"skano-zdjęcia" modeli

wszystko o fotografowaniu i prezentacji modeli

Moderatorzy: kartonwork, Bartosz B.

matik

"skano-zdjęcia" modeli

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: matik »

Witam,
chciałbym kiedyś zrobić na forum relacje z budowy modelu (najprawdopodobniej będzie to Emilia z MM 10-11 '98), jednak nie posiadam cyfrówki, mam natomiast skaner. Próbowałem sfotoskanować fragment mojej starej łajby na różne sposoby, i oto co mi z tego wyszło:

1. bez "pokrywki"

Obrazek

2. z "pokrywką"

Obrazek

3. z papierową "pokrywką" i lampką od góry

Obrazek

Czy któreś z nich nadawałoby się do relacji ? Jeśli macie jakieś pomysły na lepsze skany 3D to piszcie. Wiem, że Jego Szyderczość coś z tym kombinował.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomek_K
Posty: 520
Rejestracja: śr paź 27 2004, 15:09
Lokalizacja: Kłodzko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek_K »

Ja również nie posiadam aparatu cyfrowego, ale za to mam skaner i przy jego pomocy udało mi się przeprowadzić relację z budowy Fuchsa. :D
Zdjęcia możesz sobie Matiku pooglądać począwszy od tego postu, poprzez następne strony:
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopi ... 8242#88242
Jak dotychczas tylko jedno zdjęcie zostało zrobione aparatem, a wszystkie pozostałe są to właśnie skany. Jak widać udało mi nawet zeskanować przód i tył pojazdu, stawiając go na sztorc. :)

Model przykrywałem białą kartką (zwykłą albo kartonikiem, zależy co miałem pod ręką)
Gotowe fotki obrabiałem przeglądarką graficzną (IrfanView):
- obcinałem zbędne tło
- wyostrzałem
- rozjaśniałem
- zmieniałem rozmiar

Teraz jednak próbuję umówić się z kimś, kto porobiłby mi zdjęcia gotowego modelu, bo na skanerze to jednak trudno przedstawić efekt końcowy.

A tu jeszcze możesz zobaczyć skan mojego U-boota:
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopi ... 4399#94399

Tak więc uważam, że można prowadzić relację posiadając skaner i kolejne swoje budowy także zamierzam dokumentować w ten sposób.

Jak masz jakieś pytania Matiku, to pisz.
Skończony: Kurogane
W budowie: SAS
matik

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: matik »

Całe szczęście udało mi się znaleźć kolegę który mam aparat, więc będę mógł wstawiać normalne zdjęcia. Mimo wszystko elementy mniejsze i bardziej płaskie mam zamiar fotoskanować. Jeśli trzeba będzie również wprowadze poprawki programowe (The Gimp). Musisz mieć Tomku dobry skaner, bo bardzo ładnie ci te skano-zdjęcia powychodziły. Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
_TONY_
Posty: 279
Rejestracja: sob paź 11 2003, 18:51
Lokalizacja: Lębork

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: _TONY_ »

Zaznaczyć trzeba że musi to być skaner który jest w stanie wykrywać kształty 3d
==============
.:LIFE IS BRUTAL:.
==============
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Tony, chodzi po prostu o to by mieć markowy skaner z ukladem CCD, w którym skanowany obiekt nie musi ściśle przylegać do szyby skanera (w przypadku skanerów z układem CMOS skanowany obiekt musi idealnie dolegać do szyby). Jeśli chodzi o skanery rozpoznające i skanujące obiekty 3D to inny temat i wątpie czy prywatnie kogoś stać na taki - nie mówiąc o milionerach.

Przykład skanera 3D
Obrazek
Awatar użytkownika
_TONY_
Posty: 279
Rejestracja: sob paź 11 2003, 18:51
Lokalizacja: Lębork

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: _TONY_ »

chodzi o to by maszynka była w stanie zeskanować element wypukły a nie tylko elementy przystające do szyby
==============
.:LIFE IS BRUTAL:.
==============
matik

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: matik »

to zalezy jak bardzo wypukly, bo moj chyba działa dobrze, ale lampa za słaba bo druga czesc statku juz zapadła w ciemność, zwykle zarówki daja nie-biale swiatlo co w skanerze zamienia sie na czerwien i kompletnie kolory sie zmieniaja, bede musiał sprobowac skanowac w dzien na sloncu, moze wtedy jakos to wyjdzie. Ogolnie skaner jest dobry do nieduzych przedmiotow nawet tych 3d ale jesli ktos chciałby prowadzic w ten sposob relacje z np Bismarka... hyh, to raczje niewykonalne, a przynajmniej pokazanie statku w całosci.
Krzys
Posty: 94
Rejestracja: śr kwie 23 2003, 22:28
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzys »

Oj Bundy ! Wykładowcy(młodzi doktoranci) na uczelni zwanej polibuda Poznańską na prace magisterską zbudował skaner 3D z starego gramofonu i kilku czujników z myszek optycznych! A najprostszy skaner 3D to ołówek słonko i aparat. Robi się zdjęcia prążków na obiekcie potem do komputera i programikiem zdejmujemy je następnie do jakiegoś SolidWorksa czy też lepiej Rhino i bawimy się dalej :D To już jest co prawda masochizm ale pan dr. Rychlik kręg kręgosłupa modelował 3 miesiące po 8h a zaczynał od zebrania chmury punktów do Rhino.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

To ja za taki masochizm dziękuję, więcej zajęło by takie skanowanie w/g twojego opisu niż klejenie :lol:
Krzys
Posty: 94
Rejestracja: śr kwie 23 2003, 22:28
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzys »

Pewnie tak:D http://stanton.bmd.put.poznan.pl/ to link do stronki mojej specjalności potem kliknac na lab i skanowanie przestrzenne. Tam coś więcej jest.
ODPOWIEDZ