Jak fotografować modele w butelkach??

wszystko o fotografowaniu i prezentacji modeli

Moderatorzy: kartonwork, Bartosz B.

ODPOWIEDZ
Machu

Jak fotografować modele w butelkach??

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Machu »

Pytanie jak w temacie. Przy "normalnym" sposobie fotografowania ( oświetlenie "pokojowe", jasne jednobarwne tło, odległość. ok.30 cm ) na zdjęciach wychodzi mnóstwo błysków, a modele wewnątrz są rozmazane.........czy ktokolwiek wie, jak tego uniknąć??
Awatar użytkownika
Piotr K
Posty: 153
Rejestracja: śr sie 25 2004, 9:53
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr K »

Cześć!
Jeżeli chcesz robić zdjęcia przez szkło, to musisz zaopatrzyć się w filtr polaryzacyjny (liniowy albo kołowy w zależności od rodzaju aparatu). Dzięki niemu będziesz mógł wygasić większość refleksów.
Co do ostrości, to najprawdopodobniej aparat mierzy odległość do powierzchi szkła. Najlepiej zrezygnować z automatyki i ustawić ostrość manualnie. Można też zwiększyć głębię ostrości stosując mniejszą przysłonę.
pozdrawiam

Piotr
------------
W budowie HMS GRANADO 1:96 Shipyard
Pol

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pol »

Rady pana Piotra ja najbardziej na miejscu. :) Napisz może czym fotografujesz to będziemy mogli dokładniej odpowiedzieć na twoje pytanie.

Pozdrawiam
Paweł
kirkris
Posty: 10
Rejestracja: wt sty 20 2004, 9:10
Lokalizacja: W-wa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kirkris »

niestety, fotografując okrągłe przedmioty ze szkła nie uda wygsić się polarem większości odblaskow. Do takich fotek zwykle stosuje się komorę bezcieniową (czyli pudełko z materiału rozpraszającego światło oświetlone z kilku stron przez ten materiał). Daje to możliwośc dokładnego sterowania odblaskami, poziomem oświetlenia itp. Samemu mozna to zrobić z np napietego prześcieradła lub kalki kreslarskiej. Do tego przynajmniej dwa źródła światła. Jak robisz cyfrą to mogą być zwykłe żarówki (byle mocne) bo i tak ustawisz balans bieli.
pozdr
KK
Machu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Machu »

Dziękuję za rady. Teraz wiem, w czym tkwił problem- zdjęcia robiłem zwykłym aparatem kompaktowym............
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Rodzaj aparatu nie jest tu szczególnie istotny - byleby miał możliwość nastawiania ostrości (jeżeli nie - patrz temat o robieniu zdjęć słabym aparatem). Jeżeli ma takie coś, ale nastawia ostrość na ściankę butelki, to pozwól mu tak zrobić (no, chyba że możesz ustawić ostrość manualnie), a następnie, nie puszczając do połowy wciśniętego spustu migawki, przesuń aparat do przodu o odległość równą odległości ścianki butelki od modelu.

Filtr polaryzacyjny jest niestety drogi, ale wcale nie musisz mieć filtra ściśle dopasowanego do aparatu - może ktoś z Twoich znajomych ma filtr polaryzacyjny uniwersalny, albo po prostu jakikolwiek (możesz go przytrzymać ręką przed obiektywem) - jeżeli fotografujesz kompaktem, to zapewne ma on bardzo mały obiektyw, i obojętnie jaki polar od lustrzanki będzie wystarczająco duży. Pamiętaj, że filtr polaryzacyjny musi być ustawiony pod odpowiednim kątem do padającego światła (trzeba nim trochę pokręcić, żeby wyczuć dobre ustawienie), oraz że zmniejsza on ilość światła wpadającego do obiektywu.

Metody Kirkrisa nie próbowałem, ale pewnie działa znakomicie.
Ostatnio zmieniony ndz gru 12 2004, 21:35 przez Łukasz K., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cygielski
Posty: 212
Rejestracja: czw sty 29 2004, 16:39
Lokalizacja: Czikago

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cygielski »

Jedna uwaga do postu Swingera -- po ustawieniu ostrości na ściankę butelki należy aparat przesunąć do przodu a nie cofać. W ten sposób punkt ostrości przesunie się na statek, a nie powietrze przed butelką.
Pozdrawiam,
Szymon
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Szymon ma oczywiście rację, pomyliłem kierunki. ;) Już poprawiłem.
Awatar użytkownika
Sacrebleu
Posty: 147
Rejestracja: wt sty 18 2005, 0:12
Lokalizacja: Zgierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sacrebleu »

a przy braku stołu bezcieniowego, polecam oświetlać model światłem słonecznym ale przepuszczonym przez kawałęk np. kalki technicznej, pozwoli to rozproszyć światło w wystarczającym stopniu :)
pzdr. Sac
ODPOWIEDZ