problem ze skanowaniem modeli

wszystko o fotografowaniu i prezentacji modeli

Moderatorzy: kartonwork, Bartosz B.

ODPOWIEDZ
lisu
Posty: 52
Rejestracja: pt cze 25 2004, 23:24
Lokalizacja: Wrocław

problem ze skanowaniem modeli

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lisu »

Wiatjcie

Mammały probolemik ze skanowaniem zdjęć. Widąć to na załączniku umieszczonym poniżej. Posiadam skaner Primax 9600 Direct 30 bit. Według róznych progamów i sterownikow posiada on nawet 1200 dpi ale juz przy 150dpi obraz zaczyna sie psuc co zamieszczam w poniżczym załączniku. Przy 200dpi już wogóle nie skanuje tyko wychodzą takie rzeczy <nawet nie wiem jak to nazwać> jak na skaniu numer 1. Przy 100dpi wychodzą skany zawsze poprawnie <skan numer 2> tylko w wyższych rozdzielczościach coś jest nie tak.



W związku z tym mam takie ptania:
1. Jaka może być tego przyczyna ??
2. W jakim formacie najlepiej zapicywać skany ??
Pozdrawiam moja przyjaciółke Monisie :)
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Nie skanować modeli tylko kupować! ;-)
A tak na poważnie: wyłazi Ci tak zwana mora. Możesz to ograniczyć - większość skanerów posiada ustawienia: zdjęcia-grafika-tekst- i inne. Próbój z różnymi a zobaczysz że efekty będą różne.
Oprócz tego unikaj wysokich rozdzielczości. Będziesz wiedział o czym mówię, kiedy wyjdzie Ci że jedna strona ma 25 megabajtów i teraz trzeba ją obrobić i wydrukować. Procesor się wykopci! Dla modeli 150dpi to juz jest dużo.
Maxi

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maxi »

Witam!
Podaj jaką masz konfigurację komputera. System operacyjny, wersja sterowników skanera, czy skaner jest usb czy podłączony przez port drukarki. Może to być wina sterowników do skanera, ale może też być usterka samego skanera.Sam mam skaner Microteka, więc nie jestem w stanie odpowiedzieć co jest na 100% przyczyną takich "surrealistycznych" dzieł. Szukałeś nowszej wersji sterowników na stronie producenta? http://www.primax.nl/
Awatar użytkownika
bastyan
Posty: 14
Rejestracja: ndz kwie 13 2003, 19:20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bastyan »

Po pierwsze skanery Primax'a sa o d... rozbic - mialem z kilkoma do czynienia i mam jak najbardziej
zle wspomnienia wspomniane z tymi skanerami...
te 1200 dpi to rozdzielczosc interpolowana - zajrzyj w instrukcje, bedzie tam cos w stylu 300/1200 dpi, ew. 600/1200 dpi - ta pierwsza wartosc jest wazniejsza... (co i tak w przypadkow skanerow Primaxa jest jedna wielka sciema)
Po drugie... co do twojego problemu - wyglada na walniety skaner, chodziasz sprobuj jeszcze z innymi wersjami sterownikow, ale IMHO raczej watpie czy to pomoze - serwis lub (najlepiej) wymiane skanera polecam...
Co do systemu, usb czy portu szeregowego jak napisal Maxi... raczej watpie zeby to bylo problemem - chyba, ze masz Win98 z kuuupa smieci ;-)
A kierownik ma racje, ze wylazi tam tzw. moora - przynajmniej na dole (po skanowaniu widac raster druku).
Nie zgodze sie jeszcze z opinia, zeby unikac wysokich rozdzielczosci - 120-150 dpi na drukarki "domowe" jest jak najbardziej ok - 25 mb ma strona A4 300 dpi w RGB (w 150-6,22 mb ;) ), a i tak nie jest to duzo - zwlaszcza, ze teraz w standardzie sa komputery z 256 mb pamieci i wiecej - kilka dobrych lat temu obrabialem plik ponad 300 mb na komputerze z zegarem 90 Mhz z 48 mb pamieci i jakos sie to dalo "przelknac" (PowerMac 7200) takze zdania typu "Procesor się wykopci!" mozna miedzy bajki wlozyc (bez urazy kierowniku) ... no chyba, ze na jakims 486 z 4 mb ramu pracujesz... ;-)

pozdrawiam
Sebastian
Jarosław Iwan

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jarosław Iwan »

Jeżeli chodzi o skanowanie ja osobiście zawsze przyjmuje ze 300 dpi to jest min. do wydruku a 400dpi do jakiejkolwiek obróbki. Moja kolekcja składa się z modeli w skali 1/48 wiec zawsze musze zmniejszać. Z mojego doświadczenia wynika ze drukarki w takiej rozdzielczości najlepiej drukują. Kierownik dlaczego nie skanować, a kupować nie wiem czy widziałeś modele wydawane w tej skali. A czy próbowałeś zamówić model w wersji elektronicznej. Nie mówię o MM bo to tylko do przerysowania się nadaje. O druku nawet niema co marzyc.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ