące są s60, s70.
Tak jak pisałem s60 kupiłem żonie. Kupowałem w ciemno po doświadczeniach znajomych, maszynka nieomal niezniszczalna i robiąca genialne zdjęcia w prawie każdych warunkach.

A jeszcze jedno, teraz jest trochę kiepski okres na kupowanie aparatów z drugiej ręki. Zaczyna się sezon ceny idą w górę. Ze dwa miesiące temu było sporo taniej, jeśli Ci się nie pali to poczekaj do października znowu będzie sporo taniej.
Wszyscy chcą Twego dobra, nie daj go sobie odebrać,
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Mam S7000 i zdecydowanie polecam, nie jest to model najnowszy ale ze stajni Fuji jeden z lepszych.
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Nie będę się sprzeczał bo nie ma o co. Każdy lubi to co ma. Jednak w testach (nie w opiniach niedoświadczonych użytkowników), ale w teście labolatoryjnym oba przytoczone przezemnie aparaty zajeły miejsca w górnej części tabeli pozostawiając Canony za sobą.
Bartku tu masz
test chip'a, na którym można bez obaw bazować. Czasmi warto pomyśleć tylko jakie karty pamięci ma aparat, aby nie przepłacać.
Kliknięcie na dowolną kolumnę spowoduje posegregowanie według określonej kategorii np: cena. :)
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

A jeszcze jedno, teraz jest trochę kiepski okres na kupowanie aparatów z drugiej ręki. Zaczyna się sezon ceny idą w górę. Ze dwa miesiące temu było sporo taniej, jeśli Ci się nie pali to poczekaj do października znowu będzie sporo taniej.
no niestety dzisiaj sprzedałem tego a590is tak wiec muszę mieć coś do pstrykania ;)


fuji s7000 podoba mi sie, ale z drugiej strony posiadam nowy pakiet 4 akumulatorków 2800 GP z ładowarka, a ten aparat jest na dedykowany akumulator (to już 50 zł w plecy)

Vivit, Lumix to ciekawa propozycja ma super wygląd i możliwości lecz uważam ze nie potrzebuje aż takiego modelu, tym bardziej ze 90 % zdjęć to zdjecia do relacji, reszta to zdjecia akwarium, przedmiotów na allegro, wystaw czy wycieczek.

Przeglądałem relacje i sprawdzałem kto co i czym pstryka, widzę ze Precyzyjny w swojej relacji viewtopic.php?t=10741&postdays=0&postor ... &start=110
wykonuje zdjecia canonem s2 i jak dla mnie są bardzo dobre

podczas porównania canona s2 z s3 IS widać ze jednak lepsze zdjecia wychodzą z s3
http://www.dpreview.com/reviews/CanonS3IS/page8.asp


skłaniam sie w stronę canona S3 IS można go kupić w cenie 600-650 zł, a po wgraniu Firmware CHDK można odblokować zapis w RAW i jeszcze kilka innych funkcji dostępnych w droższych modelach

w każdym razie nadal sie rozglądam :)

znalazłem jeszcze w tej cenie Canon G6, ale mało jest o nim w internecie i tez jest na dedykowany akumlator
ODPOWIEDZ