[obróbka graficzna] Ujednolicanie tła

wszystko o fotografowaniu i prezentacji modeli

Moderatorzy: kartonwork, Bartosz B.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

[obróbka graficzna] Ujednolicanie tła

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Temat ten w moim zamierzeniu ma zapoczątkować serię wątków, w których będziemy zastanawiać się, jak naprawiać błędy techniczne nie poprzez wykonanie nowej fotki, ale przez obróbkę graficzną zdjęcia już wykonanego. Mam nadzieję, że nasi spece będą się chcieli troszkę wykazać. :) Niedługo zrobimy sobie przyklejony spisik treści tych tematów (a może i tych "technicznych" też).

W niniejszym wątku zastanowimy się, jak ujednolicić tło. Wiadomo, że tak ze względów estetycznych, jak i objętościowych warto, by tło było jednolite. Często jednak, zwłaszcza w przypadku fotografowania dużych modeli, nie jest łatwo znaleźć miejsce do sfotografowania modelu tak, by przypadkiem na zdjęciu nie znalazł się jakiś niepożądany element.

Oto mój przepis na rozwiązanie tego problemu. Użyłem Paint Shopa Pro, ale w innych programach też tak można. ;-)

1. Włączamy narzędzie Clone Brush (Klonuj):

Obrazek

2. Klikamy lewym:

Obrazek

3. Klikamy prawym - pojawia się kopia tego obszaru, na który kliknęliśmy wcześniej lewym. Punkt, w który kliknęliśmy lewym odpowiada punktowi, który klikamy prawym:

Obrazek

4. Zamalowujemy wszystko:

Obrazek

5. I u góry to samo:

Obrazek

6. Zdjęcie z jednolitym tłem jest gotowe:

Obrazek
Ostatnio zmieniony pt sty 18 2008, 22:11 przez Łukasz K., łącznie zmieniany 2 razy.
Jaroslaw
Posty: 110
Rejestracja: czw paź 28 2004, 21:37
Lokalizacja: Nidzica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jaroslaw »

eee... (trochę techniki i siem pogubiłem) to jest bardzo ciekawy pomysł i naprawdę, gdybym nie wiedział to bym pomyślał że to na serio taki duuuuży stół albo mały model, czy mogę się zapytać o wersję programu? bo jak mam Paint Shop pro 9.0 pirata to się gubie w anglojęzycznych opcjach, których jest od groma... pozdrawiam :)
odszedłem dawno ale myśle nad powrotem, nie wiem z jakim modelem ale milczeniem odpokutuje moją nieobecność
Awatar użytkownika
OldMan
Posty: 573
Rejestracja: wt lip 06 2004, 16:27
Lokalizacja: Zadupie PRL-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OldMan »

Jak masz 9.0 pirata to go czym prędzej odinstaluj, bo ta wersja uszkadza modele.
Pozdrawiam, Krzysztof "OldMan" Motyczyński
Jaroslaw
Posty: 110
Rejestracja: czw paź 28 2004, 21:37
Lokalizacja: Nidzica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jaroslaw »

akurat nie obrabiam fotek modeli tym programem, prawdę mówiąc to w ogóle ich nie obrabiam... używam tylko irfanview, co do tego uszkadzania to zostawię ten temat na tym szczeblu i nie będe dyskutował ;)
odszedłem dawno ale myśle nad powrotem, nie wiem z jakim modelem ale milczeniem odpokutuje moją nieobecność
TomekPk
Posty: 62
Rejestracja: pn wrz 27 2004, 15:17

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TomekPk »

Swinger poruszyłeś ciekawy temat i mam nadzieję, że podobnych tematów będzie przybywało na forum. Nie każdy z nas jest fachowcem jeżeli chodzi o komputery, a o grafikę i jej obróbkę tym bardziej.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

To jest wersja 7.0, ale narzędzie clone brush występuje także w innych programach. Ostatecznie można też skopiować fragment tła i poprzenosić go w niechciane miejsca, a następnie wygładzić (soften, blur) miejsca "łączeń"... Ale z tym jest znacznie więcej zachodu. Clone brush załatwia sprawę szybko i łatwo.

W miarę wolnego czasu będę dorzucał tematy z tej serii. Oczywiście może to zrobić także każdy inny kartonworkowiec. :)
Awatar użytkownika
ergie
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:23
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ergie »

GIMP robi to równie dobrze ;)
Awatar użytkownika
davinco
Posty: 5
Rejestracja: wt lip 27 2004, 23:06
Lokalizacja: Gubin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: davinco »

Witam!

Jeśli idzie o programy do obróbki grafiki to faktycznie najlepiej by się GIMP nadawał bo jest świetny i za darmo. Ale jeśli komuś nie odpowiada i koniecznie chce Paint Shop Pro to polecam właśnie pezentowaną tu wersję 7 - te nowsze utrudniają życie, prace.... i są głupie ;)

Pozdrawiam
:)
ODPOWIEDZ