Galeria publiczna

wszystko o fotografowaniu i prezentacji modeli

Moderatorzy: kartonwork, Bartosz B.

Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

Galeria publiczna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Drodzy Koledzy Modelarze! :)

Chciałbym zachęcić Was do skorzystania z możliwości umieszczenia zdjęć swoich modeli w galerii publicznej. Pokazaliście całą masę pięknych modeli - często są one jednak zakopane głęboko w czeluściach forum, a przez to niekiedy trudne do odnalezienia. Fajnie by było, gdyby mogły one znaleźć się także w łatwo dostępnej galerii publicznej. :) Dotychczas nie było żadnej "oficjalnej" informacji o zasadach, na jakich fotki umieszczane są w galerii. Już niebawem poniższa informacja pojawi się w FAQ-u i w samej galerii - tymczasem natomiast możecie przeczytać ją tutaj:

INFORMACJA

Galerie publiczne otwierane są przez Administratora. Każdy model może zostać dołączony do galerii po uprzedniej ocenie jego zdjęć. Ponieważ galeria publiczna stanowi swoistą wizytówkę forum, zastrzegamy sobie prawo do subiektywnej oceny proponowanych fotek. Chcemy, aby prezentowane tam zdjęcia były motywacją dla innych do podnoszenia swoich umiejętności - dlatego muszą one przedstawiać czysto sklejony oraz nienagannie sfotografowany model. Liczymy na zrozumienie w tej kwestii. Gorąco zachęcamy do przysyłania propozycji na adres todam@smj.pl

Przykłady zdjęć prawidłowo oraz nieprawidłowo wykonanych można obejrzeć tutaj:
Fotografowanie modeli w pigułce
Jak fotografować modele samolotów?
Przed wykonaniem zdjęć polecamy przeczytać powyższe wątki oraz inne tematy w dziale "tu się nauczysz jak się pochwalić". Zdjęć błędnie wykonanych nie będziemy mogli przyjąć do galerii publicznej.

W razie problemów doradzimy jak wyeliminować błędy, a także pomożemy przy obróbce wykonanych zdjęć.
Awatar użytkownika
<misiu>
Posty: 147
Rejestracja: pt lut 25 2005, 19:45
Lokalizacja: Przemyśl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: <misiu> »

jak sobie sprawie lepsza cyfrowke to na pewno zamisszcze yu fotki swoich modeli...NARKA
michał
Sławomir Bloch

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sławomir Bloch »

Kolego Swinger!
Jutro będę miał już cyfrówkę 5Mpx Minolty więc zabieram się za Twoją lekturę dotyczącą tej fotografii. Chciałbym zapytać tylko jakie ograniczenia w wielkości obrazu obowiązują, gdybym chciał założyć własną galerię lub wysyłał Ci takie zdjęcia do galerii publicznej.Oczywiście trochę to potrwa zanim się nauczę obsługi i komozycji zdjęć, ale wszystko już na najlepszej drodze :D
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Nooo, nareszcie obejrzymy detale Twoich czołgów. :) Życzę owocnego fotografowania! :)

Generalnie rzecz biorąc, jeżeli chodzi o galerię publiczną, są dwa sposoby. Możesz albo podesłać mi do obróbki zdjęcia w oryginalnym formacie (np. 1600x1200, 2048x1536), albo obrobić je samemu (zabawa kontrastem, kolorami, nasyceniem, wyostrzaniem itp.), a następnie podesłać mi przykładowe fotki do oceny. Fotki te powinny być już w postaci "do galerii", czyli o maksymalnym rozmiarze 800x800 pikseli i nie większe niż 100 kb.

W galerii prywatnej można natomiast zainstalować jakiekolwiek fotki o maksymalnych rozmiarach takich samych jak w przypadku galerii publicznej.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

dlatego muszą one przedstawiać czysto sklejony oraz nienagannie sfotografowany model
No to za jakieś dwa-trzy lata powinienem mieć coś do wstawienia do tej galerii. :)

A gdy już ten wiekopomny moment nastąpi to ile maksymalnie zdjęć jednego modelu może zostać umieszczone w tej galerii ?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Dwanaście. Nie wiem czemu, ale podczas przygotowywania fotek prawie zawsze wychodzi mi trzynaście. :evil:
Sławomir Bloch

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sławomir Bloch »

Drogi i ceniony przeze mnie Kolego Swinger!
Już poznałem z grubsza tajniki zakupionego aparatu, porobiłem próbne zdjęcia i filmy, ale jeszcze nie wziąłem się za fotografię makro, choć statyw już mam.
Jeśli byłbyś tak uprzejmy i w miare posiadania chwili wolnego czasu mógł mi odpowiedzieć na kilka prostych pytań tak jak w Twojej "fotografii w pigułce" Dopuszczam, możliwość stosowania przez Ciebie tzw. metody "łopatologii" czyli proste i rzeczowe wyjaśnienia dla "ciemnej masy" czyli mnie :-?

1. Z jakiej odległości najlepiej robić zdjęcia modeli (wypełnienie tematem kadru wyświetlacza) np. aby model zajmował cały ekran, połowę, 1/4 itd?

2. Czy lepiej fotografować w trybie autofocusa- min. odległość przedmiotu 50 cm, czy też w makro- min odległość przedmiotu 6 cm i czy warto stosować zoom?

3. Którą z 4 możliwych rozdzielczości stosować-max czyli 2560#1920 px czy mniejsze lub też minimalną 640#480 oraz którą jakość -najlepszą , standard, czy ekonomiczną?

4. Jak Ci to wysyłać w całości abym zobaczył jak sie takie zdjęcie obrabia?

Co do reszty, to czytam i przełykam Twoją "Pigułkę". Na razie nie mam niestrawności ale jak to mówią "powoli, powoli to ci się motorek nie spoli"
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Taki drogi to chyba nie jestem... ;-) Hm, musiałbym zapytać rzeczoznawcy. ;-) Niemniej dziękuję, miło słyszeć taki komplement. :)

1. Co do odległości, to do ujęć ogólnych w przeciętnych warunkach świetlnych stosuję następujący sposób: zwiększam lekko zoom (na oko 1,5-2x), i obejmuję model tak, by jego największy wymiar wypełniał mniej więcej 2/3 do 3/4 długości kadru (im większy zoom, tym bliżej granic kadru może być model; duże zoomy można stosować jednak tylko przy bardzo dobrym oświetleniu, chyba że da się ręcznie ustawić czułość aparatu). Potem obcinam zbędne tło. Do zdjęć makro natomiast nie używam zoomu (chyba że "dopalam" obiektyw lupą metodą opisaną przez Syzyfa). Wypełnienie kadru - podobnie, może bliżej 2/3 niż 3/4 - tylko że nie liczymy tego względem całego modelu rzecz jasna, tylko względem tego, co chcemy mieć na ostatecznym kadrze (oczywiście te wszystkie wymiary należy brać zupełnie na oko).

2. To zależy od aparatu, ale w przypadku odległości mniej więcej 0,5-2 m nie ma znaczenia, czy używamy makro, czy nie. Poniżej zawsze włączamy makro, a powyżej wyłączamy. O zoomie już napisałem - jego znaczenie natomiast jest takie, że uzyskujemy inną perspektywę (patrz zdjęcia Bismarcka w pigule). Przy makro jednak jest on niewskazany (no, może leciutki), bo zwiększa minimalną odległość, z której da się zrobić ostre zdjęcie.

3. Jakość zawsze najlepsza, rozdzielczość (a raczej rozmiar) co do zasady też, chociaż na potrzeby netu to powyżej mniej więcej 1600x1200 nie dostrzega się już praktycznie różnicy (chyba że chcemy wykroić mniejszy kawałek kadru, wtedy warto użyć wyższych rozmiarów). Sens używania wysokich rozmiarów zależy też od jakości (rozdzielczości) matrycy (tzn. od ilości fotoreceptorów na niej - takich jakby pikseli, punktów światłoczułych na niej umieszczonych) - im gorsza, tym mniejszy jest sens używania dużych rozmiarów (nie mówiąc już, gdy wysokie rozdzielczości są "naciągane" przez powiększenie cyfrowe, czyli już po wykonaniu właściwego zdjęcia w mniejszym rozmiarze).

4. Co do wysyłania do mnie, to najlepiej w postaci "prosto z aparatu". Wynika to stąd, że im więcej razy zapisuje się plik w jpg, tym bardziej pogarsza się jego jakość (w wyniku wielokrotnej kompresji).
Sławomir Bloch

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sławomir Bloch »

Szanowny Kolego Swinger! (zwrotu "drogi" już nie użyję, ze względu na wieloznaczność odbioru ;-) )
Zrobiłem już kilkanaście zdjęć ostatnich zrobionych przeze mnie "pancernych maluchów" tj. włoskiego L6/40,niemieckich Pzkpfw I i Sd.Kfz 265.
Jak i gdzie mam je wysłać skoro każde z nich ma od 550-700 kB a na Kartonwork dozwolone jest 100 (a na forum Konradusa 60) kB i 600 px w poziomie, lub jak je obrobić aby nie straciły na jakości?
Do obróbki zdjęć mam program Ulead Photo Explorer 8.0
I drugie pytanie- jak założyć własną galerię? :?:
Będę wdzięczny za odpowiedź lub adres ze wskazówkami, za co z góry dziękuję i przepraszam za kłopot i przysłowiowe "zawracanie głowy" :(
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Taki mały OT:

Zwrotu "drogi" zacząłem używać w stosunku do jednej z moich tzw pociech (tej młodszej płci męskiej) od czasu uiszczenia rachunku u stomatologa na kwotę 280 PLN (cena z rabatem, po znajomości) za cztery zepsute mleczne ząbki wymagające reanimacji. Zepsucie spowodowane było totalną niechęcią tzw pociechy do mycia tychże ząbków. Zwracam się więc teraz do niego: "Mój drogi synu...".

Ale plombki są z brokatem :!: Poważnie. Myślałem że facet żartuje mówiąc "damy plombę z brokatem". Jak córa się o tym dowiedziała od razu zaczęła szukać dziurek w swoich zębach. Straszny był płacz gdy żadnej nie znalazła.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ